lamele top porady

Lamele to od wielu już sezonów prawdziwy hit w aranżacji wnętrz mieszkalnych, biurowych, ale także w obiektach usługowych czy handlowych. Jest to niezwykle oryginalna, ponadczasowa, a jednocześnie bardzo uniwersalna dekoracja, która znajdzie zastosowanie w dowolnej przestrzeni. Zobaczmy, jakich zasad się trzymać, aby lamele wyglądały dobrze i były praktyczne!

Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo ofert dotyczących lameli ściennych, zarówno jeśli chodzi o przeróżne kolory, wymiary, a nawet materiał, z jakiego są wykonane. Dzięki temu każdy jest w stanie trafić na produkty, które nie tylko będą pasować do wnętrza, ale także spełnią jego indywidualne oczekiwania i możliwości.

Jak wykorzystać lamele dekoracyjne?

dekoracyjne lamele

Lamele to bardzo szeroka kategoria produktów, a to wiąże się z dużym polem możliwości jeśli chodzi o ich zastosowanie w mieszkaniu, domu, biurze i wielu innych miejscach. Lamele dekoracyjne pasują tak naprawdę do dowolnego stylu, w tym zarówno do przestrzeni nowoczesnych, minimalistycznych, loftowych, jak i tych bogato zdobionych, np. art deco czy glamour. Sprawdzą się też w estetyce skandynawskiej, klasycznej czy rustykalnej. Wszystko sprowadza się bowiem do odpowiedniego zestawienia kolorów i wyboru miejsca, w którym lamele będą idealnie pasować. Mogą nie tylko być jedną z głównych, wyróżniających się dekoracji ściennych czy nawet sufitowych, ale także pełnić funkcję tła dla innych elementów wykończeniowych.

Czym kierować się przy wyborze lameli?

lamele wybor

Kluczowe przy wyborze danego rodzaju lameli jest to, aby dokładnie określić, jaki efekt chcemy osiągnąć i gdzie właściwie zamontujemy lamele. Na wyróżnienie zasługują lamele o standardowych wymiarach, jak i te węższe, w wersji mini. Oprócz klasycznych lameli drewnianych, można wymienić lamele na filcu, które poza walorami estetycznymi, posiadają właściwości akustyczne. Świetną opcją są też kwadratowe płyty akustyczne 3D, które poza wygłuszeniem pomieszczenia, mogą optycznie je powiększyć. Lamele ażurowe z kolei służą przede wszystkim do budowy przepierzenia lub ścianki działowej.

Lamele w aranżacji wnętrz – gdzie zamontować?

aranzacje wnetrz

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakich konkretnie miejscach warto wykorzystać lamele dekoracyjne. Jeśli chodzi o ten element designerski, mamy tak naprawdę nieograniczone możliwości, a wiele zależy od naszej osobistej wizji. Sprawdźmy najciekawsze propozycje!

Kącik relaksu w salonie

Lamele do salonu to już klasyka gatunku, a wszystko za sprawą tego, że jest to pomieszczenie niezwykle reprezentacyjne. Lamele mogą stanowić więc jego wizytówkę, a świetnym miejscem, w którym można je umieścić jest ściana za telewizorem albo za kanapą czy narożnikiem.

Lamele zamiast wezgłowia

Drewniane lamele znajdą także zastosowanie w sypialni, gdzie będą z pewnością jednym z najmocniejszych punktów. Z sukcesem można zamontować je na ścianie sąsiadującej z łóżkiem, a nawet potraktować jako uzupełnienie lub wręcz alternatywę dla tradycyjnego wezgłowia.

Ścianka działowa w salonie z aneksem kuchennym

Z lameli ażurowych można wykonać ściankę, która zarówno wydzieli daną przestrzeń, jak i oddzieli dwa pomieszczenia. Świetnym przykładem jest zastosowanie ścianki z lameli pomiędzy salonem, a aneksem kuchennym z jadalnią.

Przepierzenie w łazience

To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w dużych, przestronnych łazienkach, które można podzielić na kilka stref. Lamele potraktujmy wówczas zarówno jako dekorację, jak i w wymiarze praktycznym i zamontujmy np. na ścianie za lustrem.

Balustrada przy schodach

Przepierzenie z lameli może również spełniać funkcję wyjątkowej balustrady, co sprawdzi się głównie w domach, biurach lub dwupoziomowych mieszkaniach. Obok takiej dekoracji nikt nie przejdzie obojętnie!