Spis treści
Herbata traktowana jest niemal jako polski napój narodowy- widniejemy na trzecim miejscu wśród wszystkich krajów europejskich pod względem jej wypijanej ilości.
Większe ilości wypijają tylko mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandczycy. Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie różnych wątpliwości dotyczące ogólnych właściwości tego ciepłego napoju – niezależnie czy jest to zielona czy czerwona herbata.
Jakie są właściwości zdrowotne herbaty?
Każda herbata zawiera w sobie ogromną ilość flawonoidów, które prowadzą do powstrzymania inwazji wolnych rodników. Najcenniejszymi z nich są katechiny, które są najłatwiej przyswajane przez organizm ludzki oraz potrafią zniwelować działanie najniebezpieczniejszego dla człowieka rodnika hydroksylowego. Występują one również w jabłkach, czerwonym winie, a także w skórkach winogron. Jednak w herbacie jest ich najwięcej, a dokładniej stanowią one nawet do 40% suchej masy.
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż to właśnie dzięki obecności katechin, herbata może wspierać ochronę przed zawałem serca i miażdżycą. Powoduje ona również obniżenie poziomu cholesterolu, który jest największym wrogiem dla prawidłowego funkcjonowania tętnic.
Wśród przypuszczeń postawiono tezę, iż picie herbaty (szczególnie zielonej) może wzmocnić działanie leków przeciwnowotworowych oraz zapobiegać powstaniu choroby nowotworowej. W Chinach, gdzie wypijane jest najwięcej herbaty, odnotowano najniższą na świecie zapadalność na raka prostaty.
Gdzie jeszcze pomocna okazuje się herbata?
Zarówno kosmetolodzy jak i dermatolodzy są przekonani, iż niektóre związki występujące w herbacie doskonale poprawiają kondycję skóry, prowadząc do spowolnienia procesów starzenia. Pomagają one również przy owrzodzeniach i chorobach grzybiczych. W związku z powyższym, wyciąg z zielonej herbaty stosowany jest w wielu maściach leczniczych i kosmetykach. Warto również wiedzieć, iż okłady z herbacianej esencji skutecznie łagodzą stany zapalne spojówek.
Herbata od zawsze była ceniona za orzeźwiający smak i aromat oraz za to, iż dodaje sił i skutecznie usuwa zmęczenie. Powyższe właściwości zawdzięcza ona obecności kofeiny, która jest alkaloidem oddziałującym pobudzająco na system nerwowy.
Jedna filiżanka herbaty o pojemności 160 ml posiada 40-50 mg kofeiny, czyli więcej niż zawarte jest w tej samej ilości kawy. Poprzez zawartość tego alkaloidu usprawnia ona koncentracje i zapamiętywanie , poprawia nastrój oraz niweluje uczucie senności.