kobieta-z-białym-uśmiechem

Każdego dnia mamy styczność ze składnikami, które ingerują w uzębienie, tym samym zmieniają naturalny kolor zębów. Należą do nich m.in. sztucznie koloryzowane napoje, kawa, soki, wino czy nikotyna.

Stomatologia umożliwia przywrócenie zębom koloru m.in. za pomocą laserowego wybielania zębów. Jak wygląda zabieg i czy trzeba się do niego przygotować?

Laserowe wybielanie zębów – jak wygląda?

Procedura wybielania zębów laserem jest banalna. Laserowe wybielanie zębów rozpoczyna się W nałożenia specjalnego żelu, który chroni przed działaniem środka wybielającego. Następnie stomatolog aplikuje preparat wybielający o wysokim stężeniu substancji czynnych. 

A następnie naświetla się zęby niebieskim światłem, które emitowane jest przez laser diodowy lub lampę LED. Lampę ustawia się prostopadle, w odległości około 30 cm od zębów i naświetla się od 20 do 40 minut. Po zakończeniu, należy usunąć preparat wybielający oraz ochronę z dziąseł, a usta opłukać ciepłą wodą.

Jak się przygotować do laserowego wybielania zębów?

Laserowe wybielanie zębów wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy wypełnić wszelkie ubytki. Jeżeli pacjent tego nie dokona, może dojść do nadwrażliwości, a także uszkodzeń, na skutek działania preparatu wybielającego.

W wyniku uszkodzeń, pacjent będzie musiał poddać się leczeniu kanałowemu.  Warto również usunąć kamień nazębny. Dzięki temu efekt wybielenia będzie jednakowy na wszystkich zębach

O czym należy pamiętać przed laserowym wybielaniem zębów?

  • Wypełnić wszystkie ubytki próchnicowe,
  • Usunąć kamień nazębny,

Laserowe wybielanie zębów – zalecenia po zabiegu

Laserowe wybielanie zębów wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania do zabiegu, ale również stosowania się do zaleceń po zabiegu. Szkliwo po wybielaniu jest podatne na pochłanianie barwników z otoczenia. W

związku z  tym, konieczne jest unikanie palenia tytoniu, ponieważ nikotyna może zabarwić zęby. Staną się one wtedy żółte i efekt końcowy nie będzie satysfakcjonujący. Dodatkowo, przez pierwsze dwa tygodnie należy stosować tzw. „białą dietę” i zrezygnować z :

  • picia herbaty, kawy, czerwonego wina, 
  • palenia papierosów,
  • płukanek do ust, które mają w składzie chlorheksydynę – substancja, która może przebarwiać zęby.

Po zabiegu należy również szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Warto zaopatrz się w żele ze zwiększoną zawartością fluoru i stosować się je raz w tygodniu, a także specjalne pasty, które chronią przed nadwrażliwością zębów po wybielaniu.

Laserowe wybielanie zębów – przeciwwskazania

Laserowe wybielanie zębów to zabieg, na który nie mogą zdecydować się wszyscy. Nie przeprowadza się go u kobiet w ciąży, a także Pań, które karmią piersią. Zabieg jest również niewskazany, jeżeli pacjent jest nałogowym palaczem, a także nie dba o higienę jamy ustnej. Przeciwskazania to także:

  • zapalenie dziąseł, 
  • choroby przyzębia, 
  • recesja dziąseł, 
  • nadwrażliwość zębów,
  • obecność wypełnień lub koron protetycznych,
  • poważne choroby ogólnoustrojowe,
  • ciąża, karmienie piersią.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony https://dentysta.eu/laserowe-wybielanie-zebow