Spis treści
Kauzalgia, która jest również zwana zespołem algodystroficznym, to schorzenie, które objawia się przewlekłym bólem. Pojawia się on po urazie, operacji, wypadku oraz ekstrakcji zęba. Na dzień dzisiejszy nie ma wystarczających dowodów, aby móc stwierdzić, że jest on przyczyną uszkodzenia nerwu.
Czym jest kauzalgia? Jak ją zdiagnozować i leczyć?
Co to jest kauzalgia?
Kauzalgia to przewlekły zespół bólowy. Definiuje się ją jako uporczywy i paląco-piekący ból, który jest ciężki do wytrzymania. Występuje po urazach lub zabiegach chirurgicznych. Przyczyn kauzalgii jeszcze nie poznano dokładnie. Spekuluje się, że ból powstaje na skutek uszkodzenia nerwów. Jednakże nie ma wystarczających dowodów, aby jednoznacznie stwierdzić, że kauzalgia wywoływana jest uszkodzeniem nerwu obwodowego czy też czynnikami psychogennymi. Kauzalgia cechuje się:
- długim czasem trwania bólu,
- tendencją do zanikania bólu, gdy następuje poprawa,
- bólem, który jest nie do zniesieni.
Kauzalgia po ekstrakcji zęba
Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zęba lub zębów. Wykonuje się go w gabinecie stomatologicznym ze znieczuleniem miejscowym. Ekstrakcja, jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie za sobą ryzyko i możliwe powikłania.
Jednym ze skutków usuwania zębów, może być kauzalgia. Ból kauzalgiczny pojawia się zazwyczaj po zupełnym zagojeniu rany. Można go poczuć w ciągu kilku dni, a nawet i kilkunastu tygodni po wykonanym zabiegu. Charakteryzuje się przejściowym, ale bardzo silnym bólem. Często klasyfikuje się go jako fantomowy ból zęba.
Jakie są objawy kauzalgii?
Głównym objawem jest czucie przeszywającego nagłego i bardzo silnego bólu. Zazwyczaj jest on jednostronny. Potrafi pojawić się nagle i szybko przejść, ale często powraca. Kauzalgia charakteryzuje się dużą zmiennością.
Pacjenci mają do czynienia zarówno z głęboko, jak i powierzchownie odczuwanym bólem. Występuje od z przerwami lub ciągle. Określa się go jako ból piekąco-bolący, który pojawia się pod wpływem m.in. dotyku i zmiany temperatury.
Objawy kauzalgii to m.in.:
- ból ciągły lub z przerwami, odczuwany głęboko lub powierzchownie
- zaburzenia czucia np. osłabienie czucia,
- zaczerwienienie skóry, obrzęk,
- nadmierne ucieplenie skóry,
- problemy z naczyniami krwionośnymi.
Jak leczyć kauzalgie?
Rozpoznanie kauzalgii opiera się na dokładnym wywiadzie pacjenta. Powinien on określić rodzaj odczuwanego bólu, jego intensywność, czas trwania i pojawienia się. Należy również podać możliwa przyczynę np. przebyty uraz, zabieg operacyjny czy ekstrakcję zęba.
Leczenie kauzalgii nie jest prostym zadaniem, ze względu na częste nawroty kliniczne. Dlateo wymaga bardzo dobrej oceny.W leczeniu kauzalgii wykorzystuje się:
- znieczulenie miejscowe, które pozwala na tymczasowe usunięcie dolegliwości bólowych,
- krioterapię, czyli leczenie zimnem,
- chirurgiczne usuwanie zwojów współczulnych związanych z bolesną partią ciała,
- stymulacja nerwów wykonywana prądami TENS w kierunku od układu ośrodkowego do obszaru uszkodzenia.
Artykuł powstał dzięki informacjom pozyskanym na stronie – https://dentysta.eu/neuralgia-i-kauzalgia-objawy-diagnoza-i-leczenie