Spis treści
Gorączka jest to naturalna reakcja naszego organizmu. Podniesiona temperatura naszego ciała jest oznaką, że walczy on z rozwijającą się infekcją. Niekiedy można uznać gorączkę za dobry objaw. Należy być jednak czujnym – zbyt wysoka czy długo utrzymująca się może być dla nas niebezpieczna.
Proste sposoby na zbicie gorączki
O gorączce można mówić dopiero wtedy, gdy temperatura naszego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza. Od 37 do 38 stopni to jedynie stan podgorączkowy, który nie jest dla naszego organizmu aż tak groźny. Bardzo niebezpieczna jest dla nas temperatura przekraczająca 41 stopni Celsjusza. Zwykle pierwsze co robimy, aby zbić gorączkę, jest sięgnięcie po leki.
W aptece możemy bez recepty nabyć środki, które pomogą nam obniżyć temperaturę naszego ciała. Najczęściej stosuje się w tym celu paracetamol lub ibuprofen. Paracetamol jest skuteczną substancją, która dodatkowo rzadko wywołuje skutki uboczne. Równie skuteczny jest ibuprofen. Ten jednak może niekiedy wywoływać różnorodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka czy wymioty.
Niewątpliwą zaletą, jaką wyróżnia się ibuprofen jest to, że działa on przeciwzapalnie. W celu zbicia gorączki wykorzystuje się też często kwas acetylosalicylowy. Dorośli najczęściej decydują się na przyjmowanie środków przeciwgorączkowych doustnie. Dzieciom najbardziej zaleca się jednak postać syropów, natomiast u niemowląt dobrze sprawdzają się czopki doodbytnicze.
Naturalne metody na zbicie gorączki również mogą przynieść pozytywne rezultaty. Dobrym pomysłem jest stosowanie zimnych okładów. Równie skuteczne mogą okazać się chłodne kąpiele. Pod żadnym pozorem jednak nie przygotowujmy choremu lodowatej wody. Powinna ona być tylko o 1, ewentualnie 2 stopnie niższa niż temperatura jego ciała.
Kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty?
Niekiedy gorączka okazuje się być zbyt silnym przeciwnikiem. Musimy wówczas zwrócić się po poradę do lekarza. Zróbmy to zawsze wtedy, gdy gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas, mimo naszych prób jej zbicia. Wizyta u lekarza jest konieczna również wówczas, gdy temperatura naszego ciała jest bardzo wysoka, na przykład sięga 40 stopni Celsjusza.
Zaniepokoić powinny nas również takie objawy towarzyszące gorączce, jak sztywność karku, utrata świadomości czy silne drgawki. Skonsultujmy się z lekarzem również zawsze wtedy, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości przy stosowaniu leków przeciwgorączkowych.
Z pewnością posłuży nam wtedy radą i swoim doświadczeniem. Gdy nie mamy możliwości skonsultować się w tym celu z lekarzem, zasięgnijmy choćby porady farmaceuty.