Spis treści
Kaszel to dolegliwość, która choć nie jest zwykle zbyt groźna dla naszego organizmu, może zdecydowanie uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie. Zarówno suchy, jak i mokry kaszel mogą być tak samo uciążliwe. Co robić, by pozbyć się tej męczącej dolegliwości?
Zioła i olejki na kaszel
W walce z kaszlem nieocenione okazują się być zioła. Najprostszym sposobem jest picie naparu z nich przyrządzonego. Sposób ten jest szczególnie przydatny w przypadku suchego kaszlu. Dzięki pitym regularnie naparom z ziół, takich jak rozmaryn czy rumianek, nasze błony śluzowe staną się bardziej nawilżone, a dzięki temu uporczywy odruch kaszlowy zostanie zdecydowanie złagodzony.
Z kolei na mokry kaszel pomocne będą napary z ziół takich jak koper włoski. Olejki eteryczne również pomogą nam uporać się z kaszlem. Można dodawać je do gorącej wody i w ten sposób dokonywać inhalacji. Idealny będzie olejek eukaliptusowy oraz sosnowy.
Dzięki takim inhalacjom wydzielina w naszych zatokach zostanie rozrzedzona, a przez to będą one mogły szybciej i łatwiej się oczyścić. Olejki możemy wykorzystać także do stworzenia rozgrzewających maści, którymi warto smarować plecy chorego. Olej kokosowy możemy połączyć na przykład z olejkiem tymiankowym. Możemy spróbować także oklepywania pleców, dzięki czemu wydzielina szybciej zostanie odkrztuszona.
Domowe sposoby na suchy i mokry kaszel
Gdy nie możemy uporać się z męczącym kaszlem, warto sięgnąć po proste, domowe sposoby, które stosowane są już od wielu lat i okazują się być niezwykle pomocne. Na kaszel z pewnością przyda się syrop. Nie musimy kupować go w aptece.
Warto wykonać go samodzielnie, na przykład z cebuli. Wystarczy, że pokroimy cebulę i poprzekładamy ją cukrem. Taką mieszankę zamknijmy szczelnie w słoiku. Dzięki cukrowi cebula puści soki, a w ten sposób stworzymy syrop, który z pewnością pomoże pokonać kaszel. Szczególnie przy kaszlu suchym ważne jest nawilżenie powietrza. Warto zainwestować w profesjonalne urządzenie przeznaczone właśnie do tego celu. Jeśli jednak takiego nie posiadamy i nie chcemy go kupować, warto spróbować innych sposobów. Na ciepły kaloryfer połóżmy wilgotny ręcznik.
Przy suchym kaszlu starajmy się także, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa chory, nie była zbyt wysoka. Często wietrzmy pokój. Pamiętajmy jednak, że jeśli kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza. Zróbmy tak również wtedy, gdy kaszlowi towarzyszą dolegliwości, takie jak na przykład wysoka gorączka.