kobieta skarży się na ból ucha

Zapalenie ucha jest dość popularnym schorzeniem, które dopada niemal każdego prędzej czy później. Wystąpienie bólu ucha jest bardzo często utożsamiane z wystąpieniem procesu zapalnego w uchu.

Jest ono problemem pojawiającym się głównie w okresie dzieciństwa, jednak w zależności od miejsca rozwoju procesu infekcyjnego i typu zapalenia, choroba ta może przytrafić się każdemu niezależnie od wieku.

Budowa narządu słuchu

Narząd słuchu składa się s trzech części, a mianowicie:

  • Ucho wewnętrzne – podstawowym jego elementem jest błędnik, który składa się z ślimaka, przewodu słuchowego wewnętrznego oraz trzech kanałów półkolistych.
  • Ucho środkowe – w jego skład wchodzą takie elementy jak: jama bębenkowa wraz z zestawem kosteczek słuchowych, błona bębenkowa, trąbka słuchowa. Podstawową przyczyną pojawienia się zapalenia ucha środkowego jest infekcja drogi – od ucha zewnętrznego do jamy gardłowej.
  • Ucho zewnętrzne – zawiera takie elementy jak małżowina uszna i przewód słuchowy zewnętrzny.

Zapalenie ucha w odniesieniu do miejsca wystąpienia ogniska zapalnego

1. Zapalenie ucha zewnętrznego

Jest schorzeniem, które może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku – jest ono dość często obserwowane. Proces zapalny swoim zasięgiem obejmuje przewód słuchowy zewnętrzny.

Uważa się, iż jest on wynikiem zniszczeniem gruczołów łojowych, co przyczynia się do braku wytwarzania ochronnej woskowiny. Czynnikami sprzyjającymi są: zmiana pH w przewodzie słuchowym, nadmierna wilgotność oraz uszkodzenie nabłonka.

2. Zapalenie ucha środkowego

Jest chorobą, która przytrafia się prawie 90% dzieci, a około 60% przechodzi ją wielokrotnie. Najczęściej jest ona obserwowana u niemowląt, a także u dzieci w wieku przedszkolnym i występuje przeważnie w miesiącach jesienno-zimowych. Tak spora liczba zachorowań u dzieci jest uwarunkowana ich specyficzną budową anatomiczną torebki słuchowej, która jest krótsza, szersza i ustawiona bardziej poziomo.

Ułatwia to przejść zakażenia z jamy nosowo-gardłowej do ucha środkowego. Główną przyczyną tej przypadłości są zaburzenia drożności trąbki słuchowej: alergie, obrzęk zapalny w obrębie ujścia trąbki, polipy, naciek nowotworowy czy przerost migdałka gardłowego.

3. Zapalenie ucha wewnętrznego

Zwane również zapaleniem błędnika, posiada nietypowe objawy oraz niebezpieczny przebieg. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań związanych z trwałą utratą słuchu włącznie.

Jest ona wywołana najczęściej procesem zapalnym ucha środkowego, który w konsekwencji może przejść również do powikłań przewlekłego zapalenia ucha wewnętrznego.

Czy antybiotykoterapia podczas zapalenia ucha środkowego jest konieczna?

W zależności od miejsca zapalenia oraz rodzaju stanu zapalnego przebieg leczenia będzie nieco się różnił.

Na przykład zapalenie ucha wewnętrznego wymaga intensywnego leczenia, które obejmuje dożylną antybiotykoterapię oraz leczenie operacyjne, zapalenie ucha środkowego może wystarczyć zastosowanie leków przeciwbólowych, obniżających temperaturę, zmniejszających obrzęk trąbki stawowej oraz antybiotyku, a leczenie zapalenia ucha zewnętrznego może być oparte wyłącznie o systematyczne czyszczenie przewodu słuchowego oraz stosowanie leków przeciwgrzybicznych.