Spis treści
Nowoczesne gospodarstwo domowe stawia na jakość i wydajność paliw, potrzebnych do ogrzania domu. Zależy nam na tym, aby ciepło w naszym domu za dużo nas nie kosztowało, a sam proces ogrzewania nie przysparzał nam zbyt wiele pracy. Ważnym obecnie aspektem, wychodzącym na pierwszą pozycję jest również ekologiczność samego paliwa.
Węgiel, miał i inne potencjalne materiały zastępcze, które spalano w tzw. węglakach, odchodzą do historii. Teraz mamy do wyboru nowoczesne i ekologiczne paliwa, które możemy zastosować w automatycznych kotłach grzewczych. Niemniej jednak wybór paliwa nie jest łatwy i zazwyczaj patrzymy na ich dostępność oraz jakość oferowanych surowców. Istotnym kryterium jest również wpływ na środowisko naturalne i koszty związane z eksploatacją.
Jakie parametry są istotne przy doborze paliwa do kotła?
Obecnie na rynku mamy do wyboru surowce grzewcze, które dedykowane są do automatycznych kotłów z podajnikiem. Te urządzenia praktycznie są bezobsługowe i wymagają zastosowania paliwa o odpowiedniej standaryzacji. Najczęściej stosuje się do nich pellet lub ekogroszek.
To, co ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego paliwa, to kultura jego spalania, na którą składa się:
- kaloryczność samego surowca, czyli ilość energii wytwarzana przez jednostkę paliwa. Im jest ona większa, tym mniej surowca potrzebujemy do ogrzania domu czy mieszkania.
- jakość opału, co przedkłada się na jakość spalania i jego ekologiczność. Kiepskiej jakości paliwo może być szkodliwe dla środowiska, a przy okazji również zostawiać dużo popiołu, co przedkłada się na samą jakość całego procesu spalania. Tutaj w dużej mierze ma znaczenie również wilgotność samego paliwa.
Pellet a ekogroszek
Na rynku mamy dwa rodzaje paliw: pellet i ekogroszek. Pellet jest odpadem zaliczanym do kategorii biomasa. Produkowany jest z odpadów procesu produkcji wyrobów z drewna i elementów drewnianych. To materiał w pełni ekologiczny i odnawialny. Cena jego jest dość wysoka, ponieważ wióry i trociny formuje się w procesie technologicznym w granulat o konkretnych rozmiarach. Następnie gotowy surowiec musi być zbadany o otrzymać certyfikat. A ro wiąże się z kosztami.
Ekogroszek to brykiety pochodne węgla, specjalnie wyselekcjonowane, a mianowicie pozbawione frakcji flotu i miału. W związku z tym podczas spalania emitują mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż tradycyjny węgiel kamienny.
Ekogroszek ma lepszą kaloryczność od pelletu, co wiąże się z tym, że możemy używać jego mniej do spalania. Ale zaś pellet ma niższą wilgotność niż ekogroszek, co przedkłada się na jakość spalania i produkcje popiołu, a tym samym jakość całego procesu. Wilgotność ekogroszku zazwyczaj jest na poziomie 20%, co daje nam 5 kg wilgoci z 25 kg ekogroszku. Wilgotność pelletu utrzymuje się na poziomie ok. 6-8%.
Ilość produkowanego popiołu w ekogroszku wacha się między 4-15%, co jest sporo w porównaniu do pelletu, który produkuje od 1-0,24% popiołu. Tym bardziej że popiół z pelletu jest cennym nawozem, a z ekogroszku trzeba go utylizować. Oba rodzaju opału można kupić w wielu sklepach stacjonarnych lub skorzystać z platform sprzedażowych jak np. Allegro – https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-opal-253377.
Koszty użytkowania a efektywność paliw
Nowoczesne kotły cieplne na ogół dostosowane są do spalania ekogroszku lub pelletu. Niemniej różnice są w samym procesie pracy kotła. Kocioł na ekogroszek pracuje w trybie ciągłym, proces spalania trwa nieprzerwalnie, a paliwo jest ciągle dozowane. Co wpływa na ilość zużywanego paliwa. Kotły na pellet chodzą w trybie on/off, czyli w momencie osiągnięcia parametrów grzewczych system się wyłącza.
Zatem ekogroszek jest paliwem kaloryczniejszym, ale więcej go zużywamy ze względu na większą ilość popiołu (ok. 1/5) i potrzebę stałego go dozowania. Ekogroszek pomimo mniejszej kaloryczności jest paliwem o wyższej wydajności cieplnej. Koszty ogrzewania ekogroszkiem czy pelletem są podobne (ekogroszek jest zdecydowanie tańszy od pelletu). Dlatego ostatecznym kryterium przemawiającym za pelletem jest jego wpływ na środowisko i wygoda użytkowania.