kobieta pije wode w trakcie joggingu

Prawidłowe nawodnienie organizmu podczas uprawiania sportu jest konieczne dla zachowania prawidłowego poziomu płynów ustrojowych oraz elektrolitów we krwi. Każda osoba uprawiająca sport, zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie, powinna mieć na uwadze konieczność uzupełniania płynów i soli mineralnych, które traci wraz z potem.

Artykuł sponsorowany

Po co osobom aktywnym fizycznie elektrolity?

Elektrolity są niezbędne dla funkcjonowania całego ciała, a przede wszystkim do zachowania prawidłowej kondycji i pracy mięśni oraz układu nerwowego.

Dla osób aktywnych fizycznie szczególnie ważna jest siła mięśni, ale kondycja umysłu jest równie ważna. Elektrolity są rozpuszczalne w wodzie, a podczas uprawiania sportu, zwłaszcza wyczynowo, pocimy się, tracąc w ten sposób rozpuszczone w płynach ustrojowych elektrolity.

Dlatego bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, najlepiej mineralnej, tak by uzupełnić elektrolity. Przy umiarkowanej aktywności wskazane jest picie około 2 litrów płynów dziennie (wliczamy w to także soki, herbatki ziołowe oraz zupy).

Sportowcy, szczególnie ci uprawiający daną dyscyplinę regularnie i wyczynowo, powinni wypijać odpowiednio więcej płynów, zależnie od tego, ile wody tracą podczas treningu. Mogą sięgać też po preparaty zawierające elektrolity dla dorosłych, które w odpowiednich ilościach uzupełniają cenne pierwiastki i pomagają zadbać o równowagę elektrolitową w organizmie.

Dlaczego warto uprawiać sport?

Aktywność fizyczna służy zdrowiu i przez specjalistów w dziedzinie profilaktyki zdrowia została uznana za podstawową czynność pozwalającą zachować dobrą kondycję oraz zapobiegać chorobom cywilizacyjnym takim jak otyłość czy wady postawy związane z siedzącym trybem życia.

Jak we wszystkich aktywnościach, także i przy uprawianiu sportu należy jednak zachować umiar oraz zdrowy rozsądek. Jeśli do tej pory nie trenowaliśmy żadnej dyscypliny, należy wdrażać się do uprawiania sportu stopniowo, obserwując reakcje organizmu na wysiłek.

Jak właściwie nawodnić organizm podczas uprawiania sportu?

W każdym przypadku intensywnego ruchu, któremu towarzyszy zmęczenie i pocenie się, należy zadbać o uzupełnienie płynów oraz wziąć pod uwagę konieczność uzupełnienia soli mineralnych, czyli elektrolitów. Nie zawsze jednak konieczne jest przyjmowanie gotowych preparatów zawierających elektrolity dla dorosłych.

Jak zrobić domowy izotonik?

Osoby uprawiające sport rekreacyjnie wypróbować domowy izotonik. Jak go przygotować? Wystarczy do wody mineralnej dodać łyżkę miodu, szczyptę soli i wycisnąć trochę soku z cytryny. Taki napój nawodni organizm lepiej niż zwykła woda, ponieważ dostarczy soli mineralnych oraz glukozy, zaś sól to nic innego jak chlorek sodu.

Dla osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną niezmiernie ważne jest też dostarczanie potasu i magnezu – elektrolitów, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu mięśni w dobrej kondycji.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.