zastosowanie botoxu

Zabiegu upiększające z użyciem botoksu są obecnie najczęściej stosowanymi zabiegami estetycznymi. Co warto wiedzieć o botoksie?

Co to jest botox?

Botox, skrót od toksyny botulinowej, jest neurotoksycznym białkiem pochodzącym z bakterii Clostridium botulinum. Botox jest stosowany w kontrolowanych i silnie rozcieńczonych ilościach do celów kosmetycznych i terapeutycznych. Działa poprzez tymczasowy paraliż mięśni i blokowanie sygnałów nerwowych, skutecznie zmniejszając widoczność zmarszczek. Gdy planuje się botox Ruda Śląska to jedno z tych miast, gdzie można zapisać się na profesjonalny zabieg w gabinecie medycyny estetycznej.

Jak działa toksyna botulinowa?

Zastosowanie botoksu w branży beauty polega przede wszystkim na jego aplikacji na mięśnie twarzy odpowiedzialne za mimikę i zmarszczki mimiczne. Zmarszczki te powstają z biegiem czasu w wyniku powtarzalnych ruchów mięśni, takich jak marszczenie brwi czy mrużenie oczu. Wstrzykując botoks w określone mięśnie, hamuje się ich skurcz, co prowadzi do tymczasowego wygładzenia zmarszczek. Zabieg jest stosunkowo szybki i małoinwazyjny. Polega ona na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w wybrane miejsca przez lekarza medycyny estetycznej. Efekty botoksu nie są trwałe i trwają zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, po czym zabieg można powtórzyć.

Gdzie najczęściej stosuje się botoks?

Najczęściej toksyna botulinowa używana jest w poniższych miejscach:

  • Zmarszczki poziome i pionowe na czole,
  • Kurze łapki w zewnętrznych kącikach oczu,
  • Zmarszczki wokół ust,
  • Zmarszczki na szyi.

Poza usuwaniem zmarszczek botoks jest również stosowany w innych celach, na przykład w leczeniu migrenowych bólów głowy, zmniejszaniu nadmiernej potliwości czy też w redukcji uśmiechu dziąsłowego.

Jakie są najważniejsze zalety zabiegów z botoksem?

Botoks stanowi małoinwazyjną alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. To sprawia, że jest to atrakcyjna opcja dla osób poszukujących widocznych efektów bez konieczności długiej rekonwalescencji. Zabiegi prowadzone z użyciem botoksu są zazwyczaj szybkie i często trwają mniej niż 30 minut. Nie wymagają one szczególnego przygotowania oraz specjalnego postępowania po ich wykonaniu, dlatego szybko można wrócić co codziennych czynności. Warto też wskazać, że tymczasowy charakter efektów botoksu pozwala pacjentom ocenić rezultaty i zdecydować, czy chcą kontynuować jego stosowanie. Chociaż botoks jest ogólnie uważany za bezpieczny, może on spowodować skutki uboczne. Częste działania niepożądane mogą obejmować przejściowe zaczerwienienie, obrzęk lub zasinienie w miejscu wstrzyknięcia.