młoda dziewczyna rozciąga się na sali treningowej

Znaczna część osób chcących zmienić swój styl życia na bardziej fit bądź zrzucić zbędne kilogramy, swoją przygodę z aktywnością ruchową zaczyna właśnie na siłowni. Są tam wykwalifikowani trenerzy, którzy w razie potrzeby pomogą dostosować odpowiedni plan treningowy, żywieniowy czy suplementacje takimi preparatami jak np. kreatyna czy HMB.

Co warto wiedzieć przed udaniem się do trenera? O co warto go spytać? Poniżej przedstawione zostało 5 najistotniejszych wskazówek.

Plan treningowy

Plan treningowy dla osoby rozpoczynającej przygodę z siłownią powinien być dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Zastosowanie planu treningowego osób bardziej doświadczonych bądź posiadających inny cel treningowy jest błędne. Wraz ze stażem treningowym wzrasta czucie mięśniowe, poprawność wykonywanych ćwiczeń, a także cechy motoryczne jak siła, szybkość, wytrzymałość czy koordynacja ruchowa.

W związku z powyższym, zastosowanie planu treningowego osób bardziej doświadczonych może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Na początku nowicjusz powinien wykonywać treningi obwodowe bądź stacyjne z wykorzystaniem maszyn, które nauczą wykonywać określone niezbędne ruchy we właściwy sposób.

Jedna jednostka treningowa powinna być ukierunkowana na trening całego ciała z mniej więcej równomiernym zaangażowaniem każdej partii ciała.

Plan dietetyczny

Dieta nie oznacza głodowania się. Kulturyści stosują zarówno dietę, aby zrzucić kilogramy, jak i przybrać na wadzę. Dieta to ramy żywieniowe, które należy spełnić, aby osiągnąć cel. Najistotniejsze jest aby ogólna pula kaloryczna była dostosowana do wyznaczonego celu oraz aby ograniczyć do minimum słodycze i niezdrowe potrawy.

Dieta wcale nie musi być monotonna i niesmaczna. Wszystko zależy od posiadanej wiedzy i inwencji twórczej. Warto również dopasować do własnych potrzeb ilość spożywanych makroskładników takich jak białka, tłuszcze i węglowodany.

Suplementy diety

Suplementy diety mają stanowić jej uzupełnienie a nie podstawę. Na początku należy opracować zbilansowany plan żywieniowy, a następnie w przypadku niedoboru jakiegokolwiek składniku uzupełnić go suplementami diety. Ponadto na rynku istnieją suplementy skoncentrowane na jakość treningową.

Są nimi między innymi : suplementy przed i potreningowe, kreatyna, hmb, fat burnery oraz różnego rodzaju aminokwasy. Ich zastosowanie powinno być uzgodnione z trenerem bądź dietetykiem.

Odpoczynek

Warto wiedzieć, iż trening jest impulsem do progresji treningowej, a cała regeneracja i progresja odbywa się po jego zakończeniu –  czyli w trakcie odpoczynku. W związku z powyższym należy zadbać o odpowiednią ilość snu, i w miarę możliwości czas na regenerację zarówno fizyczną jak i psychiczną.

Woda

Odpowiednia ilość wody jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaleca się wypijanie minimum 2l wody dziennie, nie wliczając tej wypijanej podczas treningu.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.