krem do twarzy na płatkach róż

Problemy z cerą mogą przejawiać się pod różnymi postaciami. Rozszerzone pory, wypryski, przebarwienia, czy zmarszczki pojawiają się niezależnie od płci, czy też wieku. Warto dowiedzieć się więcej na temat właściwej pielęgnacji, aby przeciwdziałać niedoskonałościom już przy ich pierwszych objawach.

Niedoskonałości skóry

Na każdym etapie życia nasza skóra wystawiona jest na szereg czynników, które mogą powodować jej podrażnienie, jak też uszkodzenie. Wielu efektów jesteśmy w stanie uniknąć, stosując odpowiednie kosmetyki do twarzy i zdrową dietę.

Trądzik i kłopotliwe wypryski

Do najczęstszych problemów z cerą zaliczamy wypryski towarzyszące trądzikowi. Pojawia się on najczęściej wśród młodych osób. Jednakże na skutek przyjmowanych leków i zachwianej równowagi hormonalnej, trądzik dotyka także osoby dorosłe. Odpowiedzialnym za niego jest sebum, które wydzielane jest w nadmiernej ilości.

Plamy pigmentacyjne

Przebarwienia to częsty problem osób, które korzystają z kąpieli słonecznych. Innym czynnikiem warunkującym miejscowe zmiany kolorytu są problemy hormonalne. Choroby i niektóre leki mogą zaburzyć naszą gospodarkę i wywołać nieregularną produkcję melaniny.

Zmarszczki i brak elastyczności skóry

Pierwsze zmarszczki możemy zaobserwować już w młodym wieku. Nieodpowiednia pielęgnacja i zbyt silne kosmetyki mogą przyśpieszyć proces starzenia się skóry. Utrata włókien kolagenowych i brak elastyczności dotyka z czasem każdy typ cery. Warto wtedy dostarczyć skórze niezbędnych składników odżywczych.

Skóra naczynkowa

Problem ten dotyka około 10% populacji. Charakteryzuje się rozszerzaniem naczyń krwionośnych, co powoduje pojawianie się rumieni na twarzy. Objawy nasilają się przy ekspozycji na słońce, jak też przy czynnikach podnoszących krążenie krwi, jak kawa, czy też alkohol.

Pielęgnacja problematycznej cery

Większość niedoskonałości jesteśmy w stanie uniknąć dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Dobór odpowiednich kosmetyków jest kluczowy dla zachowania zdrowej i pięknej cery.

Odpowiednie kosmetyki

Istotne jest, aby wybierać kremy do twarzy dedykowane naszemu typowi cery. W zależności od tego, czy nasza skóra jest sucha, tłusta, czy mieszana – produkty posiadają odmienny skład. Działanie niektórych substancji może w jednym przypadku przynieść ulgę, w innym zaś da odwrotny efekt.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami cery tłustej, produkty silne nawilżające i natłuszczające mogą zablokować pory lub nasilić wydzielanie się sebum. W przypadku skóry suchej należy unikać mechanicznych peelingów i substancji na bazie retinolu i cynku, który wywoła podrażnienie i przesuszenie naskórka.

Brak regeneracji i zła dieta

Stres i niedobór snu bardzo szybko przekłada się na nasz wygląd. Niezdrowy tryb życia może ponadto nasilić objawy nawet, jeżeli używamy odpowiednich kosmetyków. Dlatego warto przeanalizować naszą codzienną dietę i wyeliminować z niej słodkie przekąski, nadmierną ilość tłuszczu oraz alkohol.

Regeneracja pomoże nie tylko w walce z stresem, ale też zmniejszy objawy trądziku. Dobrze więc znaleźć chwilę dla siebie w ciągu dnia i zrobić dla siebie coś przyjemnego. Może to być gorąca kąpiel, nałożenie maseczki w płachcie lub też czytanie książki. Dzięki temu odpocznie zarówno nasza skóra, jak i umysł.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.