Uczucie pieczenia w przełyku nazywane jest zgagą. Może ono nie mieć poważnych dla naszego zdrowia przyczyn. Niekiedy jednak ma podłoże w poważnych chorobach, których nie należy lekceważyć. Jak raz na zawsze pozbyć się kłopotliwego pieczenia w przełyku?

Jak zapobiec uciążliwej zgadze?

Jeśli zgaga towarzyszy nam bardzo często, niemal codziennie, należy z pewnością wykonać specjalistyczne badania, które wykluczą poważniejsze choroby. Gdy już mamy pewność, że nie jesteśmy na nic chorzy, można wdrożyć w życie pewne zasady, które powinny pomóc nam uporać się z uciążliwym pieczeniem w przełyku. Zgagę potęgować mogą tłuste i ciężkostrawne posiłki.

Dlatego też jeśli mamy z nią problemy, warto wyeliminować takie produkty z naszego jadłospisu. Jedzmy więcej posiłków gotowanych, niż smażonych. Unikajmy czosnku oraz cebuli. Ważne jest także, aby nie objadać się bezpośrednio przed położeniem się spać. Jeśli zgaga nie daje nam spokoju, a jesteśmy palaczami, warto zastanowić się nad rzuceniem palenia. Powoduje ono bowiem nasilenie pieczenia w przełyku. Ograniczeniu powinniśmy poddać także picie alkoholu.

Działa on podobnie jak papierosy. Jeśli jemy rzadko, lecz dużo, koniecznie zmieńmy swoje nawyki. Jedzenie częściej mniejszych posiłków pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie naszego układu trawiennego. Pomóc w zwalczaniu zgagi może także zrezygnowanie z noszenia zbyt ciasnych ubrań. Te bowiem powodują zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. Ciekawym pomysłem jest także podniesienie wezgłowia łóżka. Spowoduje to, że treści pokarmowej trudniej będzie cofać się do przełyku.

Sposoby leczenia zgagi

Jeśli zgaga odczuwana jest przez nas niemal codziennie przez dłuższy czas, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Wystarczy konsultacja u lekarza rodzinnego, który pokieruje dalej naszym leczeniem. Najprawdopodobniej skieruje nas na specjalistyczne badania.

Najczęściej wykonywanym badaniem przy tego typu dolegliwości jest gastroskopia. Przez przełyk pacjenta wprowadza się przewód, który zakończony jest kamerą. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie na przykład wrzodów żołądka. Jeśli mamy pewność, że nic poważnego nam nie dolega, możemy wspomóc się preparatami, które złagodzą uciążliwy objaw pieczenia w przełyku.

Jedne z najpopularniejszych to Controloc, Alugastrin czy Gaviscon. Pamiętajmy jednak, aby przyjmować je regularnie. Często bowiem po pozornej poprawie rezygnujemy z brania preparatu, a nasza dolegliwość powraca następnie ze zdwojoną siłą.