Spis treści
Buty zimowe muszą być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. W końcu mało kto będzie w stanie długo wytrzymać w nawet najpiękniejszym obuwiu świata, jeżeli będzie mu zimno w stopy do tego stopnia, że przestanie czuć palce.
Dlatego właśnie wybierając parę na zimę powinniśmy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które ułatwią nam dokonanie dobrego wyboru.
Materiał zewnętrzny
Zwróć uwagę na mocowanie i jakość podeszwy
Nie bez powodu często mówi się, że lepiej raz kupić drogie, ale dobrej jakości buty, niż co chwilę biegać po te tańsze. W przypadku obuwia zimowego jest to szczególnie istotne, ponieważ ta para jest wyjątkowo narażona na niekorzystne warunki, jak niska temperatura, sól i piasek na chodnikach czy zamarzająca woda na powierzchni buta w przypadku, gdy pada śnieg lub deszcz.
Dlatego wybierając trapery damskie na zimę, powinniśmy szczególną uwagę poświęcić temu, jak but jest wykonany. Jeżeli jego podeszwa jest gładka, a dodatkowo tylko klejona, istnieje ryzyko że obuwie będzie mało antypoślizgowe, a z czasem również rozklei się pod wpływem wilgoci.
Najlepszą opcją jest wybór butów o grubszych, szytych podeszwach z nacięciami, które lepiej sprawdzą się na śniegu czy lodzie, a także nie będą tak wrażliwe na wilgoć.
Lepiej wybierać buty za kostkę
Chociaż obecnie modne jest, aby chodzić z kostkami na wierzchu – nie róbmy tak, gdy na zewnątrz robi się zimno. Wystawiając gołą skórę na mroźne powietrze sprawiamy, że znacznie się ona wysusza, a także zwiększamy ryzyko przeziębienia się, a także powstania innych, poważniejszych chorób w przyszłości, jak np. reumatyzm.
Wybierając buty zimowe warto jest zadbać, aby były one nieco za kostkę, tak żeby chronić staw przed zimnem. Z drugiej strony nie powinniśmy decydować się na buty przesadnie usztywniające nogi w stawie skokowym, ponieważ w razie upadku taka właściwość może poskutkować urazem.
Z tego powodu lepiej jest decydować się na buty wykonane z naturalnych materiałów, jak skóra licowana czy zamsz, niż ich sztucznych odpowiedników, które zwykle są bardziej usztywnione.
Ocieplenie wewnątrz ma znaczenie
Chociaż ocieplenie wnętrza buta ma pozwolić nam na trzymanie przyjemnej temperatury, jednocześnie musi ono umożliwiać odprowadzanie wilgoci. Podczas chodzenia nasze stopy mocno pracują, w wyniku czego się pocą.
Dotyczy to także sytuacji, gdy z zimna wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia i spędzamy w nim trochę czasu nie zdejmując obuwia. Dobrymi materiałami, które pozwolą naszej stopie swobodnie oddychać jest m.in. filc, naturalna wełna czy skóra.