kobieta patrzy na owoce leżące na blacie

Witaminy są związkami organicznymi, które nie są wytwarzane przez organizm ludzki, a zarazem są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie podlegają one procesom trawienia lecz są bezpośrednio wchłaniane do krwiobiegu.

Za głównego dostawce witamin uważa się pożywienie lecz ze względu na zanieczyszczenia środowiska dużą rolę pełni suplementacja takimi witaminami jak np.: wit D, witaminy z grupy B czy wit. C.

Witaminy – podział

Chcąc zaspokoić potrzeby organizmu jedynie za pomocą witamin w postaci naturalnej, należałoby spożyć taką porcję pożywienia, z którą żadna osoba nie dałaby sobie rady. Za główny podział witamin uważa się ich klasyfikację na dwie grupy:

  • rozpuszczalne w wodzie (C, kwas foliowy, z grupy B, PP)
  • rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K)

Ogólna charakterystyka poszczególnych witamin

1. Witaminy rozpuszczalne w wodzie

  • Witamina C (kwas askorbinowy) – słynie swym dobroczynnym wpływem na układ immunologiczny oraz przeciwdziałaniu tworzeniu się czynników rakotwórczych. Odpowiedzialna jest za wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych, poprawę kondycji skóry, przyspieszanie gojenia się ran, a także uczestniczy w unieszkodliwianiu toksycznych substancji powstałych w procesie przemiany materii.. Ponadto łagodzi ona objawy przeziębienia i skraca czas trwania choroby.
  • Witaminy z grupy B – uczestniczą w przemianie węglowodanów. Ponadto każda poszczególna pełni dodatkowo inne funkcję. Wyróżnia się takie witaminy jak: Thiamina (B1), Ryboflavin (B2), B3, Pyridoxine (B6) i Cyanocobalamin (B12).
  • Kwas foliowy – uczestniczy w przemianie aminokwasów oraz jest niezbędny do produkcji białych i czerwonych krwinek, energii oraz materiału genetycznego. Spożywanie większej ilości tej witaminy jest zalecane kobietą w ciąży.
  • Witamina PP – bierze udział w przemianie węglowodanów, tłuszczy i białek oraz w procesach utleniania komórkowego. Pełni w organizmie taką samą rolę jak większość witamin należących do grupy B.

2. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

  • Witamina A (Retinol) -w warzywach i owocach zawarte są karotenoidy, które w organizmie przekształcane są w witaminę A. Jest ona niezbędna dla właściwego funkcjonowania wzroku, utrzymanie prawidłowego stanu skóry, błon śluzowych oraz odpowiada za wzrost i wzmocnienie odporności organizmu.
  • Witamina D (Cholecalciferol) – występuje w dwóch formach – D2 i D3. Podnosi ona poziom wchłaniania wapnia i fosforu oraz ma ogromny wpływ na funkcjonowanie tarczycy.
  • Witamina E (Tocopherol) – pełni funkcję ochronną przed działaniem wolnych rodników oraz posiada właściwości przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.
  • Witamina K (Menadione) – jest odpowiedzialna za proces krzepnięcia krwi. Produkowana jest w dużych ilościach w jelitach lecz jest ona dostarczana również do organizmu w zielonych warzywach.
xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.