Największy portal dla kobiet w całej Polsce. Prawdziwa strona dla Pań, które lubią być na czasie z modą i najnowszymi trendami.

Pokazuje: 1 - 2 of 2 WYNIKÓW
kobieta w czerwonej koszulce zastanawia się
Okres Zdrowie

Co jest lepsze dla zdrowia kobiety – tampony czy podpaski?

Zarówno tampony, jak i podpaski mają wiele zwolenniczek oraz przeciwniczek. Niektóre kobiety nie wyobrażają sobie menstruacji bez używania tamponów, ponieważ zapewniają wygodę i uczucie świeżości. Warto jednak używać ich w odpowiedni sposób, aby spełniały swoją funkcję, zamiast szkodzić zdrowiu.

Tampony- co warto o nich wiedzieć?

Mitem jest, że tampon można włożyć za głęboko, ponieważ mięśnie utrzymują go we właściwym miejscu. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar i stopień chłonności tamponu, aby zapewnić wygodę kobiecie podczas okresu.

Wbrew pozorom wkładanie tamponu nie musi sprawiać problemu, wystarczy zdecydować się na tampony z aplikatorem, który ułatwia wykonanie tego zadania. Tampony z aplikatorem pozwalają na bardziej higieniczną aplikację, ponieważ ręce nie mają kontaktu z ciałem. Stosowanie tamponów jest świetnym rozwiązaniem dla kobiet, które są aktywne fizycznie i korzystają z basenu.

Poza tym zapewniają wygodę i higienę w letnie dni, na urlopie, szczególnie wygodne będą tampony z aplikatorem.

Czasem może zdarzyć się, że sznureczek od tamponu może się urwać, lecz są to bardzo rzadkie sytuacje. Trzeba wiedzieć, że tampony trzeba zmieniać, co dwie, cztery godziny, ponieważ zbyt długo pozostawiony w pochwie może być źródłem zakażenia. Dlatego lepiej nie zakładać ich na noc.

Podczas infekcji intymnych nie zaleca się używania tamponów, ponieważ mogą doprowadzić do pogorszenia objawów. Każda kobieta powinna wiedzieć, że stosowanie tamponów, może powodować wstrząs septyczny. Jeśli pojawią się bóle brzucha i gorączka, należy niezwłocznie usunąć tampon i zgłosić się do lekarza.

Podpaski dobre dla każdej kobiety

Prawdą jest, że podpaski mogą uczulać, szczególnie te, które zapewniają największą chłonność. Ten rodzaj podpasek zawiera specjalne mikrogranulki, które zwiększają wchłanianie wilgoci. To właśnie one mogą powodować alergie. Jednak każda kobieta może znaleźć podpaski, które nie uczulają. Najlepsze będą te nieperfumowane, z bawełnianym lub jedwabnym pokryciem.

Stosowanie podpasek jest szczególnie zalecane w przypadku obfitych krwawień, w nocy, podczas infekcji intymnych, a także wtedy, gdy stosowanie tamponów spowodowało uczucie suchości i swędzenia w pochwie.

Kobiety, które mają założoną wkładkę domaciczną, powinny używać podpasek zamiast tamponów, ponieważ podczas wyjmowania tamponu, wkładka może się wysunąć. Każda kobieta powinna wybrać ten rodzaj środków higienicznych, który będzie w danym momencie odpowiedni dla jej zdrowia.