kobieta z niebieskimi oczami w zimowym swetrze

Materiał zewnętrzny

Coraz więcej osób ma problem ze wzrokiem. Nie każdy jednak chce nosić okulary korekcyjne. Co w takiej sytuacji? Warto zdecydować się na inne rozwiązanie, czyli na soczewki kontaktowe.

O tym produkcie wciąż krąży wiele mitów – koniecznie je poznaj! Wahasz się, czy kupić wyciągane szkła zamiast tradycyjnych okularów? Sprawdź, jak dobrać pierwsze soczewki kontaktowe.

Jak dobrać soczewki?

W przypadku soczewek i okularów jest tak samo, czyli musimy wykonać badanie okulistyczne. Dokładnie sprawdzimy nie tylko wadę wzroku, ale również szereg innych parametrów, między innymi krzywiznę rogówki, ostrość, a także ocenę wydzielania łez. To pomaga doskonale dopasować odpowiedni produkt do konkretnych potrzeb klienta. 

Zazwyczaj lekarz okulista proponuje nam kilkanaście modeli soczewek kontaktowych, które są łatwo dostępne na rynku. Pokazuje również, jak je zakładać oraz zdejmować, ponadto sprawdza, w jaki sposób się układają. Niekiedy jednak bywa tak, że trzeba wyprodukować specjalnie na indywidualne zamówienie dany wariant i dopiero po pewnym okresie otrzymamy nasze skrojone na miarę wyciągane szkła.

Po okresie dwóch tygodni od rozpoczęcia noszenia soczewek należy udać się na kontrolę. Po tym czasie lekarz jest wstanie określić, czy dany model pasuje do nas, czy może oko źle na niego reaguje, na przykład zapaleniem. Czasami konieczna jest zmiana.

Noszenie okularów, jak i soczewek wymaga stałej kontroli wzroku. Co kilkanaście miesięcy udaj się na badanie aby sprawdzić, czy wada się nie pogłębia. 

Soczewki – mity

Od lat słyszy się wiele mitów dotyczących noszenia soczewek kontaktowych. Chodzi przede wszystkim o liczne choroby. Źle dobrane produkty rzeczywiście mogą powodować stany zapalne lub inne nieprzyjemne sytuacje. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie! Jak dobrać soczewki? Zawsze z pomocą okulisty lub wykwalifikowanego pracownika salonu optycznego, nigdy na własną rękę.

Przy zachowaniu należytej higieny nie ma mowy o jakiś powikłaniach. Wystarczy stosować preparaty renomowanych firm, a także przestrzegać skrupulatnie daty kolejnej wymiany soczewek. 

Następnym mitem jest to, że soczewka kontaktowa przykleja się do oka. W sytuacji, gdy stosujesz zalecenia lekarza nie ma takiej możliwości. Takim samym zabobonem jest to, że ten produkt nie nadaje się dla osób, które na przykład potrzebują jedynie okularów do czytania, czy do jazdy samochodem. To nieprawda! 

Nowoczesne soczewki kontaktowe są różne, przeznaczone do rozmaitych wad wzroku. Co więcej, to dobre rozwiązanie dla osób w każdym wieku, nawet dla ludzi z astygmatyzmem – istnieje specjalny model korygujący ten defekt.

Soczewki kontaktowe – fakty

Większość osób decyduje się na soczewki kontaktowe, dlatego że okulary im nie pasują, albo nie mogą ich nosić ze względu na pracę, czy prowadzony tryb życia. Ponadto, wyciągane szkła są niewidoczne, więc nie zmieniają naszego wyglądu. Nikt nawet nie musi wiedzieć, że masz wadę wzroku.

Soczewki kontaktowe pozwalają Ci uprawiać aktywności fizyczne, do tego swobodnie możesz zakładać okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowym plusem jest to, że pogoda nie ma już dla Ciebie znaczenia. Zapominasz o zaparowanych szkłach oraz kroplach deszczu. 

Artykuł powstał we współpracy z twojepierwsze.pl