Uchwyty meblowe to nie tylko funkcjonalny element codziennego użytku, ale także modny dodatek do Twojego domu. Fasady i odpowiednio dobrane uchwyty są twarzą mebli, a od ich wyglądu zależy integralność wizerunku wnętrza. Jaki kształt wybrać, jaki kolor dopasować do stylu wnętrza? Poza wyglądem przy wyborze odpowiednich akcesoriów należy wziąć pod uwagę kilka aspektów technicznych. Każdy rodzaj deskryptora ma swoje własne zasady i powinieneś być ich świadomy.

Kieruj się wygodą przy wyborze

Przy wyborze wyposażenia meblowego należy kierować się wieloma kryteriami, z których głównym jest oczywiście wygoda. Pierwszą zasadą jest to, że uchwyty powinny być wygodne dla Ciebie, ponieważ codziennie musisz otwierać i zamykać drzwiczki szafek, szuflady czy fronty kuchenne.

Przy wyborze gałek należy zwrócić uwagę na wygodny chwyt. Najlepiej, aby szerokość dłoni pasowała do uchwytu, a nie tylko do kilku palców. Jeśli zamawiasz meble w salonie wystawowym, pamiętaj, aby dać obsłudze model, który Ci się podoba.

Co musisz wiedzieć przed wyborem gałek i uchwytów meblowych

Uchwyt meblowy, co dziwne, ale nie jest to najbardziej zauważalny element mebli, wydawałoby się, że zawsze są w zasięgu wzroku, ale jednocześnie niewiele osób zwraca na nie uwagę, dokładnie je badając, z wyjątkiem rzadkich przypadków kiedy uchwyty są czymś niezwykłym. W zasadzie tak powinno być, dobrze dobrane okucia nie rzucają się w oczy, ale jednocześnie powinny podkreślać ogólny styl mebla.

Wybierając uchwyty do szafki kuchennej, będziesz musiał wziąć pod uwagę wiele różnych punktów, takich jak kolor, materiał, z którego wykonany jest uchwyt, jego styl i sposób montażu. Zazwyczaj, jeśli zamawiasz meble według indywidualnego projektu, projektant mebli dobierze najbardziej odpowiednie w Twoim przypadku okucia, biorąc pod uwagę Twoje życzenia i możliwości finansowe, ale czasami klient woli sam dobrać okucia, jest to dla W takim przypadku przygotowaliśmy mały materiał poglądowy opowiadający o odmianach uchwytów meblowych.

Odmiany gałek do szafek

Jeśli nie weźmiesz pod uwagę różnych niestandardowych i egzotycznych modeli gałek, od razu przychodzi na myśl kilka opcji:

Uchwyty jednopunktowe

są zazwyczaj symetryczne względem osi. Nie ma więc znaczenia, czy przekręcimy klamkę poziomo czy pionowo. Możemy tylko wybrać dla niego miejsce i przykręcić. W naszym doświadczeniu podzieliliśmy uchwyty na trzy grupy rozmiarowe:

  • małe – do 20 mm średnicy – te uchwyty to delikatne kropki, które niczym sztyfty są skromną, ale intrygującą biżuterią. Jeśli jednak chcesz umieścić taki uchwyt w szafie lub szufladzie, zastanów się, kto z niego skorzysta. Ten rozmiar wymaga płynnego chwytu. To jest średnica standardowej szminki. Musimy chwycić i wyciągnąć taki element, aby nie był polecany osobom z problemami ze stawami oraz małym dzieciom, których palce i chwyt mogą się męczyć i przeszkadzać.
  • średnie – powyżej 20 mm średnicy do 40 mm – to najczęściej spotykany zakres średnic pokręteł. Wynika to z ergonomii i komfortu. Jest wielkością porównywalną z kieliszkiem do wódki. Chwytamy instynktownie dwoma palcami, możemy podeprzeć trzecim, nie wymaga to otwierania ani ściskania dłoni, więc w tej pozycji łatwiej jest wykonywać ruchy rękami. Jednocześnie nie wygląda dziwnie, nadal jest skromny i elegancki.
  • duże – ponad 40 mm – to gałki meblowe, które choć są punktowe, nie są małe. To mocny podkreślony akcent. Uchwyty powyżej 6 cm to już nieszablonowa propozycja dla miłośników odważnych dodatków. Nie sprawiają żadnych trudności w użytkowaniu, czasem są nawet bardzo wygodne.

Uchwyty pierścieniowe

Nie są używane zbyt często, zwłaszcza w kuchniach, ponieważ nie są zbyt wygodne w codziennym użytkowaniu, dodatkowo drzwi wokół tych klamek często się brudzą, ponieważ ich konstrukcja nie zawsze chroni drzwi przed kontaktem z dłonią. Wybierając uchwyty w formie pierścienia, należy zwrócić uwagę na bardziej masywne i trwałe modele, ponieważ tanie opcje często się psują. Ale takie uchwyty mają zalety, mają atrakcyjny, oryginalny wygląd, częściowo dzięki temu, że są rzadko używane i bardzo dobrze komponują się z antycznymi lub klasycznymi meblami.

Uchwyty umywalkowe górne

Kolejna stosunkowo rzadko stosowana opcja, podobnie jak uchwyty pierścieniowe, świetnie nadają się do mebli klasycznych i zabytkowych, ale są wygodniejsze i praktyczne w użyciu. Ze względu na to, że nie pasują do wszystkich stylów mebli, nie są tak powszechne.

Uchwyty-przyciski

Uchwyty w kształcie grzyba są używane dość często, są łatwe do zainstalowania na meblach, można je dobrać do niemal każdego stylu, są dość praktyczne i bezpretensjonalne. Polityka cenowa może być bardzo zróżnicowana, są opcje zarówno bardzo tanie, jak i bardzo drogie, z naszej strony zalecamy wybór klamek wykonanych z naturalnych materiałów: metalu, szkła, kamienia, ceramiki. Tanie plastikowe uchwyty mogą wyglądać całkiem atrakcyjnie, ale trzeba pamiętać, że powłoka na plastikowych uchwytach nie zawsze jest dobrej jakości i może się szybko zużywać, zwłaszcza w meblach kuchennych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze uchwytów meblowych

Staraj się unikać złoceń, zwłaszcza jeśli chodzi o plastik, jeśli wybierasz plastikowe uchwyty, w których nie ma wyrazistego koloru ani złoceń, ponieważ najprawdopodobniej ten efekt nie potrwa to długo. Tylko bardzo drogie modele gałek mają wysokiej jakości pozłacaną powłokę. Złocenie trzyma się dobrze tylko na metalu, w innych przypadkach zwyczajnie to się nie sprawdza.

Nie kupuj klamek, które są częściowo lub w całości wykonane z drewna, elementy drewniane zostaną pomalowane lakierem, który podczas codziennego użytkowania na pewno się „odklei”.

Jeśli chodzi o styl, to nie udzielimy porad, ponieważ zawsze jest indywidualny, a jeśli masz trudności z doborem odpowiednich gałek, to lepiej powierzyć tę kwestię producentowi, ma większe doświadczenie i będzie mógł wybrać najbardziej optymalną opcję.

Szukasz idealnych gałek do twoich mebli? Odwiedź DOTmanufacture.com

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.