Lifestyle

Serwetki do decoupage a papiery ozdobne – czym się różnią?

serwetki-do-decoupage-a-papiery-ozdobne-czym-sie-roznia

Decoupage to sztuka dekoracyjna, która polega na wycinaniu i naklejaniu poszczególnych elementów z papieru oraz tworzeniu z nich takich kompozycji, dzięki czemu dekorowane przedmioty wyglądają na pomalowane.

Przy użyciu tej techniki, można ozdobić niemalże każdą powierzchnię, co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność. Aby jednak możliwe było przejście do etapu ozdabiania, potrzebne są specjalne materiały. Mogą to być serwetki do decoupage lub papiery. Jaka jest między nimi różnica?

Prosty i efektowny – taki właśnie jest decoupage

Decoupage ma to do siebie, że pozwala na pełną dowolność w zakresie sposobu ozdabiania danego przedmiotu. Nie bez powodu mówi się, że jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia. Nie potrzeba bowiem wymyślnych przedmiotów stanowiących bazę do dekorowania, ponieważ wystarczą zwykłe, czasem nawet bezwartościowe rzeczy, którym poprzez decoupage można nadać drugie życie. Podobnie sytuacja ma się w przypadku materiałów niezbędnych do ozdabiania. Najczęściej są to papiery lub serwetki do decoupage.

Czym różnią się między sobą?

Najczęstszym wyborem wielu początkujących artystów – hobbystów są właśnie wspomniane wcześniej serwetki do decoupage. To właśnie z tego powodu technika nazywana jest również serwetkową. W czym tkwi ta popularność? Przede wszystkim z faktu, że są one tanie, ogólnodostępne, a do tego utrzymane w rozmaitych wariantach kolorystycznych i wzorniczych. Bez problemu można dostać je w formie pojedynczych sztuk, jak i całych zestawów (najlepiej sprawdzają się trzywarstwowe). Co więcej, są do nabycia nie tylko w profesjonalnie zaopatrzonych sklepach z artykułami plastycznymi, ale również marketach. Wszystko to sprawia, że serwetka do decoupage jest popularnym materiałem stosowanym do dekorowania przedmiotów. A jak wygląda kwestia ich aplikacji? Wystarczy wyciąć interesujący motyw (lub go wytargać), nakleić na wierzchnią warstwę wykonywanej dekoracji, a następnie zabezpieczyć cienką warstwą kleju.

Prawda, że proste?

Alternatywą dla serwetek do decoupage są papiery ozdobne. Charakteryzują się nasyconymi kolorami, wyraźnymi wzorami i delikatnym połyskiem. Nie sprawiają trudności w wycinaniu, są bardziej odporne na przypadkowe rozdarcie, a po kontakcie z mediami nie marszczą się. Ich minusem jest grubość, bo o ile klasyczne serwetki są cienkie to motywy wycinane z papierów wymagają większej ilości warstw lakieru, aby tym samym zniwelować nierówności na dekorowanym przedmiocie. Ciekawą alternatywą są papiery ryżowe oraz typu soft – delikatne i półprzezroczyste.

0 Komentarze
wronov@gmail.com'

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.

Odpowiedz na komentarz

Twój e-mail nie będzie publikowany*