dzieci myją zęby

Przykry zapach z ust może uprzykrzyć życie zarówno osobą dorosłym jak i dzieciom. Za główną jego przyczynę uważa się zaniedbania higieny jamy ustnej, infekcję bakteryjne oraz w przypadku dorosłych nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Jak zwalczyć ten nieprzyjemny problem?

Nieprzyjemny zamach z ust – ogólna charakterystyka

Nieprzyjemny zapach z ust określany jest terminem halitoza oraz jest on dość powszechnym problemem. Amerykanie sklasyfikowali go jako chorobę oraz nadali mu numer statystyczny.

W Polsce jest on ciągle lekceważony, pomimo faktu, że utrudnia on życie, zniechęca starych znajomych, może powodować dyskwalifikację w oczach pracodawcy, a także uniemożliwić zawarcie nowych przyjaźni. Co gorsze może on przyczynić się do zaprzestania bliskich kontaktów z partnerem.

Jak rozpoznać własny nieświeży oddech?

Najlepszym sposobem aby stwierdzić, czy ma się przykry zapach z ust jest poproszenie bliskiej osoby o opinie. W przypadku braku takiej możliwości lub poczucia wstydu, można samemu to sprawdzić. Zaleca się sprawdzenie tego po 2-3 godzinach po posiłku, ponieważ wtedy w ustach znajduje się najwięcej bakterii.

Przed próbą sprawdzenia świeżości swojego zapachu nie należy używać środków odświeżających oddech oraz nie powinno się myć zębów. Sama próba polega na wykonaniu kilku następujących czynności:

  • Należy szeroko otworzyć usta i maksymalnie wysunąć język. Tylną część języka powinno się potrzeć palcami i następnie je powąchać
  • Innym sposobem jest szorowanie zębów suchą szczoteczką do zębów przez trzy minuty (jak przy normalnym myciu). Nie wolno używać wody ani pasty, a także płukać szczoteczki. Po upływie pół minuty w celu sprawdzenia zapachu konieczne jest powąchanie owej szczoteczki.
  • Kolejną metodą jest wyczyszczenie nieperfumowaną i niewoskowaną nicią dentystyczną przestrzeni między zębami i po upływie pół minuty powąchanie jej.

Uważa się, iż zapach utrzymujący się na szczoteczce i nitce jest identyczny z tym, który wydziela się z ust.

Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust dziecka?

  • W sytuacji, gdy zapach z ust jest spowodowany dolegliwościami żołądkowymi, należy podać dziecku wywary z mniszka pospolitego, lukrecji oraz piołunu.
  • Podczas problemów z zatokami lub gardłem zaleca się żucie ziarenka kawy, nasiona kopru włoskiego lub anyżku między posiłkami.
  • W przypadku gdy dziecko cierpi na nerwicę i zasycha mu w buzi, należy dać mu do żucia listki mięty lub melisy, bądź kawałek cytryny. Skuteczne jest również picie wody z cytryną.