Lifestyle

Sennik – dziecko. Co oznaczają sny dziecka?

sennik-co-oznaczaja-sny-dziecka

Sen to aktywny proces, w którego trakcie nasze ciało się regeneruje. Podczas tego procesu mózg przetwarza wydarzenia dnia i łączy je z naszymi życiowymi doświadczeniami, tworząc swoje swego rodzaju własne interpretacje wizji. Dlatego często to, co śnimy bywa na granicy prawdy i iluzji.

Podczas nocnego wypoczynku mamy od czterech do pięciu cykli snu tzw. faz snu.

Wyróżnia się następujące fazy snu:

 • Faza 1– kiedy to zapadamy w sen nasz mózg przechodzi w stan alfa
 • Faza 2– trwa ok. 30 sekund do 10 minut. Nasze ciała się głęboko rozluźnia, oddech się uspakaja, obniżę się ciśnienie krwi i temperatura ciała.
 • Faza 3– nasz mózg zwalnia swoją pracę
 • Faza 4– to faza głębokiego snu. Nasz mózg pracuje na częstotliwości theta, jego aktywność jest niska.
 • Faza 5-REM- na tym etapie mózg zaczyna się regenerować, jego aktywność wzrasta, natomiast nasze ciało jest zwiotczałe i nadal w stanie odpoczynku. Wtedy to pojawiają się marzenia senne.

Jak powstają sny?

Naukowcy uważają, że faza REM służy do regeneracji umysłu. Nasz mózg jakby w tym czasie robi swego rodzaju porządki w naszej głowie, segreguje wydarzenia i sceny z zarejestrowanego życia i układa je po kolei, a przy okazji koreluje je z naszymi myślami, intencjami i marzeniami. Przy okazji my te wszystkie sceny oglądamy sobie w trakcie tej fazy.

Łącząc nasze pragnienia z realnymi scenami z życia, tworzy nie raz surrealistyczne filmy w naszej głowie. Na przykład jakaś dziewczyna lub chłopak ci się podoba. Myślisz o niej lub o nim i nagle on ci się śni, w tym samym miejscu, gdzie ją lub jego spotykasz.

Sen jest bardzo realny i wydaje ci się, że to normalny dzień. Ale nagle ta osoba zaczyna cię podrywać, chce z tobą iść na randkę.

Budzisz się rano i pytasz sama siebie czy to jawa, czy sen? Z naukowego punktu widzenia mózg połączył twoje pragnienia bycia z tą osobą ze światem realnym, w którym żyjesz.

Na początku neurolodzy uważali, że sny powstają w mózgu. Potem stwierdzono, że miejscem powstawania marzeń sennych jest układ limbiczny. Obecne badania dowodzą, że nasze marzenia senne są kreowane w tworze siatkowym, w grupie komórek pnia mózgowego.

Od dawien dawna marzenia senne były czymś tajemniczym, a ludzie przypisywali nim duże znaczenie. Wokół nich powstało wiele mitów i legend. Uważa się, że nasze sny są łącznikiem pomiędzy świadomością, czyli tym, co przeżywamy w naszym realnym życiu, a nieświadomością, czyli ukrytymi obszarami naszego umysłu.

Marzenia senne – znaczenie w ezoteryce

W ezoterycy marzenia senne mają duże znaczenie w naszym życiu, ponieważ pokazując nam pewne sytuacje, ujawniają prawdę o nas i o naszym życiu. Przedstawiają też serię przyszłych wydarzeń, które będą miały wpływ na nasze życie pod ukrytymi symbolami.

Niektórzy nawet twierdzą, że są one naszym życiowym drogowskazem. Dlatego od dawna ludzie tworzyli sennik marzeń sennych i ich interpretacje. Sennik jest dla nas takim właśnie drogowskazem, który chce nam ujawnić, co nasz umysł nieświadomy poprzez sen chce nam pokazać.

Co oznaczają sny dziecka?

Przeprowadzone badania dowodzą, że sny naszych dzieci są zupełnie inne niż dorosłych. Ponadto śnią one intensywniej, a przy okazji mogą być bardziej surrealistyczne niż u dorosłych.

Naukowcy stwierdzili, że już w życiu płodowym intensywnie śnimy. Płód dziecka w łonie matki śni o tym samym co matka. Wynika to z ruchu gałek ocznych. W trakcie snu zarówno płód, jak i matka poruszają nimi w ten sama sposób.

Sny dziecka są niezwykłe ze względu na funkcjonowanie u nich gruczołu grasicy, który w miarę dojrzewania młodego człowieka traci swoje funkcje, a u dorosłego całkowicie zanika. Przez to interpretacje przez dzieci wielu wydarzeń i sytuacji życiowych są bardzo niesamowite i wyolbrzymione.

Dlatego maluchy często mają koszmary, ponieważ zwykłe sytuacje życiowe w ich świadomości przedstawione są bardziej efektownie, powiedziałabym, że jak w bajce.

Na przykład, jeżeli przedszkolakowi śni się, że chce go porwać smok lub wielki wąż skrada się po niego, to często oznacza to lęk np. przed Panią wychowawczynią w szkole lub przedszkolu.

U dorosłego lęk np. przed szefem w pracy jest zupełnie inaczej przedstawiany i zazwyczaj nie ma on znamion takiego koszmaru jak u dziecka.

Co ciekawe naukowcy stwierdzili, że na sny dziecka i jego koszmary nie mają wpływu czytane lub oglądane bajki przed snem. Koszmary senne mają zarówno dzieci, którym rodzice nie czytają przed snem, jak i te, co oglądają wieczorynki na dobranoc.

W tym wypadku bardziej tu działa wyobraźnia dziecka, która mu sugeruje specyficzne interpretacje wydarzeń i świata, niż to ma miejsce u człowieka dorosłego, który bardziej realnie ocenia otaczającą go rzeczywistość.

Czytaj dalej:

  1. Sennik babiloński – znaczenie snów według starożytnych Babilończyków
  2. Sennik – szczur. Jak interpretować sny o szczurach?
  3. Sennik egipski – znaczenie snów według starożytnych Egipcjan
1 Komentarze
Tagi:

1 Komentarze

 1. Kaśka
  Czerwiec 2, 2019 10:38 am

  Dzieci śnią intensywniej. Sama pamiętam, że moje marzenia senne były znacznie bardziej złożone niż te teraz.

Odpowiedz na komentarz

Twój e-mail nie będzie publikowany*