wybor kremu

Nawilżający krem do twarzy podobnie jak serum powinien stanowić podstawę pielęgnacji nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Jego zadaniem jest stworzenie pewnego rodzaju bariery ochronnej na skórze, a także zapewnienie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. Jego skład powinien być jednak uzależniony od rodzaju cery, a także wieku osoby, która chce sięgnąć po ten kosmetyk. Jakich związków nie może w nim zabraknąć? Podpowiadamy. 

Nawilżający krem do twarzy — humektanty i emolienty

Nawilżający krem do twarzy podobnie jak serum powinien w swoim składzie posiadać szereg składników odpowiedzialnych za związanie wody wewnątrz naskórka. Takie substancje hydrofilowe nazywane są humektantami. Wnikają one w głąb warstwy rogowej skóry i najczęściej zalicza się do nich: pantenol, mleczan sodu, alkohole wielowodorotlenowe takie jak gliceryna, glikol butylenowy czy propylenowy, a także sól sodową kwasu pirolidonokarboksylowego, czy powszechnie stosowany mocznik.

Dodatkowo w składzie takich produktów powinny znaleźć się cząstki, które działają na powierzchni naskórka i tworzą na nim film zabezpieczający go przed utratą wody. Są one nazywane emolientami. Wśród nich można wymienić przede wszystkim związki takie jak kwas hialuronowy, hydrolizowane proteiny pochodzenia roślinnego czy modyfikowane peptydy z czwartorzędową grupą aminową. Do najpopularniejszych emolientów zaliczamy oleje roślinne, skawlan, masło shea, a także kwasy omega 3 i 6.

Nawilżający krem do twarzy powinien zawierać filtr SPF

Dobry nawilżający krem do twarzy powinien zawierać również filtr SPF. Z takiego produktu muszą korzystać zwłaszcza osoby, które zapominają o codziennym nakładaniu ochrony przeciwsłonecznej. Niezależnie od pory roku, stopnia zachmurzenia czy pogody powinniśmy chronić naszą skórę przed promieniowaniem UV. Z tego powodu jeżeli nie posiadamy odrębnego kosmetyku z filtrem, warto wybrać krem nawilżający, który posiada ochronę co najmniej SPF 30.

Jakich składników nie powinien zawierać nawilżający krem do twarzy?

Wybierając nawilżający krem do twarzy, ale także serum, należy szczególnie unikać produktów, które w swoim składzie zawierają parafinę ze względu na to, że substancja ta ma tendencję do zapychania porów. Dodatkowo uniemożliwia ona wymianę gazową, a tym samym pozbywanie się przez skórę toksycznych produktów przemiany materii. Osoby, które mają tendencję do alergii, powinny uważać również na kosmetyki z parabenami oraz innymi konserwantami. Niepożądany w serum i kremie nawilżającym jest także formaldehyd i phenoxyethanol.