Spis treści
Laser frakcyjny nieablacyjny cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego. Dzięki niemu możliwe jest usuwanie blizn, redukcja rozstępów, przebarwień, a tym samym poprawa jędrności i wyglądu skóry. Na czym polega zabieg i jakie są wskazania do jego wykonania?
Laser frakcyjny nieablacyjny – kiedy się go stosuje?
Zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego nieablacyjnego stosowany jest w celu poprawienia jędrności skóry oraz zwiększenia gęstości tkanki. Dedykuje się go osobom, które chcą opóźnić proces starzenia się skóry, a tym samym m.in zniwelować zmarszczki czy tzw. „kurze łapki”, usunąć przebarwienia na ciele.
Za pomocą lasera możliwe jest usuwanie blizn, zarówno potrądzikowych, pooperacyjnych, pooparzeniowych, jak i powypadkowych. Wskazania do wykonania zabiegu to m.in.:
- Redukcja blizn,
- Usuwanie blizn,
- Redukcja rozstępów,
- Usuwanie rozstępów,
- Redukcja przebarwień,
- Wiotka skóra
Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego nieablacyjnego odmładza skórę i poprawia jej jędrność. Po wykonaniu kilku serii zabiegów, skóra staje się zagęszczona, rozjaśniona, a tym samym zdrowsza.
Laser frakcyjny nieablacyjny – na czym polega zabieg?
Przed samym zabiegiem skóra w miejscu naświetlenia jest dokładnie oczyszczenia. Zabieg polega na tym, że do skóry pacjenta przykłada się głowicę, która emituje mikrowiązki światła, penetrujące skórę na poziomie powyżej 1,5 mm.
W kontrolowany sposób uszkadzają one wybrane obszary skóry właściwej oraz naskórka, bez naruszenia ich ciągłości. Dzięki zastosowaniu lasera frakcyjnego nieablacyjnego dodatkowo skraca się czas rekonwalescencji i sam zabieg jest całkowicie bezpieczny.
Poprzez naturalny proces gojenia, uszkodzone komórki zastępowane są nową i zdrową tkanką. W efekcie skóra staje się młodsza oraz zdrowsza. Zabiegiem przy użyciu lasera frakcyjnego nieablacyjnego nie wymaga znieczulenia.
Laser frakcyjny nieablacyjny jest urządzeniem bezpiecznym, jednakże istnieje kilka przeciwskazań do jego stosowania:
- Ciąża i okres karmienia piersią,
- nowotwory skóry,
- cukrzyca,
- stany zapalne skóry,
- aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe,
- epilepsja,
- przyjmowanie leków steroidowych,
- skłonności do tworzenia bliznowców.
Aby uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujący efekt, zabiegi wykonuje się w serii 4-6 zabiegów w odstępach czasowych około 4 tygodni. Jeżeli blizny i rozstępy są dość duże, zaleca się nawet 10 zabiegów.
Pielęgnacja przed i po zabiegu laserem frakcyjnym nieablacyjnym
Przed zabiegiem, na minimum 6 tygodni, należy również zrezygnować z wizyt w solarium oraz opalania. Natomiast na 2 tygodnie przed zabiegiem, trzeba przestać stosować samoopalacze i balsamy brązujące.
Na 24 godziny nie wolno spożywać alkoholu ani używać toniku na bazie alkoholu. Sam okres rekonwalescencji po zabiegu jest krótki. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona przez około 1-3 dni. Dodatkowo skóra jest obrzęknięta i taki stan utrzymuje się do kilku dni.
Po wygojeniu się, może pojawić się suchość skóry, a także uczucie swędzenia. Powinno ono ustępować stopniowo. Po zabiegu bardzo ważne jest stosowanie się do poniższych zasad:
- nie należy nakładać makijażu przez 24 godziny,
- należy zastosować zalecone środki nawilżające,
- należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego do trzech dni po zabiegu.