Piękne włosy to nie tylko atrakcyjny wygląd, ale też zdrowie, pewność siebie i dobre samopoczucie. Dobrze dopasowana pielęgnacja włosów pozwoli na taki efekt. Dlatego odpowiedni ich dobór i wykorzystanie pozwala właściwie zadbać o ich kondycję.

Zatem jak zadbać o włosy i jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów używać, aby cieszyć się ich pełnym blaskiem ? Dowiesz się w tym artykule.

Jak pielęgnować włosy przy myciu?

Podstawowymi kosmetykami do pielęgnacji włosów są szampon i odżywka. Jeżeli chodzi o akcesoria, to grzebień i szczotka też mają znaczenie. Nasza dbałość o wygląd naszych włosów ma ogromne znaczenie przy każdym ich myciu. Oto podstawowe zasady:

  • włosy rozczesujemy przed ich myciem. Dzięki temu usuwamy z nich część środków do ich stylizacji i odżywek, które skumulowały się na mieszkach włosowych. Wyjątkiem są włosy kręcone, które rozczesujemy po myciu.
  • do czesania używamy grzebienia lub szczotki o szerokim rozstawie.
  • Po ich rozczesaniu możemy wykonać na nich zabiegi pielęgnacyjne, typu olejowanie lub nałożenie maski. Pamiętaj, aby po tych zabiegach ponownie rozczesać włosy.
  • teraz dopiero przystępujemy do mycia właściwego.
  • uważaj na suszarkę. Staraj się w miarę możliwości jak najmniej jej używać. Częste używanie suszarki do włosów wysusza je, a szczególnie końcówki.

To, co jest dla nas istotne, to odpowiedni dobór kosmetyków do danego rodzaju włosów.

Jakie kosmetyki do włosów wybrać?

Szampon i odżywka

To podstawowe kosmetyki do pielęgnacji włosów, które w dużej mierze decydują o ich kondycji. Wybierając szampon i odżywkę, kierujmy się następującymi zasadami:

  • szampon wybieramy do skóry głowy
  • odżywkę, maskę  do rodzaju włosów.

Gdy mamy włosy farbowane i przetłuszczające się, to najlepiej wybrać szampon ograniczający wydzielanie łojotoku (do włosów przetłuszczających się), a odżywkę do włosów farbowanych.

Ważną sprawą jest znajomość rodzaju swojej skóry głowy, czyli czy jest ona sucha, tłusta, wrażliwa z łupieżem lub innymi dolegliwościami skórnymi. Rodzaj włosów oraz  stopień ich nawilżenie jest równie istotny. Mamy włosy suche, zniszczone, normalne itp. Jeżeli chodzi o rodzaj, to wyróżniamy włosy grube, cienkie, gęste i rzadkie. Istnieje też parametr porowatości włosów (niska, wysoka, średnia).

Odżywkę do włosów dopasowujemy do ich rodzaju. Jej zadaniem jest utrzymanie dobrej kondycji włosów. Stosujemy ją po każdym myciu i dokładnie spłukujemy.

Patrz na skład kosmetyków

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów, zwróć szczególną uwagę na ich skład. Wybieraj te, które mają w miarę prosty skład. Szampon nie potrzebuje tak naprawdę dodatków w postaci składników aktywnych, czy olejków, ponieważ jest produktem do oczyszczania, a nie pielęgnacji.

W niektórych szamponach przeciw problemom skórnych takie składniki się znajdują. Tego typu produkty należy na głowie przetrzymać przez kilka minut, aby substancje aktywne w nim zawarte zadziałały. Potem obficie je spłukujemy.

Odżywki do włosów powinny zawierać jak najwięcej składników naturalnych, które mają właściwości pielęgnacyjne. O ilości składników naturalnych w danych produkcie kosmetycznym świadczy pozycja na etykiecie składniki.

Im wyżej jest wymieniona, tym tego składnika jest więcej. Na Pinali.pl znajdziesz szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów, dostosowanych do różnych wymagań naszych klientów.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.