uśmiechnięta brunetka w okularach i białej koszuli

Wkładki domaciczne, zwane również spiralami antykoncepcyjnymi, uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Wpływają za zmniejszenie ruchliwości plemników oraz radykalne utrudnienie ich dotarcia do komórki jajowej.

Występują one w wielu różnych formach takich jak na przykład: spirala miedziana, z dodatkiem srebra oraz wkładki hormonalne.

Wkładka domaciczna – ogólna charakterystyka

Wkładka domaciczna kształtem przypomina literę T. Nowoczesne wkładki są wykonane z plastiku z dodatkiem srebra lub miedzi. Występują również domaciczne wkładki hormonalne zawierające progesteron, których celem jest stopniowe uwalnianie go do wnętrza macicy.

Progesteron wpływa na zagęszczenie śluzu w szyjce macicy oraz blokowanie dostępu plemników do jajowodów. Jedyną dostępną tego typu spiralą hormonalną na polskim rynku  jest Mirena.

Spirala antykoncepcyjna – przeciwwskazania i wskazania

Wkładka wewnątrzmaciczna jest metodą antykoncepcji zalecaną kobietom, które już rodziły oraz nie planują potomstwa w najbliższym czasie, a także nie preferują korzystania z antykoncepcji doustnej. Nie rekomenduje się stosowania spirali u kobiet, które jeszcze nie rodziły, gdyż tradycyjna wkładka domaciczna może doprowadzić do wystąpienia lekkiego stanu zapalnego macicy.

Ponadto istnieje ryzyko, iż w trakcie zakładania wkładki może dojść do uszkodzenia szyjki macicy, co może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Pomimo, iż wkładki hormonalne zapobiegają infekcją, nie powinny być stosowane u kobiet, które jeszcze nie rodziły. Spiralę powinien założyć lekarz w ostatnim dniu miesiączki. Okres skuteczności takiej wkładki, w zależności od rodzaju, mieści się w granicy 2-6 lat.

Spirala domaciczna – jak działa?

Wkładki domaciczne przyspieszają i ułatwiają przesuwanie się komórki jajowej przez jajowód do wnętrza macicy. W konsekwencji dociera tam, zanim zdąży zostać zapłodniona. Ponadto spirale antykoncepcyjne ograniczają ruchliwość plemników oraz utrudniają ich przedostanie się do komórki jajowej.

Dodatkowo powodują zagęszczenie śluzu szyjki macicy, co również powoduje utrudnienie dla wędrujących plemników.

Spirala antykoncepcyjna – czy jest skuteczna?

Każda wkładka domaciczna jest drugą pod względem niezawodności metodą zapobiegania ciąży- po doustnej antykoncepcji hormonalnej. Ich skuteczność określa się na ponad 98%.

Jednak zdarzają się przypadki ciąż – przeważnie w pierwszym miesiącu po założeniu spirali, ponieważ w tym momencie skuteczność tej metody jest nieco niższa. W tym okresie zaleca się stosowanie dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej, jak np. prezerwatywy.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.