kobieta siedzi w małej kuchni i pije kawę

Zagospodarowanie przestrzeni w małej kuchni jest dość kłopotliwe. Należy maksymalnie wykorzystać przestrzeń w taki sposób, aby móc się po niej swobodnie poruszać. Jak to zrobić, aby było wygodnie i ergonomicznie?

5 zasad – jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Urządzając małą kuchnię, należy stosować się do kilku podstawowych zasad, dzięki którym maksymalnie wykorzystamy przestrzeń, a tym samym nie zagrodzimy jej.

  1. AGD do zabudowy – postaw na sprzęt AGD do zabudowy, aby zaoszczędzić miejsce. Wolno stojąca kuchenka i piekarnik zajmą niepotrzebnie dodatkową przestrzeń.
  2. Zabudowa na jednej ścianie – umieść zabudowę na jednej ścianie
  3. Jasne meble – jasne odcienie optycznie powiększą pomieszczenie
  4. Blat – warto powiększyć blat, aby zyskać pod nim więcej miejsca na szafki kuchenne Jeżeli w kuchni jest okno, zamień parametr w blat. W ten sposób stworzysz dodatkowe miejsce.
  5. Odpowiednie meble – projektanci wychodzą na przeciw oczekiwaniom i tworzą meble, które są funkcjonalne w małych kuchniach. To m.in. szafki o przesuwanych drzwiczkach oraz modele żaluzjowe.

Jak dobrze wykorzystać małe pomieszczenie? 

W małej kuchni niezwykle ważne jest zagospodarowanie każdego centymetra. Nie można zostawić pustych kątów czy zbędnych odstępów między meblami. Doskonale sprawdzi się system półek wysuwanych lub obrotowych. W ten sposób wypełnisz całe wnętrze.

Koniecznie wybierz składany stół i krzesła. Zamiast stołu możesz wybrać wysuwany blat, który rozkładać będziesz tylko na czas posiłku. Pomaluj ją na jasno, ponieważ jasne barwy ją powiększą. Nie musisz całkowicie rezygnować z koloru. Mocniejsze kolory możesz śmiało przemycić w detalach. Jeżeli kuchnia jest bardzo wąska, najlepszym rozwiązaniem będzie ciąg szafek na jednej ścianie.

Gdy kuchnia ma kształt kwadratu i prostokąta, ustaw meble w kształcie litery „L”. Pamiętaj jednak, że podstawą jest swobodne poruszanie się po kuchni. Dobrze, aby pomiędzy pustą ścianą, a ścianą z meblami był co najmniej metr odległości. W małej kuchni zadbaj również oto, aby na wierzchu nie było zbyt wiele akcesoriów kuchennych. Możesz pokusić się o nowoczesne meble, które wyposażone są m.in. w organizery.

Otwarta kuchnia – sposób na aranżację małej kuchni

Jednym ze sposobów jest wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią a sąsiadującym pomieszczeniem. W efekcie otworzysz kuchnię na jadalnię lub salon. Zacierając granicę pomiędzy tymi sąsiadującymi pomieszczeniami, wizualnie powiększysz kuchnie. Możesz ją zaaranżować na dwa sposoby.

Pierwszy to pomalowanie jej na taki kolor jak reszta pomieszczenia. W ten sposób scalisz je kompozycyjnie. Możesz również odciąć kuchnię od strefy salonu czy jadalni, wybierając inny kolor. Jeżeli nie masz jadalni i chcesz zrezygnować ze stołu, by zaoszczędzić trochę miejsca, możesz kuchnię odciąć barkiem lub wysuwanym blatem, który będzie pełnił rolę stołu.

Druga opcja to postawienie stołu w salonie. Jeżeli potrzebujesz dużej ilości mebli, aby schować wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria kuchenne, postaw na meble, które sięgają sufitu. Małą kuchnię co prawda mogą przytłoczyć, ale gdy jest ona otwarta na duży salon czy jadalnie, sprawdzą się idealnie.

Inne ciekawe aranżacje znajdziecie w tym artykule –  Mała kuchnia w bloku medicot

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.