kobieta w ręczniku na głowie zmywa sobie twarz tonikiem

Jedną z czynności, która jest bardzo często pomijana, a odgrywa istotną rolę w pielęgnacji twarzy, jest jej tonizacja. Każdego dnia stosowane są takie preparaty jak: żel do mycia twarzy, peeling czy też korektor do twarzy, a aplikacja toniku odchodzi w zapomnienie.

Niniejszy artykuł ma za zadanie ukazać pięć dość istotnych argumentów, które sprawią, że od dziś tonik znajdzie się w codziennym rytuale pielęgnacji twarzy.

Tonik do twarzy – co sprawia, że jest on taki wyjątkowy?

Poniżej przedstawione zostało pięć powodów wraz z ich argumentacją ukazujących konieczność stosowania toniku w codziennych zabiegach pielęgnacji twarzy:

  • Tonik doskonale nawadnia cerę – przebywanie w centralnie ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, intensywne słońce, smog – to czynniki, które sprawiają, iż skóra traci właściwy poziom nawilżenia. Doskonałym sposobem, aby zapobiec takiemu stanu rzeczy jest zastosowanie toniku, który doskonale ją nawodni.
  • Tonik przyczynia się do sprawniejszego wnikania substancji odżywczych występujących w innych kosmetykach. Skóra delikatnie zwilżona tonikiem jest zdecydowanie bardziej chłonna i przepuszczalna. Tak więc, chcąc wyciągnąć jak najwięcej korzyści s innych kosmetyków (jak np. krem czy serum) należy aplikować je od razu po zastosowaniu toniku.
  • Tonik bardzo dobrze ujędrnia skórę – jest on kosmetykiem pobudzającym mikrokrążenie. Przyczynia się to do napięcia skóry, wygładzenia oraz nadania jej promienistości. Po jego aplikacji, efekt odświeżenia jest gwarantowany.
  • Tonik wspiera oczyszczanie cery – odpowiedzialny jest za usunięcie resztek makijażu, pozostałości wcześniej zastosowanych kosmetyków myjących oraz chemikalii zawartych w wodzie z kranu (np. chloru).
  • Tonik powoduje przywrócenie skórze naturalnego współczynniku pH – niezależnie od preparatu jakim myta jest twarz (żel, mydło czy mleczko) bardzo łatwo doprowadzić do zachwiania jej pH. Zazwyczaj zachwianie równowagi brnie w kierunku wartości wyższej niż 5,5. Aplikacja toniku do twarzy ma za zadanie pomóc odzyskać równowagę w owym zakresie, a także sprawić, że cera stanie się znacznie bardziej odporna na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, jak np. zanieczyszczenia powietrza.

Jaki tonik wybrać?

W zależności od typu cery skład toniku, który powinien być zastosowany, będzie nieco się różnił. Poniżej przedstawione zostało kilka sugestii dotyczących wyboru odpowiedniego toniku:

  • w przypadku skóry z przebarwieniami zaleca się zastosowanie toniku o działaniu keratolitycznym,
  • skóra przesuszona wymaga zastosowania toniku nawilżającego,
  • natomiast do skóry dojrzałej warto wybrać tonik o właściwościach antyoksydacyjnych.
xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.