zdjęcie-trzech-okien-w-pokoju-z-roletami

Cechą funkcjonalną żaluzji drewnianych jest zabezpieczenie wnętrza przed nadmiernym światłem oraz zapewnienie nam prywatności w domu. Dziś możemy wybrać spośród wielu wzorów kolorowych rolet, dostosowanych do naszych potrzeb, jak i indywidualnych upodobań.

Do niedawna mieliśmy na rynku niewielki wybór rolet okiennych. Przeważnie były one wykonane w jedynie kilku wzorach i kolorach oraz w standardowych określonych wymiarach, niekoniecznie dopasowanych do naszych okien. Dlatego nie specjalnie prezentowały się, jako elementy dekoracyjne domu. Spełniały jedynie swoje cechy funkcjonalne.

Obecnie rolety to nie tylko przesłony, ale też elementy aranżacji wnętrza, które zarazem są funkcjonalne w codziennym użytkowaniu. Zatem nie tylko służą zmniejszeniu ilości absorpcji światła do pomieszczenia i komfortu prywatności w naszym domu, ale też podnoszą wartość estetyczną naszego lokum. Obecnie są również alternatywą dla firanek.

Szeroka gama wzorów i wymiarów rolet, plis i żaluzji okiennych zaspokoi wybredne gusta najbardziej niezdecydowanych klientów, ale też powoduje, że stoimy przed wyborem tych najbardziej pasujących do naszego wnętrza. Zatem czym kierować się przy wyborze odpowiednich rolet okiennych ?

Rolety montowane do okien

Rolety drewniane i aluminiowe to rolety montowane na ramę skrzydła okiennego. Posiadają one prowadnice żyłkowe, które przytrzymują roletę przy oknie. Dają one możliwość regulacji światła w pomieszczeniu. Jeżeli są zamontowane na dwu lub trójskrzydłowym oknie, można je indywidualnie podnosić i opuszczać do dołu na każdym skrzydle osobno.

Żaluzje 25mm dobrze sprawdzają się w aranżacji okiennej, w której nie chcemy, aby dekoracja okienna zdominowała pomieszczenie. Tego typu osłony są estetycznym dodatkiem dekoracyjnym, współgrającym i uzupełniającym aranżację pomieszczenia. Doskonale wpisują się we wnętrza małych pomieszczeń, np.: pokoju dziecięcego, sypialni, kuchni lub łazienki.

Takie rolety można również zastosować tam, gdzie nie ma możliwości montażu żaluzji 50mm oraz gdy zależy nam na szybkim i sprawnym montażu. Dobierając materiał rolety, należy kierować się stylizacją i charakterem wnętrza. Tak, aby żaluzje współgrały z aranżacją. Do wyboru mamy drewniane, aluminiowe lub plisy, czyli rolety materiałowe.

Żaluzje montowane do ściany

Żaluzje czy rolety montowane nad lub we wnęce okiennej, które mogą przesłonić jednocześnie całe okno, niezależnie od ilości skrzydeł okiennych. Montowane są na wymiar całej wnęki np. okiennej i niemal aranżują nam całość wnętrza. Dlatego ich wzór i kolor nie może być przypadkowy, ponieważ w dużej mierze decyduje o stylizacji całego wnętrza. Jeżeli zależy nam na mocnym akcencie, podkreśleniu jego wyposażenia oraz stworzeniu klimatu to duża roleta, wisząca nad oknem jest doskonałym wyborem.

W salonie czy dużym pokoju zrobi niesamowite wrażenie i wykreuje swoisty charakter pomieszczenia. W dużych pomieszczeniach typu salon lub pokojach biurowych doskonale również sprawdzają się żaluzje okienne, które pozwalają regulować dopływ światła do wnętrza.

Rolety montowane na ścianie ze względu na swoje cechy funkcjonalne mogą również stanowić doskonałą przesłonę do wszelkiego rodzaju wnęk w naszym domu lub mieszkaniu np. jako zasłona na regał spełniająca funkcję szafy w przedpokoju, lub sypialni.

Rolety zaciemniające a półprzezroczyste

Kolejnym dość ważnym kryterium wyboru rolety czy żaluzji jest ilość wpadającego światła.

Jeżeli zależy nam na całkowitym zaciemnieniu okna. W dokładnym regulowaniu przepustowości światła to żaluzje spełnią swoje zadanie. Niezależnie czy jest to ich forma drewniana, czy aluminiowa.

Plisy lub żaluzje sprawdzą się w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych (południowa strona budynku), gdzie światło słoneczne może przeszkadzać np. w pracy, zabawie czy w odpoczynku. Dedykowane są do biur, pokoi dziecięcych czy sypialni. Ich zaletą jest to, że mają właściwości termoizolacyjne. Latem zatrzymują część ciepła na zewnątrz, a zimą wewnątrz pomieszczenia.

Natomiast rolety przepuszczająca światło lub regulowane żaluzje subtelnie zmniejszają ilość światła, zapewniając nam prywatność i komfort w domu, a jednocześnie nie zaciemniając wnętrza. Stworzą swoisty klimat w mieszkaniu i nadadzą niepowtarzalnego charakteru.

Dobór właściwej rolety w dużej mierze zależy od gustu i finezji samego klienta.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.