kobieta leży na wypoczynkowym fotelu

Meble wypoczynkowe mają ogromne znaczenie. Wygodna kanapa albo przepastny fotel to miejsce, o którym marzymy stojąc w korku po całym dniu pracy. Tu podejmujemy gości, odpoczywamy albo po prostu spędzamy miło czas z bliskimi.

Choć nie każdy przywiązuje do tego dużą wagę, to zwykle właśnie salon albo pokój dzienny stanowi serce domu. Warto więc zadbać o jego odpowiednią aranżację.

Jak stworzyć doskonały kącik wypoczynkowy?

Urządzenie domowej świątyni relaksu jest o tyle trudne, że wiele osób dąży do perfekcji, a jest ona w tym niewskazana. Dobry kącik wypoczynkowy powinien przede wszystkim spełniać potrzeby rodziny, która z niego korzysta. Inaczej wygląda to w przypadku statecznego małżeństwa, a inne potrzeby mają rodzice małych dzieci. 

Jeśli więc w Twoim mieszkaniu przebywa szkrab albo znajdują się zwierzęta – pozwól im także korzystać z przestrzeni salonu i nie stresuj się nadmiernie perfekcyjnym porządkiem. Warto odwołać się do filozofii naszych zamorskich sąsiadów – Szwedów.

Popularny u nich lagom, który przetłumaczyć można jako “w sam raz”, to próba życia w harmonii, bez pośpiechu. Delektowanie się chwilami z rodziną bez nadmiernego zamartwiania się drobiazgami przekłada się także na sposób urządzenia wnętrza.

Jeśli nie jest bliski Ci żaden konkretny styl wnętrzarski i nie masz pomysłu, jak urządzić przytulny salon, warto odwołać się właśnie do skandynawskiej stylistyki. Jej podstawą są stonowane kolory: biel, szarość, beże, wymieszane z odrobiną pasteli lub kolorów ziemi. Użyte materiały są głównie pochodzenia naturalnego: wełna lub bawełna w formie tapicerki i dodatków, drewno i wiklina na meble oraz kamień i ceramika do bibelotów. 

Wnętrza skandynawskie są raczej minimalistyczne, co także sprzyja relaksowi. Nasz umysł wypoczywa lepiej w pomieszczeniach, które nie są przeładowane. Minimalizm ułatwia także utrzymanie ładu. Jeśli posiadamy sporo przedmiotów, warto zastanowić się nad pochowaniem zbędnych gratów w szafach i pudełkach. Tak “odchudzona” przestrzeń będzie łatwa w sprzątaniu.

Idealna sofa w stylu skandynawskim

Tapicerowane meble w stylu skandynawskim to kwintesencja prostoty i wygody. Materiał obiciowy to zwykle tkanina pochodzenia naturalnego: wełna, bawełna lub welur. Materiał zwykle nie posiada wzorów, czasami jednak spotkać można się z delikatnym deseniem: roślinnym lub geometrycznym. 

Sofy skandynawskie charakteryzują się dość lekką konstrukcją – wiele modeli posiada wysokie nóżki, sprawiające, że mebel wydaje się mniejszy. Nawet w małym wnętrzu taka kanapa będzie wyglądać dobrze i nie przytłoczy pomieszczenia. Gładka tapicerka często dekorawa jest pikowaniem albo guzikami. Niekiedy podstawą dekoracją sofy w stylu skandynawskim są kontrastowe poduszki. 

Kształt mebli zwykle nawiązuje do figur geometrycznych, najczęściej prostopadłościanu, w przypadku foteli i puf do sześcianu. Podobną konstrukcję mają także witryny i regały – dominują proste linie i kąty.

Gdzie kupić sofę skandynawską?

Styl skandynawski ma w Polsce wielu wielbicieli, stąd nietrudno znaleźć sklepy z meblami. Jeśli zależy nam na oryginalnych projektach, wykraczających poza to, co oferują skandynawskie sieciówki meblowe, warto zajrzeć na stronę polskiego producenta Adriana Furniture.

Ma ona w swojej ofercie całą linię Scandinavian: https://adrianafurniture.com/pl/16-linia-scandinavian. Są to projekty polskich artystów, jednocześnie czerpiące ze szwedzkiej prostoty.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.