nieszczęśliwa kobieta

Wszystkie zaburzenia odżywiania wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia. To choroby o podłożu psychicznym, niekiedy konieczne jest zaangażowanie do tego wielu specjalistów, m.in. psychologów, psychiatrów i dietetyków.

Wśród najpopularniejszych zaburzeń jedzenia wymienia się anoreksję, bulimię i ortoreksję. Na czym polegają te choroby i jak się objawiają?

Co to jest anoreksja?

Anoreksja, a właściwie jadłowstręt psychiczny, to zaburzenie polegające na celowej utracie wagi. Odbywa się to głównie przez głodówkę. Chory ma zaburzony obraz postrzegania własnego ciała, wydaje mu się, że jest gruby, czuje lęk przed przytyciem.

Najczęściej na anoreksję zapadają osoby młode w wieku 14 – 18 lat, nie jest to jednak reguła. Zdarzają się przypadki, że z tego typu zaburzeniami zmagają się również ludzie dojrzali. Etiologia tej choroby jest zróżnicowana, o przyczynach anoreksji pisze jejzdrowie.pl. Jadłowstręt może być wynikiem działania określonych czynników biologicznych czy odżywczych.

Najczęściej przyczyniają się jednak do tego bodźce psychologiczne, wśród których wymienia się między innymi posiadanie osobowości obsesyjno-kompulsywnej.

A jakie są objawy anoreksji? Chory ogranicza ilość i częstość przyjmowanych posiłków, coraz bardziej zawęża dietę, wybiera produkty o niskim indeksie kalorycznym, stosuje intensywny trening fizyczny, przyjmuje środki przeczyszczające, moczopędne i hamujące apetyt. To z kolei może doprowadzić nawet do zaburzeń hormonalnych, szczególnie u młodych kobiet. U niektórych obserwuje się zanik miesiączkowania, u mężczyzn natomiast pojawiają się zaburzenia potencji i libido.

Czym jest bulimia?

Bulimia to inaczej żarłoczność psychiczna. Polega na napadowym objadaniu się, a potem prowokowaniu wymiotów, stosowaniu lewatyw, przyjmowaniu środków przeczyszczających itp. Nie ma jednoznacznych danych potwierdzających występowanie bulimii u określonych osób, jednak najczęściej takie zaburzenia odżywiania spotykane są w określonych grupach, np. wśród modelek, cheerleaderek, aktorek, tancerek, wioślarzy, biegaczy czy łyżwiarzy. Bulimia to choroba, z którą zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Wśród przyczyn bulimii najczęściej wskazuje się brak samoakceptacji bądź akceptacji w grupie rówieśniczej, problemy rodzinne, zaniedbanie emocjonalne w dzieciństwie czy uszkodzenie ośrodka sytości. Możliwe, że żarłoczność psychiczna powiązana jest z występowaniem w rodzinie depresji i otyłości.

A jak rozpoznać bulimię? Chory ma napady żarłoczności. Może jeść nawet przez kilka godzin, po czym dąży do tego, aby nie doprowadzić do zwiększenia wagi, czyli wymiotuje, stosuje różnego rodzaju środki, głodzi się. Pojawiają się również zmiany fizyczne i psychiczne w postaci zmęczenia, odwodnienia, niedoborów pokarmowych, stanów depresyjnych czy uzależnienia od stosowanych leków.

Na czym polega ortoreksja?

Ortoreksja nie jest określana jako jednostka chorobowa, jednak jest wymieniana jako inne zaburzenie odżywiania. Polega ona na obsesyjnym spożywaniu tylko zdrowej żywności. Charakterystyczne dla ortoreksji jest unikanie nawet konkretnych sposobów przygotowania żywności, np. smażenia.

Menu takiej osoby jest zaplanowane z wyprzedzeniem, wybiera ona jedynie wartościowe produkty i przygotowuje z nich zdrowe posiłki. Wszelkie odstępstwa od tego budzą w ortorektyku lęk i poczucie winy. Może to nawet doprowadzić do problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie.