Spis treści
Wszawica jest najczęściej problemem, który występuje w szkołach i przedszkolach. Aby się zarazić, wystarczy krótki kontakt z osobą zakażoną. Jeśli dziecko zaczyna się drapać po głowie, trzeba sprawdzić, czy na owłosionej skórze głowy nie ma wszy. Najlepiej systematycznie kontrolować stan skóry dziecka.
Jak skutecznie i szybko pozbyć się wszy?
W aptekach dostępne są różne preparaty w postaci szamponu, płynu, aerozolu lub pianki, które usuną wszy. Warto zwrócić uwagę, czy preparat zwalcza tylko wszy w postaci dorosłej, czy również jaja, czyli gnidy. Ważne jest, żeby usunąć gnidy mechanicznie, gdy preparat niszczy tylko wszy w postaci dorosłej. Trzeba wyczesać gnidy przy użyciu gęstego grzebienia, który można kupić w aptece. Jest to ważne, ponieważ jeśli gnidy pozostaną na skórze, problem szybko powróci.
Aby pozbyć się gnid, można również wypłukać włosy wodą z octem w proporcjach: łyżka octu na 500ml ciepłej wody. Problem można usunąć, używając preparatów na bazie silikonu, który zabija dorosłe osobniki, a jaja wysusza. Warto zdecydować się na preparaty, które są najlepiej oceniane, jeśli chodzi o tolerancję dzieci oraz skuteczność. Najlepsze będą te, które niszczą zarówno wszy, larwy, jak i gnidy, czyli każdą postać tych pasożytów. Sposób stosowania jest zawsze zamieszczony na ulotce, a także można zasięgnąć porady farmaceuty.
Wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego trzeba zastosować leczenie u całej rodziny nawet, jeśli wszy pojawiły się tylko u jednego dziecka. Ważnym elementem w leczeniu jest także zdezynfekowanie szczotek i grzebieni. Jeśli leczenie domowe nie skutkuje, trzeba udać się do dermatologa.
Czy można zapobiec epidemii?
Aby zapobiec wszawicy u dzieci, należy regularnie kontrolować skórę głowy dziecka, a także obserwować, czy na szyi, bądź karku nie pojawiła się wysypka. Może to być znak, że dziecko zostało pogryzione przez wszy.
Podczas sprawdzania głowy dziecka, warto zwrócić uwagę na takie miejsca jak: za uszami, z tyłu głowy i tuż nad karkiem. Jeśli u dziecka zostały znalezione wszy, należy sprawdzić głowy pozostałych domowników oraz poinformować o tym szkołę lub przedszkole. Wszawica może rozprzestrzenić się tylko przez bezpośredni kontakt np. zetknięcie głów, dlatego najłatwiej zarażają się nią dzieci.
Gdy wszawica zostanie zdiagnozowana u któregoś dziecka, oprócz zastosowania leczenia, trzeba również wyprać pościele, ręczniki, pluszaki oraz wytrzepać dywany, ponieważ wszy mogą przeżyć nawet dwie doby poza ciałem człowieka.