Żłobek prywatny czy publiczny? Żłobek a może jednak niania? Czy posłanie do żłobka to dobra decyzja – między innymi na takie pytania muszą odpowiedzieć rodzice młodszych dzieci. Posłanie dziecka do żłobka to trudna decyzja, dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią placówkę. 

Dobry żłobek, czyli jaki?

Zdania na temat żłobków są podzielone. Jednak odpowiednie przygotowanie się do posłania dziecka do placówki, wybór odpowiedniego miejsca może przyczynić się do szybszego rozwoju dziecka w wielu aspektach. Dobry żłobek w Łodzi to miejsce, w którym pracują wykwalifikowane i doświadczone osoby. Nie tylko opiekunki, ale także panie pomagające. To osoby, którym dobro dziecko leży na sercu i zajmują się nim jak własnym. To, jakimi są osobami można wyczuć podczas pierwszego spotkania. Jeśli są otwarte na to, co mówią rodzice i są otwarte do dzieci, to znak, że zajmą się naszą pociechą odpowiednio.

 

Kolejny ważny aspekt dobrego żłobka to czyste i przejrzyste sale, korytarze, szatnie i łazienki. Dbanie o porządek i bezpieczeństwo dzieci powinno być priorytetem w takim miejscu. Nie mniejsze znaczenie ma wyżywienie. W niektórych żłobkach na miejscu jest kuchnia, w innych żywieniem zajmuje się catering. Grunt to sprawdzić czy dania są zbilansowane, smaczne, różnorodne i dostosowane do dziecięcych wymagań żywieniowych. Przy wyborze żłobka ważna jest także lokalizacja. Najlepiej, gdy placówka nie jest zbyt daleko od domu i znajduje się na trasie prowadzącej do pracy.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając żłobek? 

 

Opieka, zaplecze lokalowe, wyżywienie, lokalizacja to bardzo ważne aspekty wyboru żłobka. Jednak nie jedyne. Istotne są także zajęcia dodatkowe. Jednak nie powinno być ich za dużo, żeby nie przebodźcować dziecka. Najlepiej jeśli są to zajęcia sensoryczne, muzyczne, ruchowe i odbywają się maksymalnie 3 razy w tygodniu. 

Ważnym aspektem jest program adaptacyjny. To, jak wygląda adaptacja wiele mówi o placówce. Jeśli dzieci są na siłę wyrywane rodzicom, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dlatego też warto porozmawiać z paniami na ten temat. Każde dziecko jest i inaczej reaguje na rozstanie. A żaden rodzic nie chce maluchowi pozostawić traumy związane z rozstaniami w żłobku.