Spis treści
Len to doskonała tkanina na upalne lato. Wynika to z tego, że dobrze odprowadza wilgoć, oddycha, nie elektryzuje się i nie kurczy. Co więcej, włókno to jest znane od bardzo dawna. Jest nawet starsze niż popularna bawełna. Historia materiału liczy sobie kilka tysięcy lat. Doceniania była kiedyś i doceniana jest teraz. Komfort jaki zapewnia len przy wysokich temperaturach, jest nie do przecenienia. Poznaj najważniejsze zalety lnu i sprawdź nasze propozycje ubrań na lato.
Jakie zalety mają lniane ubrania?
Len ma wiele zalet, które sprawiają, że zyskuje coraz większe grono zwolenników. Ubrania lniane męskie są chłodne w dotyku. Ponadto, tkanina nie przyczynia się do powstawania podrażnień i uczuleń. Ważną cechą charakterystyczną jest tutaj długa żywotność. Co więcej, wraz z upływem czasu zyskuje na wartości. Wynika to z tego, że z każdym praniem len ulega zmiękczeniu i staje się milszy w dotyku. Dobrą informacją dla miłośników ekologii jest fakt, że len należy do materiałów biodegradowlanych. Proces obróbki rośliny nie prowadzi do powstawania szkodliwych dla środowiska pozostałości. Z daru Matki Natury tworzy się wiele innych i przydatnych surowców na przykład pokost lniany, papier, czy też brykiet.
Co mówią przeciwnicy lnu?
Osoby, które krytykują len, podają kilka argumentów, które bardzo szybko można obalić. Len jest podatny na gniecenie. Jednakże w tym przypadku jest to atut. Lekko pognieciona tkanina lniana wygląda wspaniale i stanowi kwintesencję lata. Mówi się też, że len ma sztywną fakturę. Jest to jednak przeszłość. Współcześnie wszystko się zmieniło. Obecnie tkaniny lniane po wyjściu z przędzalni poddaje się procesom prania i zmiękczania. Działania te sprawiają, że materiał staje się miły w dotyku, a także jeszcze bardziej wytrzymały.
Popularne elementy garderoby męskiej wytwarzane z lnu
Z lnu wytwarza się przeróżne elementy męskiej garderoby. Dużym zainteresowaniem cieszą się koszule lniane, marynarki, spodnie, kamizelki, szorty. Krawaty, szaliki i wiele innych. Przyjrzyjmy się bliżej tym elementom stroju. Zacznijmy do koszul lnianych. Świetnie sprawdzają się one zarówno w eleganckich, jak i casualowych zestawach. Jednokolorowe koszule lniane możesz założyć do spodni i szortów.
Za każdym razem uzyskasz fantastyczny efekt. Marynarki z tej tkaniny to także idealne rozwiązanie na okres wiosenny i letni, szczególnie gdy pozbawione są podszewki. Z powodzeniem możesz je założyć do jeansów lub cienkich spodni z naturalnej bawełny. Garnitury spotyka się częściej w wersji łączonej z innym naturalnym materiałem. Niezwykle rzadko występuje w wersji sto procent lnu. Dzięki temu tkanina mniej się gniecie i zapewnia wspaniały komfort podczas noszenia. Spodnie występują w wersji casualowej, z szeroką nogawką i bez kantów. Mogą być też eleganckie tworzone w podobny sposób jak spodnie do garnituru.
Z czym łączyć ubrania lniane?
Len ma specyficzną strukturę. Jest to wzór przypominający krateczkę. Zatem lepiej unikać jednorodnych połączeń i wprowadzać urozmaicenia. Lniana koszula lepiej będzie prezentować się w towarzystwie krawata z bawełny, jedwabiu lub wełny. Len powinien stanowić ostateczną ewentualność w takim zestawie.