Seks

Seks w ciąży – czy można bezpiecznie się kochać?

seks-w-ciazy-czy-mozna-bezpiecznie-sie-kochac

Wiele par ma wątpliwości i obawy przed uprawianiem seksu w trakcie ciąży. Czy można w tym czasie bezpiecznie się kochać? Sprawdź!

Seks w ciąży – co trzeba wiedzieć?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań spokojnie można w tym czasie uprawiać seks. Warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i porozmawiać o swoich obawach. Stosunek ani tym bardziej orgazm z pewnością nie powinny wywołać przedwczesnego porodu, czy innych niepożądanych zdarzeń.

Skurcze macicy są normalne, niekiedy prowadzą do niewielkiego krwawienia bądź powodują, że dziecko jest bardziej aktywne. W sytuacji, gdy trwa to długo lub odczuwasz inne dolegliwości po stosunku udaj się do ginekologa.

Seks w trakcie ciąży – bezpieczne pozycje

Seks w ciąży wymaga odpowiedniej pozycji, która będzie i wygodna, i bezpieczna dla całej trójki. Jaka jest najlepsza? Tak, która nie krępuje ruchów, nie uciska brzucha oraz nie zapewnia głębokiej penetracji (w późniejszych miesiącach to ważne!). W zależności od wielkości płodu może się ona nieco różnić. Warto spróbować kilku pozycji, a nawet zmieniać je w trakcie stosunku. 

W pierwszych miesiącach brzuch jest mało widoczny, a zatem można korzystać właściwie z każdej pozycji. Wszystko zależy od partnerów i ich upodobań, a także od samopoczucia przyszłej mamy. 

W drugim trymestrze zaleca się zrezygnować z pozycji misjonarskiej, czyli na plecach. Lepszym wariantem będzie w tym okresie „łyżeczka”, czyli ułożenie partnerów na boku. Warto też spróbować pozycję „na pieska” – tutaj kobieta klęczy, a mężczyzna za nią. Wiele przyjemności sprawi też uwielbiana przez panów pozycja na jeźdźca, czyli partnerka jest na górze. W tej pozycji to kobieta decyduje o szybkości ruchów. Dla pań z większym brzuszkiem idealna jest opcja od tyłu na stojąco. Ale trzeba pamiętać, aby pchnięcia nie był zbyt  intensywne.

Seks w ciąży jest dopuszczalny, ale warto pamiętać o kilku rzeczach. Trzeba uważać z pieszczeniem piersi i brodawek. Dlaczego? W trakcie wydziela się oksytocyna. Duża ilość tego hormonu może przyspieszyć poród. Wiele pań odczuwa też ból piersi i zamiast przyjemności niekiedy pojawia się dyskomfort.

W trakcie ciąży możliwy jest także seks oralny. Ale tutaj panowie muszą być bardzo ostrożni i w żadnym wypadku nie wdmuchiwać powietrza do kanału rodnego kobiety. To może być niebezpieczne dla płodu! 

Co z seksem analnym w ciąży?

Warto tę formę przyjemności skonsultować z lekarzem. Wielu radzi unikać tego rozwiązania. Dlaczego? Po tym stosunku mogą pojawić się infekcje, które stanowią realne zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Kobiety w ciąży często podczas seksu analnego skarżą się na ból, krwawienie lub dyskomfort.

Seks w ciąży – przeciwwskazania

Należy zrezygnować ze współżycia całkowicie jedynie w kilku przypadkach. Zazwyczaj jest to zalecenie lekarza prowadzącego ciąże. 

Seks w ciąży jest zabroniony, gdy pojawiają się częste i niewyjaśnione krwawienia, tudzież plamienia. Tak samo, jak w przypadku kobiet, u których łożysko częściowo, albo całkowicie przykrywa szyjkę macicy. Ponadto, w sytuacji kiedy wcześniejsze ciąże zakończyły się poronieniem bądź istniała poważna groźba komplikacji. 

Seks w trakcie ciąży mnogiej, przede wszystkim w trzecim trymestrze też nie jest wskazany. 

Jeśli kobieta cierpi na suchość pochwy należy użyć testowanego żelu nawilżającego. W aptekach znajdziesz kilka środków, one z pewnością nie zaszkodzą dziecku. 

Zalety seksu w trakcie ciąży

Wiele pań w stanie błogosławionym odczuwa silną potrzebę bliskości i znaczny wzrost popędu, pod koniec może być on mniejszy. 

Seks w trakcie ciąży powoduje, że orgazmy są niekiedy zdecydowanie mocniej odczuwalne. W tym okresie libido jest naprawdę wysokie. Zatem panie w stanie błogosławionym mogą odkryć zupełnie nową przyjemność ze stosunku z partnere

Seks w ciąży powoduje, że dziecko wewnątrz lekko się kołysze. Poprzez to nienarodzony maluch jest szczęśliwy i spokojniejszy. Choć czasami tuż po stosunku jest bardziej aktywniejszy ruchowo. 

Czytaj dalej:

  1. Punkt G u dziewczyny. Gdzie go szukać?
  2. Trójkąt seksualny. Czy to dobry pomysł? Przeczytaj zanim spróbujesz.

Źródło zdjęcia – Background photo created by nensuria – www.freepik.com

0 Komentarze

Odpowiedz na komentarz

Twój e-mail nie będzie publikowany*