Lista dobrodziejstw, jaką dają regularne ćwiczenia jest tak długa, że nie sposób ich wszystkich wymienić. W grę wchodzi m.in. nie tylko wydolność organizmu, ale także poprawa kondycji zdrowotnej, a co za tym idzie – dobre samopoczucie. Co ważne, nie trzeba chodzić na siłownię, aby móc zrobić dobrej jakości trening. Wystarczy strój sportowy, odpowiedni sprzęt i …
Fitness
Trening w domu – akcesoria do ćwiczeń, w które warto zainwestować
Siłownie i kluby fitness sprzyjają efektywnemu treningowi z uwagi na dostępność zróżnicowanych przyrządów oraz akcesoriów do ćwiczeń, jednak poza ich terenem również można kompleksowo zadbać o wygląd swojej sylwetki. Trening w domu również może być wysoce skuteczny, zwłaszcza jeśli zadbamy o odpowiednie wyposażenie, które wcale nie musi nadwyrężać domowego budżetu. Zatem jaki sprzęt do ćwiczeń …
Jak nawadniać organizm podczas uprawiania sportu?
Prawidłowe nawodnienie organizmu podczas uprawiania sportu jest konieczne dla zachowania prawidłowego poziomu płynów ustrojowych oraz elektrolitów we krwi. Każda osoba uprawiająca sport, zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie, powinna mieć na uwadze konieczność uzupełniania płynów i soli mineralnych, które traci wraz z potem.
Artykuł sponsorowany
Po co osobom aktywnym fizycznie elektrolity?
Elektrolity są niezbędne dla funkcjonowania całego ciała, a przede wszystkim do zachowania prawidłowej kondycji i pracy mięśni oraz układu nerwowego.
Dla osób aktywnych fizycznie szczególnie ważna jest siła mięśni, ale kondycja umysłu jest równie ważna. Elektrolity są rozpuszczalne w wodzie, a podczas uprawiania sportu, zwłaszcza wyczynowo, pocimy się, tracąc w ten sposób rozpuszczone w płynach ustrojowych elektrolity.
Dlatego bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, najlepiej mineralnej, tak by uzupełnić elektrolity. Przy umiarkowanej aktywności wskazane jest picie około 2 litrów płynów dziennie (wliczamy w to także soki, herbatki ziołowe oraz zupy).
Sportowcy, szczególnie ci uprawiający daną dyscyplinę regularnie i wyczynowo, powinni wypijać odpowiednio więcej płynów, zależnie od tego, ile wody tracą podczas treningu. Mogą sięgać też po preparaty zawierające elektrolity dla dorosłych, które w odpowiednich ilościach uzupełniają cenne pierwiastki i pomagają zadbać o równowagę elektrolitową w organizmie.
Dlaczego warto uprawiać sport?
Aktywność fizyczna służy zdrowiu i przez specjalistów w dziedzinie profilaktyki zdrowia została uznana za podstawową czynność pozwalającą zachować dobrą kondycję oraz zapobiegać chorobom cywilizacyjnym takim jak otyłość czy wady postawy związane z siedzącym trybem życia.
Jak we wszystkich aktywnościach, także i przy uprawianiu sportu należy jednak zachować umiar oraz zdrowy rozsądek. Jeśli do tej pory nie trenowaliśmy żadnej dyscypliny, należy wdrażać się do uprawiania sportu stopniowo, obserwując reakcje organizmu na wysiłek.
Jak właściwie nawodnić organizm podczas uprawiania sportu?
W każdym przypadku intensywnego ruchu, któremu towarzyszy zmęczenie i pocenie się, należy zadbać o uzupełnienie płynów oraz wziąć pod uwagę konieczność uzupełnienia soli mineralnych, czyli elektrolitów. Nie zawsze jednak konieczne jest przyjmowanie gotowych preparatów zawierających elektrolity dla dorosłych.
Jak zrobić domowy izotonik?
Osoby uprawiające sport rekreacyjnie wypróbować domowy izotonik. Jak go przygotować? Wystarczy do wody mineralnej dodać łyżkę miodu, szczyptę soli i wycisnąć trochę soku z cytryny. Taki napój nawodni organizm lepiej niż zwykła woda, ponieważ dostarczy soli mineralnych oraz glukozy, zaś sól to nic innego jak chlorek sodu.
Dla osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną niezmiernie ważne jest też dostarczanie potasu i magnezu – elektrolitów, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu mięśni w dobrej kondycji.
Powitaj słońce, podejmij #JOGAWYZWANIE
Chcąc zachować wewnętrzną równowagę, powinniśmy pamiętać zarówno o rozwoju duchowym, jak i fizycznym. Często jednak brak czasu i odpowiedniej motywacji nie pozwala nam na pielęgnowanie obu tych sfer życia. Jak w codziennym biegu znaleźć przestrzeń na regularne dbanie o ciało i umysł? Podejmij #jogawyzwanie i zacznij dzień od Powitania Słońca! Cel to nie tylko lepsza kondycja i nastrój, ale również przygotowanie do Górskiego Maratonu Jogi!
Sanskrycka nazwa Powitania Słońca, Surya Namaskar, nawiązuje do imienia znanego z mitologii indyjskiej solarnego bóstwa wedyjskiego. Unikalna sekwencja asan, tradycyjnie wykonywana o wschodzie, z twarzą w kierunku słońca, to jeden z fundamentów jogi i sprawdzona droga do medytacji w ruchu.
„Powitanie Słońca to wspaniały sposób na rozpoczęcie dnia. Podczas ćwiczeń prana, energia życiowa, przenika komórki i pobudza układy ciała do pracy. Regularna praktyka wzmacnia mięśnie i kręgosłup, reguluje oddech oraz oczyszcza umysł.” – przekonuje Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi wg metody B.K.S Iyengara.
Dla trenujących jogę jednym z wyzwań wykonywanych w specjalnej intencji jest 108 Powitań Słońca. Zadanie wymagające, ale przynoszące jednocześnie mnóstwo korzyści. Powtarzalność sekwencji pozwala na całkowite wyciszenie i oddanie się ćwiczeniom. Symbolika liczby 108, związana z tradycjami hinduistycznymi, nadaje praktyce głębi i duchowego wymiaru.
Przygotowanie do wykonania 108 Powitań Słońca warto rozpocząć od podstaw – pracy z oddechem, koncentracji uwagi i wzmocnienia ciała. Pomocny będzie w tym 6-dniowy kurs jogi on-line. Darmowy materiał można pobrać ze strony http://bit.ly/2T8XDwl. Podejmij #jogawyzwanie i już dziś zacznij przygotowania do Górskiego Maratonu Jogi w Wierchomli!
Górski Maraton Jogi to największe tego typu wydarzenie w Polsce z kilkuletnią tradycją. Entuzjaści i praktycy jogi zaproszeni są do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu i wspólnego wykonania 108 sekwencji Powitania Słońca. Dodatkowym wzmocnieniem w wykonywaniu Surya Namaskar jest praca w grupie i na łonie natury, co pozwala na poczucie jedności i łączności. Wspólne ćwiczenia w malowniczej scenerii Beskidu Sądeckiego zachęcają do spojrzenia z refleksją w głąb siebie i z wdzięcznością na otaczający świat. Naturalny krajobraz uspokoi wszystkie zmysły i pozwoli skupić się na medytacji, wyzwalając jej sprawczą moc. Maraton w rytmie slow to sposób na zwolnienie, oderwanie się od codzienności i spędzenie wartościowego czasu w gronie osób z podobnym spojrzeniem na życie. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni są zarówno doświadczeni praktycy, jak i amatorzy w każdym wieku.
Górski Maraton Jogi odbędzie się 22 sierpnia 2020 r. w Wierchomli. Udział w Maratonie w ramach Joga Festiwal jest bezpłatny. Zapisy na http://bit.ly/2V6QZth.
Jakie suplementy na odchudzanie są skuteczne dla kobiet? 5 propozycji
Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta to klucz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. W odchudzaniu pomagają również suplementy na odchudzanie. Na rynku jest ich mnóstwo.
Jakie suplementy na odchudzanie są skuteczne dla kobiet i dlaczego warto je stosować?
Suplementy na odchudzanie dla kobiet
Nadwaga to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Prowadzi do wielu chorób m.in. cukrzycy i chorób serca. Ma również niekorzystny wpływ na samoocenę. Poza wykonywaniem ćwiczeń oraz diety, popularnością cieszą się preparaty wspomagające odchudzanie. Ich stosowanie jest o wiele łatwiejsze niż odpowiednie odżywianie czy regularne uprawianie sportu.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci specyfików na odchudzanie, tworzą coraz większą liczbę suplementów, które mają pomóc zgubić zbędne kilogramy. Jednak nie każdy specyfik spełnia swoją rolę. Dziś przygotowaliśmy dla Was listę 5 skutecznych produktów na odchudzanie dla kobiet.
African Mango 900
African Mango 900 to jeden z najpopularniejszych naturalnych preparatów na odchudzanie. W składzie znajduje się ekstrakt z pestek owocu afrykańskiego Mango, który wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Preparat nie zawiera dodatku sztucznych wypełniaczy czy chemicznych substancji konserwujących. W suplemencie znajdziemy duże ilości błonnika, który hamuje apetyt oraz daje uczucie sytości.
Piperinox
Piperinox to innowacyjny produkt wspomagający odchudzanie, który szybko zyskał wielu zwolenników. Wyróżnia się niezwykłą skutecznością, dzięki zawartości piperyny. Składnik ten przebadano dokładnie kilka lat temu.
Dowiedziono, że piperyna powstrzymuje powstawanie nowych komórek tłuszczowej. Potwierdzono również bezpieczeństwo zażywania tego składnika przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Ponadto poprawia trawienie, a także wchłanianie składników odżywczych.
Meridia
Meridia to jeden z najskuteczniejszych suplementów wspomagających odchudzanie. Jej substancją czynną jest sibutramina, która aktywnie hamuje uczucie głodu, a tym samym pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami i daje szybkie i satysfakcjonujące efekty. Niestety ze względu na skutki uboczne, została wycofana z obiegu już kilka lat temu.
SlimBerry
Suplement diety SlimBerry to jeden z najpopularniejszych zestawów tabletek na odchudzanie, który w krótkim czasie zdobył popularność wśród osób z nadwagą. Preparat w postaci kapsułek pomaga w spalaniu tłuszczu oraz podkręca metabolizm.
Dodatkowo wspomaga walkę z wysokim poziomem złego cholesterolu. Suplement składa się naturalnych składnikach, a jego działanie opiera się m.in. na właściwościach aronii oraz błonnika. Aronia stanowi bogate źródło witaminy C,B i E, a także usuwa nadmiar wody w organizmie, a także oczyszcza organizm. Ponadto w preparacie znajduje się wapń, żelazo, potas oraz miedź.
BurnBooster
BurnBooster to kolejna z wielu propozycji suplementów diety, które mają pomóc w walce z nadmiarowymi kilogramami. W składzie znajdziemy zielony jęczmień, pieprz kajeński, Garcinę cambogię oraz zieloną kawę. Wszystkie te składniki wykazują właściwości odchudzające, a także zapobiegają m.in. zaparciom i wzdęciom, obniżają poziom złego cholesterolu.
Dieta na lato – jak odżywiać się zdrowo latem?
Wielu z nas interpretuje błędnie pojęcie diety jako coś tylko związanego z odchudzaniem czy z wyrzeczeniami. Jednak tak naprawdę mówi ono o tym, co jemy. Dlatego też temat poruszany w tym tekście mówi o tym, jak po prostu zdrowo odżywiać się podczas tego okresu.
Warto dostosować to, co jemy do panujących warunków na zewnątrz. Nasze ciało nam będzie za to bardzo wdzięczne.
Czego najlepiej unikać?
Ze względu na to, iż lato to okres, kiedy panują duże temperatury, łatwo się pocimy i nie trudno o odwodnienie – dobrze będzie wyrzucić lub ograniczyć spożywanie wszystkiego, co sprzyja pozbywaniu się wody z organizmu. Z pewnością warto zrezygnować na ten czas z alkoholu, który mocno sprzyja odwodnieniu.
Dodatkowo może powodować problemy z sercem czy ciśnieniem, nie wspominając o tym, iż jest to po prostu substancja o toksycznym działaniu na nasz organizm. Nasze ciało będzie nie tylko lepiej funkcjonowało, ale także i poprawi się jego wygląd, gdy zaprzestaniemy używać alkoholu.
Tak samo w czasie upałów warto wykluczyć lub zredukować spożywanie napojów z kofeiną takich jak: kawa, mocna herbata, napoje energetyczne i wszelkie pozostałe.
Kofeina nie tylko odwadnia organizm, ale także może przyczynić się do problemów z sercem czy ciśnieniem – podobnie jak w przypadku alkoholu. Jeśli mamy trudności, aby zrezygnować z kawy to warto jako przeciwwagę pić w ciągu dnia dużo wody i spożywać pokarmy bogate w magnez i potas.
Ciężkostrawne jedzenie nie jest najlepszym pomysłem na lato. Szczególnie dobrze będzie unikać jedzenia o dużej zawartości tłuszczu zwierzęcego. Takie potrawy lepiej zostawić na nieco zimniejsze miesiące.
Co zatem jeść latem?
Skupmy się na dwóch zasadach podczas dobierania pokarmów tą porą. Istotne jest to, aby nasze jedzenie było łatwostrawne i lekkie. Najlepiej będzie udać się w kierunku warzyw i owoców – szczególnie tych sezonowych, które będą świeże i pyszne. Warto tutaj skorzystać z możliwości spożywania wszelkich zup, chłodników, koktajli, soków. Wszystko to nie tylko będzie zdrowe, ale także i smaczne.
Oczywiście niezbędnym składnikiem diety podczas lata będzie duża ilość napojów. Lepiej zrezygnować ze słodzonych specyfików a sięgnąć po sprawdzoną, zwykłą wodę. Zawsze możemy do niej dodać sok z limonki czy cytryny, kilka listków mięty, aby stworzyć odświeżający napój.
Jeśli chodzi o przyprawy, to warto sięgnąć po te odświeżające i lekkie. Mamy tutaj spore pole do popisu. Warto wybrać przyprawy używane w kuchni śródziemnomorskiej, mianowicie chodzi tutaj o bazylię czy oregano.
Zdrowa dieta latem
Aby podczas czasu kiedy jest dużo słońca i ciepła, nasze ciało dobrze funkcjonowało, trzeba zadbać o odpowiednią dietę. Z racji tego, iż największym problemem latem jest to, iż szybko można się odwodnić to musimy spożywać odpowiednią ilość płynów. Dobrze jest pić często, ale w małych ilościach. Idealna będzie tutaj woda lub napoje bez cukru.
Warto zrezygnować z alkoholu i kofeiny. Co do jedzenia to dobrze będzie zainteresować się pokarmami łatwostrawnymi i lekkimi a zmniejszyć ilość spożywanych pokarmów, które są ciężkostrawne jak np. te zawierające wiele tłuszczu zwierzęcego.
Więcej opisów diet znaleźć można na http://dietoteczka.pl/spis-diet/
Trening na siłowni – 5 porad dla nowicjuszy
Znaczna część osób chcących zmienić swój styl życia na bardziej fit bądź zrzucić zbędne kilogramy, swoją przygodę z aktywnością ruchową zaczyna właśnie na siłowni. Są tam wykwalifikowani trenerzy, którzy w razie potrzeby pomogą dostosować odpowiedni plan treningowy, żywieniowy czy suplementacje takimi preparatami jak np. kreatyna czy HMB.
Co warto wiedzieć przed udaniem się do trenera? O co warto go spytać? Poniżej przedstawione zostało 5 najistotniejszych wskazówek.
Plan treningowy
Plan treningowy dla osoby rozpoczynającej przygodę z siłownią powinien być dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Zastosowanie planu treningowego osób bardziej doświadczonych bądź posiadających inny cel treningowy jest błędne. Wraz ze stażem treningowym wzrasta czucie mięśniowe, poprawność wykonywanych ćwiczeń, a także cechy motoryczne jak siła, szybkość, wytrzymałość czy koordynacja ruchowa.
W związku z powyższym, zastosowanie planu treningowego osób bardziej doświadczonych może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Na początku nowicjusz powinien wykonywać treningi obwodowe bądź stacyjne z wykorzystaniem maszyn, które nauczą wykonywać określone niezbędne ruchy we właściwy sposób.
Jedna jednostka treningowa powinna być ukierunkowana na trening całego ciała z mniej więcej równomiernym zaangażowaniem każdej partii ciała.
Plan dietetyczny
Dieta nie oznacza głodowania się. Kulturyści stosują zarówno dietę, aby zrzucić kilogramy, jak i przybrać na wadzę. Dieta to ramy żywieniowe, które należy spełnić, aby osiągnąć cel. Najistotniejsze jest aby ogólna pula kaloryczna była dostosowana do wyznaczonego celu oraz aby ograniczyć do minimum słodycze i niezdrowe potrawy.
Dieta wcale nie musi być monotonna i niesmaczna. Wszystko zależy od posiadanej wiedzy i inwencji twórczej. Warto również dopasować do własnych potrzeb ilość spożywanych makroskładników takich jak białka, tłuszcze i węglowodany.
Suplementy diety
Suplementy diety mają stanowić jej uzupełnienie a nie podstawę. Na początku należy opracować zbilansowany plan żywieniowy, a następnie w przypadku niedoboru jakiegokolwiek składniku uzupełnić go suplementami diety. Ponadto na rynku istnieją suplementy skoncentrowane na jakość treningową.
Są nimi między innymi : suplementy przed i potreningowe, kreatyna, hmb, fat burnery oraz różnego rodzaju aminokwasy. Ich zastosowanie powinno być uzgodnione z trenerem bądź dietetykiem.
Odpoczynek
Warto wiedzieć, iż trening jest impulsem do progresji treningowej, a cała regeneracja i progresja odbywa się po jego zakończeniu – czyli w trakcie odpoczynku. W związku z powyższym należy zadbać o odpowiednią ilość snu, i w miarę możliwości czas na regenerację zarówno fizyczną jak i psychiczną.
Woda
Odpowiednia ilość wody jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaleca się wypijanie minimum 2l wody dziennie, nie wliczając tej wypijanej podczas treningu.
Wszystko o witaminach w owocach
Witaminy są związkami organicznymi, które nie są wytwarzane przez organizm ludzki, a zarazem są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie podlegają one procesom trawienia lecz są bezpośrednio wchłaniane do krwiobiegu.
Za głównego dostawce witamin uważa się pożywienie lecz ze względu na zanieczyszczenia środowiska dużą rolę pełni suplementacja takimi witaminami jak np.: wit D, witaminy z grupy B czy wit. C.
Witaminy – podział
Chcąc zaspokoić potrzeby organizmu jedynie za pomocą witamin w postaci naturalnej, należałoby spożyć taką porcję pożywienia, z którą żadna osoba nie dałaby sobie rady. Za główny podział witamin uważa się ich klasyfikację na dwie grupy:
- rozpuszczalne w wodzie (C, kwas foliowy, z grupy B, PP)
- rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K)
Ogólna charakterystyka poszczególnych witamin
1. Witaminy rozpuszczalne w wodzie
- Witamina C (kwas askorbinowy) – słynie swym dobroczynnym wpływem na układ immunologiczny oraz przeciwdziałaniu tworzeniu się czynników rakotwórczych. Odpowiedzialna jest za wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych, poprawę kondycji skóry, przyspieszanie gojenia się ran, a także uczestniczy w unieszkodliwianiu toksycznych substancji powstałych w procesie przemiany materii.. Ponadto łagodzi ona objawy przeziębienia i skraca czas trwania choroby.
- Witaminy z grupy B – uczestniczą w przemianie węglowodanów. Ponadto każda poszczególna pełni dodatkowo inne funkcję. Wyróżnia się takie witaminy jak: Thiamina (B1), Ryboflavin (B2), B3, Pyridoxine (B6) i Cyanocobalamin (B12).
- Kwas foliowy – uczestniczy w przemianie aminokwasów oraz jest niezbędny do produkcji białych i czerwonych krwinek, energii oraz materiału genetycznego. Spożywanie większej ilości tej witaminy jest zalecane kobietą w ciąży.
- Witamina PP – bierze udział w przemianie węglowodanów, tłuszczy i białek oraz w procesach utleniania komórkowego. Pełni w organizmie taką samą rolę jak większość witamin należących do grupy B.
2. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
- Witamina A (Retinol) -w warzywach i owocach zawarte są karotenoidy, które w organizmie przekształcane są w witaminę A. Jest ona niezbędna dla właściwego funkcjonowania wzroku, utrzymanie prawidłowego stanu skóry, błon śluzowych oraz odpowiada za wzrost i wzmocnienie odporności organizmu.
- Witamina D (Cholecalciferol) – występuje w dwóch formach – D2 i D3. Podnosi ona poziom wchłaniania wapnia i fosforu oraz ma ogromny wpływ na funkcjonowanie tarczycy.
- Witamina E (Tocopherol) – pełni funkcję ochronną przed działaniem wolnych rodników oraz posiada właściwości przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.
- Witamina K (Menadione) – jest odpowiedzialna za proces krzepnięcia krwi. Produkowana jest w dużych ilościach w jelitach lecz jest ona dostarczana również do organizmu w zielonych warzywach.
Czy gimnastyka jest tylko dla młodych?
Aktywność fizyczna może nie przedłuża życia dosłownie, ale bez wątpienia czyni je dużo bardziej przyjemnym. Uprawianie sportu przynosi wiele korzyści zdrowotnych i psychicznych, co w przypadku seniorów jest szczególnie ważne, jak podkreśla opiekunka Centrum Językowego Konik, ponieważ często jakość tych dziedzin życia jest u nich obniżona.
Do profitów płynących z regularnych ćwiczeń możemy zaliczyć m.in. znaczną poprawę samopoczucia, pozytywny wpływ na układ oddechowy i układ krążenia, lepszą pracę mięśni i dodatkową energię.
Gimnastyka dla seniora
Na szczęście do wykonywania ćwiczeń nie potrzebujemy drogiego sprzętu ani trenera, cały trening jesteśmy w stanie przeprowadzić w warunkach domowych. Kluczowy jest właściwy dobór ćwiczeń i przestrzeganie kilku zasad.
Oczywiście przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności, senior powinien skonsultować się z lekarzem fizjoterapeutą, który określi poziom sprawności starszej osoby i zaproponuje odpowiednie ćwiczenia.
Dla osób starszych optymalny jest wysiłek umiarkowany, pamiętać też trzeba o tym, by ćwiczenia symulowały sytuacje z życia codziennego, jak choćby podnoszenie z ziemi zakupów, czy utrzymywanie równowagi. Nie wolno również pozwolić, żeby do ćwiczeń wkradła się monotonia z tego względu, że mięśnie potrzebują stymulacji z różnych stron. Warto więc co jakiś czas zmieniać zestaw ćwiczeń.
Rodzaje gimnastyki dla osób starszych
Gimnastykę dla seniorów możemy podzielić na kilka wariantów, którymi są ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe i bardzo istotne w podeszłym wieku rozciąganie. Kluczowa do prawidłowego przeprowadzenia treningu jest właściwa rozgrzewka, którą wykonujemy przed przystąpieniem do treningu właściwego. Po zakończonej gimnastyce nie wolno zapomnieć o rozciągnięciu mięśni. W warunkach domowych do ćwiczeń wykorzystać można chociażby krzesło lub podłogę. Wskazane jest, by osoby w naprawdę podeszłym wieku wykonywały je pod okiem terapeuty.
Osoby starsze nie muszą jednak przebywać wyłącznie w domu, żeby wprowadzić do życia nieco aktywności fizycznej. Popularne są też spacery, taniec, fitness czy aerobik. Centrum Językowe Konik raz jeszcze podkreśla jak istotną rolę w życiu seniora (i nie tylko) spełnia gimnastyka. Jeśli jeszcze nie ćwiczycie regularnie, może warto to zmienić?