psycholog siedzi na fotelu i słucha swojego pacjenta

Fundamentalnym elementem procesu każdego leczenia jest znalezienie dobrego specjalisty, który prawidłowo zdiagnozuje chorobę i włączy właściwą terapię, przyczyniając się do polepszenia stanu naszego zdrowia.

Dobry lekarz może bardzo korzystnie wpłynąć na komfort życia pacjenta, a zaś zły może tylko pogorszyć jego stan.

Dobry psycholog może zdecydowanie zmienić życie pacjenta i wyprowadzić go np. z głębokiej depresji, czy innych niekorzystnych zaburzeń psychologicznych. Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze psychologa? Jakie są najważniejsze elementy wyboru dobrego terapeuty?

Potwierdzona wiedza i doświadczenie terapeuty

Obecnie powstaje bardzo wiele gabinetów terapeutycznych oraz psychologicznych, ale nie wszystkie prowadzone są przez dyplomowanych psychologów. Prawo nie zabrania otwierania takiej działalności, nawet osobom bez doświadczenia.

Przy tym nie potrzeba mieć żadnych oficjalnych poświadczeń w postaci dyplomów ukończenia uczelni, certyfikatów, które byłyby znacznikiem wiedzy i umiejętności.

Dlatego najpierw należy sprawdzić czy psycholog ma odpowiednie wykształcenie kierunkowe. To niezbędna podstawa do prowadzenia skutecznej terapii z pacjentami.

Doświadczenie naszego psychologa

Dyplomy i certyfikaty to jedno, a faktyczna wiedza i doświadczenie przychodzą razem z latami praktyki w prowadzeniu terapii z pacjentami. Psycholog z doświadczeniem miał okazję spotkać się z już z wieloma przypadłościami, dzięki temu będzie potrafił zaradzić niemal w każdym przypadku.  

Dyplomy i certyfikaty muszą zostać potwierdzone odpowiednią wiedzą, która zostaje zweryfikowana w specjalistycznych profesjonalnych placówkach, gdzie lekarze spotykają się z wieloma trudnymi przypadkami. Wtedy masz pewność, że nie jesteś królikiem doświadczalnym, ale trafiłeś do psychologa, który będzie potrafił skutecznie rozpoznać problem i rozpocząć skuteczne leczenie.

Niektórzy specjaliści mogą być w trakcie specjalizacji i nawet przed uzyskaniem odpowiedniego dyplomu będą potrafili pomóc. Ważne, abyś w tym wypadku sprawdził, czy ktoś certyfikowany superwizuje jego pracę i ją konsultuje. Praktykanci też muszą nabyć odpowiednie doświadczenie, a wspierani przez osobę z doświadczeniem będą potrafiły zapewnić odpowiednią terapię.

Rodzaj prowadzonej praktyki

Chorób na tle psychologicznym jest bardzo wiele i tak naprawdę nie ma na nie jednej sprawdzonej terapii. Każdy z dyplomowanych psychologów nabiera z czasem specjalizacji w jednej konkretnej kilku przybliżonych grupach zaburzeń.

Jeden jest dobry w specjalizacji leczenia depresji. Drugi zaś leczy wszelkiego rodzaju nadpobudliwości lub fobie. Te ostatnie wymagają odpowiednio dobranej terapii behawioralno-poznawczej.

Warto podpytać znajomych lub poczytać w Internecie, jakimi przypadłościami zajmuje się dany psycholog. Wtedy będziemy mieli większą pewność, że trafimy w ręce eksperta, który sobie doskonale poradzi z naszą dolegliwością.

Poznaj swojego przyszłego psychoterapeutę osobiście

W terapii psychologicznej ważne jest nie tylko właściwe podejście do pacjenta, zdiagnozowanie jego zaburzeń i wprowadzenie mu odpowiedniej terapii, ale dopasowanie terapeuty do pacjenta.

Psychologia to bardzo intymna dziedzina nauki, gdzie lekarz, jak najlepsza przyjaciółka wysłuchuje najbardziej skrywanych zwierzeń pacjenta. A jak wiadomo, nie każdy może zostać naszym przyjacielem, choćby nie wiadomo jakby nas lubił i starał się uzyskać naszą przychylność.

Pacjent musi poczuć się bezpiecznie i być przekonanym, że może porozmawiać o wszystkim ze swoim terapeutą. To bardzo ważna element w relacji pacjent-terapeuta. Musi powstać swoista więź, która spowoduje, że pacjent otworzy się przed psychologiem i poczuje do niego zaufanie. Wtedy jest szansa postawienia właściwej diagnozy i dobraniu odpowiednich metod terapeutycznych, które pozwolą człowiekowi wrócić do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dokonując wyboru odpowiedniego psychoterapeuty, warto kierować się jego wiedzą, doświadczeniem i wykształceniem. Niezależnie od tego czy przyjmuje w gabinecie prywatnym czy na fundusz zdrowia.