kobieta zastanawia się opierając dłoń o brodę

Parafina jest składnikiem występującym w prawie wszystkich kosmetykach. Nie od dziś jest kontrowersyjnym olejem mineralnym, który przez niektórych jest uważany za korzystny dla kondycji skóry, a przez innych wręcz przeciwnie. Jaki wpływ tak naprawdę ma parafina na skórę?

Jakie są właściwości parafiny?

Parafina jest olejem, pochodzącym od ropy naftowej, który jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków o działaniu natłuszczającym. Ma właściwości silnie nawilżające, dlatego można zaliczyć ją do grupy emolientów. Cechą charakterystyczną parafiny jest to, że pozostawia na skórze film ochronny, który zabezpiecza przed utratą wody, a co za tym idzie, zabezpiecza skórę przed wysuszeniem.

To właśnie tworzenie się tej warstwy ochronnej sprawia, że wpływ parafiny na skórę budzi kontrowersje. Mimo to parafina jest składnikiem wielu kosmetyków: balsamów, maści, baz pod makijaż, podkładów, toników lub peelingów.

Chroni, czy szkodzi?

Aby pozbyć się wątpliwości na temat działania parafiny, trzeba uświadomić sobie, że jest to składnik, który nie jest zalecany do każdego rodzaju skóry. Jest zalecany głównie dla cery suchej oraz z problemami takimi jak: atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca.

Zabiegi parafinowe przesuszone dłonie, czy stopy korzystnie wpływają na kondycję skóry w tych okolicach. Parafina chroni przed niską temperaturą oraz czynnikami zewnętrznymi. Warto wiedzieć, że sama w sobie nie ma składników aktywnych, więc pod warstwą parafiny powinny się one znaleźć.

Parafina z pewnością nie jest wskazana do cery tłustej, trądzikowej, wytwarzającej zbyt dużą ilość sebum. W takim przypadku kosmetyk z parafiną faktycznie może zatkać pory i prowadzić do zwiększonej produkcji sebum.

Nie należy jednak demonizować parafiny, ponieważ pomaga w uzasadnionych przypadkach. Jeśli kosmetyk został dobrze dobrany, nie powinien wpłynąć na skórę negatywnie. Poza tym najlepiej decydować się na kosmetyki, których korzystne działanie, zostało potwierdzone licznymi testami dermatologicznymi.

Warto zdawać sobie sprawę, że parafina może uzależnić skórę od jej stosowania, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzenia pH skóry, a następnie do jej przesuszenia. Aby temu zapobiec, kosmetyki z parafiną nie powinny być używane na co dzień.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.