zdjęcia kobiety bujającej się huśtawce w dżungli na Bali

Wakacje na Bali to spełnienie marzeń o egzotycznym wypoczynku niejednego podróżnika. Krystalicznie czysta woda, tropikalna dżungla, tarasy ryżowe czy tajemnicze świątynie.

To tylko kilka z powodów, dla których warto wybrać się na najsłynniejszą indonezyjską wyspę. Podróż można zorganizować nawet jesienią, bo w tym okresie roku Bali przyciąga gorącym, wakacyjnym klimatem. 

Jesienne wczasy na tropikalnym Bali

Podczas gdy w Polsce dominuje jesienny chłód, pada deszcz, a temperatury zbliżają się do zera, w odległych zakątkach świata panuje wakacyjna aura. By złapać złotą opaleniznę i wygrzewać się na plaży, można wybrać się np. do Indonezji – na wyspę Bali. W listopadzie średnia temperatura powietrza sięga tam 31 stopni Celsjusza, a woda jest przyjemnie ciepła i sprzyja kąpielom.

Bali charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu i oszałamiającą przyrodą. Wyspę porastają lasy tropikalne i gaje palmowe. Krajobrazy tworzą tu także wulkany, wzniesienia, jeziora ukryte wśród gór, a także tarasowe pola ryżowe, które zachwycają intensywnością zieleni. Przechadzając się wśród palm, można także podziwiać dzikie zwierzęta: kolorowe ptaki, małpy, a także jaszczurki. Oferty wyjazdów w ten egzotyczny rejon świata można znaleźć np. na R.pl: https://r.pl/indonezja/bali. Co zatem warto zobaczyć podczas wczasów na Bali?

Wakacje na Bali dla aktywnych

Jednym z obowiązkowych punktów do zobaczenia na wyspie jest Wulkan Batur, który przyciąga przede wszystkim śmiałków, gotowych wspiąć się na szczyt. Widać z niego piękny widok na tropikalną dżunglę i najwyższy wulkan Bali – Agung. U podnóża masywu, we wnętrzu rozległej kaldery, znajduje się jezioro, co razem tworzy niezwykły, pocztówkowy widok. 

Wspaniałych wrażeń dostarczy także wycieczka na tarasy ryżowe Jatiluwih, które zostały wpisane na listę UNESCO. Znajdujące się na wzgórzach pola ryżowe przypominają nasycone zielenią kaskady i tworzą jedne z najbardziej charakterystycznych scenerii wyspy Bali. Warto zrobić sobie na ich tle zdjęcie na jednej z wielu huśtawek, które wyglądają, jakby unosiły się nad przepaścią.

Tajemnicza Wyspa Świątyń

Na wyjątkowy charakter Bali składa się także barwna kultura, która przejawia się m.in. w wierzeniach, sztuce oraz architekturze. Nie bez powodu to wyjątkowe miejsce nazywane jest Wyspą Świątyń lub Wyspą Bogów. Wierzenia Balijczyków są bowiem pełne bóstw, magii i rytuałów tańca. Świątynie o niezwykłej architekturze są często bajkowo położone, np. na stromych klifach tuż nad oceanem lub obok źródeł. 

Jedną z najsłynniejszych i jednocześnie najczęściej fotografowanych jest świątynia Tanah Lot, nazywana „ziemią w morzu”. Budowla znajduje się na samotnej skale, która podczas przypływu jest ze wszystkich stron otoczona wodą i tworzy malowniczą wyspę.

Wczasy na Bali – atrakcje w kurortach

Podczas wakacji na Bali warto również odwiedzić miejscowość Ubud – kurort, który słynie z licznych restauracji, lokalnej kuchni ulicznej czy targów z rękodziełem. Kupcy oferują tam m.in. towary z drewna, wikliny czy srebra. Nie brakuje tu także szerokich plaż z miękkim piaskiem, a także ośrodków, w których można uprawiać sporty wodne.

Niepowtarzalną atrakcją wczasów na Bali jest także spotkanie ze słoniami sumatrzańskimi podczas Elephant Safari. Ciekawym doświadczeniem jest także spacer po Lesie Małp. Wrażenie robią tu nie tylko dziko żyjące stada makaków, ale także bujny las pełen długich lian, wysokich fikusów czy mostków nad strumykami. Na terenie lasu znajduje się także świątynia z kamiennymi rzeźbami, ukryta wśród drzew.

Spędzając wakacje na Bali, trzeba także posmakować tradycyjnej, indonezyjskiej kuchni. W wielu jej potrawach dominują charakterystyczne sosy: sojowy, orzechowy i ostry sos chili. Wśród dodatków królują warzywa i ryż, a dania są często grillowane. Warte spróbowania są także świeżo wyciskane soki z egzotycznych owoców czy kokosa. Lokalnym przysmakiem jest także słynna kawa kopi luwak i kontrowersyjny owoc – durian.

Więcej o wczasach na Bali, a także szczegółowe programy wycieczek można znaleźć na stronie R.pl.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.