Spis treści
Z biegiem lat skóra traci jędrność. Ciało ma większe skłonności do cellulitu i rozstępów, a twarz do zmarszczek. Dlaczego się tak dzieje? Czy można temu jakoś zapobiec? Jakie kosmetyki stosować, aby zachować młodość jak najdłużej?
Białko, które odpowiada za elastyczność
Nasz organizm ma umiejętność wytwarzania białka, które odpowiada za jędrność i elastyczność zarówno skóry, jak i włosów i paznokci. Tym białkiem jest kolagen- jeden z głównych składników tkanki łącznej. Pełni rolę budulcową oraz ochronną, łączy pozostałe składniki tkanek i ochrania narządy wewnętrzne. Jest głównym składnikiem chrząstek, naczyń krwionośnych, kości oraz oczywiście skóry. W organizmie młodej i zdrowej osoby kolagen jest stale wytwarzany. Niestety wraz z wiekiem zdolności odtwarzania nowych włókien kolagenu maleją z czym wiąże się zjawisko potocznie zwane starzeniem się skóry. Oznacza to tyle, że większa ilość kolagenu obumiera niż jest na nowo wytwarzana. Objawia się to utratą jędrności, skłonnością do powstawania zmarszczek i wiotkością skóry.
Jędrność skóry, a kosmetyka
Kolagen jest bardzo istotnym białkiem dla prawidłowego funkcjonowania i wyglądu skóry, dlatego cieszy się dużą popularnością w kosmetyce. Na rynku dostępny jest szereg różnych kremów,, maseczek, balsamów, odżywek i innych specyfików zawierających w swoim składzie kolagen i mających poprawiać jędrność i elastyczność skóry. Takie kosmetyki często dedykowane są osobom o skórze starzejącej się, np. przy pierwszych oznakach zmarszczek, czy też dla kobiet w okresie menopauzy. Systematyczne stosowanie kosmetyków zawierających kolagen przywraca skórze gładkość i jędrność, a ponieważ kolagen jest składnikiem naturalnym polecany jest nie tylko w celu niwelowania zmarszczek. Bez obaw stosować mogą go również osoby narzekające na cellulit, trądzik, czy też posiadające skórę wrażliwą lub atopową. Dla osób, dla których stosowanie kosmetyków to za mało, czy też borykających się z problemem bardzo głębokich zmarszczek i bruzd, kosmetyka oferuje zastrzyki kolagenowe oraz zabiegi liftingu, które dają natychmiastowy efekt wypełnienia zmarszczek oraz wygładzenia skóry.
Suplementacja
Oprócz stosowania kosmetyków z kolagenem, ważna jest też dieta bogata w to białko, czy też dodatkowa suplementacja. Pokarmy naturalnie posiadające wysoką zawartość kolagenu to: galaretka wieprzowa, podroby, wywary z kości oraz produkty zawierające żelatynę takie jak galaretki owocowe, czy też żelki. Warto zwrócić uwagę, że nie są to produkty, które na co dzień spożywamy w dużych ilościach, dlatego z pomocą przychodzą suplementy diety z kolagenem w postaci tabletek lub kapsułek. Aby kolagen mógł być syntezowany w organizmie ważne są również witaminy z grupy A, C i E. Dużą ilość witaminy A znajdziemy w warzywach takich jak marchew i papryka, witaminy C w owocach cytrusowych, ziemniakach, a także kiszonkach. Z kolei dobrym źródłem witaminy E są nasiona, orzechy oraz pełnoziarniste pieczywo.