wnetrze zmywarki

Wiele lat temu, zmywarka była produktem luksusowym, na który pozwolić sobie mogli tylko nieliczni. Dziś znajduje się niemalże w każdym domu. Niezwykle ułatwia sprzątanie, a do tego pozwala zaoszczędzić. Tylko jak wybrać najlepszą?

Jaki rodzaj zmywarki wybrać?

Tak jak w przypadku innych urządzeń AGD, tak i zmywarka dzieli się na :

  • Zmywarkę wolnostojącą – ich cechą charakterystyczną jest blat oraz kompletna obudowa. Urządzenie możesz postawić w dowolnym miejscu w kuchni. Wystarczy tylko podłączyć do niej prąd, wodę oraz kanalizację. Producenci oferują wiele modeli z różnymi funkcjami, ale tez i kolorach. Najczęściej są one w kolorze białym i srebrnym.
  • Zmywarkę do zabudowy – modele te cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego. Wiele osób decyduje się na kuchnie do zabudowy, tworząc specjalne miejsce na zmywarkę, która ustawia się w ciągu kuchennych szafek. W odróżnieniu od modeli wolnostojących, te nie mają obudowy ani blatu. Dodatkowo front zmywarek do zabudowy można całkowicie zabudować frontem meblowym lub wybrać model z widocznym panelem. Urządzenie do zabudowy wygląda bardzo estetycznie. Problem jednak stanowi montaż i ewentualny demontaż. Potrzeba tu zazwyczaj pomocy fachowca.

Jeśli planujesz meble kuchenne do zabudowy, to wybierz zmywarkę do zabudowy. Pamiętaj jednak, że modele te mają ograniczenia gabarytowe. Musisz je dopasować do wnęki w ciągu zabudowy. W przypadku urządzeń wolnostojących, masz większy wybór.

Jaką klasę energetyczną powinna mieć zmywarka?

Zmywarka, jak każde inne urządzenie AGD, musi być oznaczona klasa energetyczną. To parametr, który niestety wciąż wiele osób bagatelizuje. Klasa energetyczna zmywarki informuje o zużyciu energii elektrycznej w skali roku (280 cykli). Regulują to dyrektywy Unii Europejskiej.

Wyróżnia się siedem klas energetycznych. Oznaczone są one literami od A do G, gdzie A stanowi najwyższa klasę, a G najniższą. W praktyce oznacza to, że im wyższa jest klasa energetyczna, tym zmywarka jest bardziej energooszczędna. Dodatkowo do oznaczenia stosuje się plus np. A+, A++ i A+++.

Im więcej plusów, tym zmywarka jest jeszcze bardziej energooszczędna. Różnica pomiędzy klasami A jest niewielka. Dlatego wystarczy Ci spokojnie model oznaczony klasą A+, tym bardziej jeśli masz zamiar uruchamiać głównie program eco.

Jaką pojemność zmywarki wybrać?

Jednym z kluczowych parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie zmywarki, jest jej pojemność. Określa się ją na podstawie ilości naczyń, które można umyć w jednym cyklu. Wybór pojemności uzależniony jest przede wszystkim od ilości osób w gospodarstwie domowych, a  także liczby uruchomienia zmywarki w ciągu tygodnia. Mniejsze modele trzeba częściej włączać, co wiąże się z wyższymi wydatkami.

Jednakże, gdy w domu jest jedna osoba, nie ma sensu brać zmywarki o większej pojemności, bo zanim zbierze się całą zmywarkę, to zalegające naczynia zaczną brzydko pachnieć

Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć zmywarka?

Zmywarki, oprócz podstawowych programów, wyposażone są w dodatkowe, które ułatwiają użytkowanie. Należą do nich m.in.:

  • eco – jest to najbardziej oszczędny, ale jednocześnie najdłuższy z programów. Najlepiej sprawdza się przy myciu naczyń, które są średnio zabrudzone,
  • auto – to chyba najbardziej lubiany program. Sam dopiera parametry mycia na podstawie sensora zmętnienia wody,
  • samoczyszczenie – jego celem jest utrzymanie zmywarki w czystości,
  • szybkie mycie – sprawdzi się w przypadku naczyń lekko zabrudzonych. Mycie trwa około 30 minut w temperaturze 30-45 stopni Celsjusza,
  • delikatny – dedykowany lekko zabrudzonych naczyń, które są delikatne np. kieliszki i szklanki, mycie wstępne – program ten oczyszcza naczynia przed właściwym myciem.

Oprócz programów, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak:

  • możliwość opóźnionego startu – doskonale sprawdza się, gdy po powrocie do domu chcesz mieć umyte naczynia i od razu je rozładować,
  • blokada dziecięca – uniemożliwia przypadkowe włączenie urządzenia przez dziecko,
  • możliwość załadowania zmywarki do połowy – dzięki temu nie musisz czekać na załadowanie całej zmywarki. Włączając funkcję, zużycie wody będzie odpowiednio dopasowane do ilości naczyń,
  • system Aqua Stop – funkcja ta chroni przed zadaniem w przypadku ewentualnej awarii.

Zakup zmywarki a poziom hałasu

Istotnym czynnikiem, wpływającym na decyzję o zakupie konkretnego modelu, jest także poziom hałasu. Informację o poziomie znajdziesz na etykiecie. Wyrażona jest ona w decybelach (dB). Są też strony, na których porównane są różne poziomy głośności.

Zazwyczaj pracują one, wytwarzając hałas na poziomie do 45 dB, czyli zgodnie z normą. Cichsze urządzenia zapewniają większy komfort użytkowania. Miej jednak na uwadze, że mogą być one nieco droższe. Ten parametr jest ważny dla osób, które posiadają dzieci lub są wrażliwe na hałas.

Głośne zmywarki mogą być dość uciążliwe zwłaszcza wtedy, gdy masz otwartą kuchnię na salon, w którym często przebywasz. Dlatego w trakcie zakupu, zwróć uwagę na poziom hałasu. W przypadku osobnej kuchni, ten parametr może nie mieć tak dużego znaczenia.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.