Spis treści
Kąpiel noworodka może być źródłem sporego stresu. Większość osób, która nie posiada doświadczenia obawia się, że zrobi maluszkowi krzywdę. Prawdą jest, że musimy wykazać się sporą ostrożnością. Po pewnym czasie kąpiele z pewnością staną się prawdziwą przyjemnością. Niejedno dziecko je uwielbia.
Przed pierwszą kąpielą noworodka warto jest poprosić o pomoc bliską osobę. Wsparcie psychiczne ma duże znaczenie. Należy podkreślić, że nie ma się czego bać! Jest to zupełnie normalna czynność, która szybko stanie się rutyną. Warto skorzystać z poniższych wskazówek.
Zakup wanienki
Oczywistym jest, że bez wanienki dziecięcej nie możemy kąpać noworodka. Ważne jest to, aby wybrać konstrukcję w pełni ergonomiczną, która będzie dopasowana do potrzeb maluszka. Należy jest postawić na produkt solidny, który posłuży przez długi czas. Najbardziej opłaca się zakupić jeden model, który sprawdzi się zarówno po urodzeniu, jak i w okresie niemowlęcym. Minie trochę czasu, aż będziemy mogli kąpać smyka w tradycyjnej wannie lub brodziku.
Przed zakupem sprawdźmy wymiary wanienki, a także jakość wykonania. Materiały zastosowane do produkcji muszą być certyfikowane, tak aby nie zawierały w sobie żadnych toksycznych związków. Warto wziąć pod uwagę modele ze stelażem, które cechują się wysoką funkcjonalnością. Szczegółowy poradnik na temat doboru można znaleźć na blogu Zabawki i Wyprawki w artykule pt. „Jaka wanienka dla noworodka?”.
Wybór odpowiedniego miejsca
Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o tym, gdzie będzie kąpany maluszek. Mogłoby się wydawać, że najlepszą opcją jest łazienka. Nie zawsze tak jest – bardzo często jest to pomieszczenie małe i ciasne. Możemy mieć problem z tym, aby ulokować wanienkę w dogodnym położeniu. Wiele osób kąpie noworodka w pokoju i jest to godne polecenia rozwiązanie.
Trzeba upewnić się, że w danym wnętrzu panuje optymalna temperatura. Nie powinna być ona niższa niż 22 stopnie Celsjusza. Wanienkę najlepiej jest ustawić na stelażu lub stole. Istotne jest to, aby znajdowała się ona w stabilnym położeniu. Niektórzy rodzice ustawiają ją na podłodze. Możemy położyć pod wanienkę matę izolującą.
Jeszcze przed kąpielą przygotujmy miejsce, gdzie położymy dziecko po wyjęciu je z wanienki. Jeśli posiadamy przewijak, to warto go wykorzystać. Oczywiście poradzimy sobie nawet bez niego – możemy wytrzeć malucha na stole lub łóżku. Zabezpieczmy jednak powierzchnie przed zachlapaniem.
Skompletowanie potrzebnych akcesoriów
Zanim przystąpimy do kąpieli powinniśmy przyszykować wszystkie niezbędne akcesoria. Ich szukanie w pośpiechu nie jest dobrym pomysłem. Istotne jest to, aby właściwie zorganizować przestrzeń wokół siebie. Produkty powinny być położone w zasięgu ręki. Te, które będą wykorzystywane podczas mycia powinny znajdować się najbliżej. Nieco dalej możemy ułożyć akcesoria stosowane w czasie wycierania, czy też pielęgnacji po kąpieli.
Będziemy potrzebować m.in.:
- chłonnych ręczników wykonanych z przyjaznych w dotyku materiałów np. frotte,
- dwóch tetrowych pieluszek,
- gazików do czyszczenia pępka,
- patyczków do czyszczeni małżowiny usznej (w wersji dla dzieci),
- myjki wykonanej z bawełny,
- wacików,
- żelu dla niemowląt (do mycia ciała oraz włosów),
- oliwki do ciała,
- maści na odparzenia,
- delikatnej szczotki do włosów,
- pieluszki i ubranek.
Woda do mycia noworodka nie może być ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna. Najlepiej jest korzystać z termometru, który ułatwi nam kontrolę. Optymalna temperatura wody to 37 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że może ona stygnąć wraz z upływem czasu.