usuwanie zmian skornych

Niektóre zmiany skórne są atypowe lub podejrzane i takie poddawane są zabiegom chirurgicznym, a następnie wycinki poddawane są badaniom histopatologicznym. Warto wiedzieć jakie zmiany można w ten sposób usuwać, a także czy po zabiegu pozostają ślady. Od razu pragniemy uspokoić, że nie każda zmiana podejrzana okazuje się zmianą nowotworową, zatem czasem dzięki zabiegowi można pozbyć się szpecącej zmiany i potem wystarczy obserwować to miejsce. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego to mamy problem z głowy.

Które zmiany skórne kwalifikują się do dermatochirurgii i jak wygląda zabieg?

Warto wiedzieć, kiedy można spodziewać się zakwalifikowania do zabiegu dermatochirurgii. Przede wszystkim najpierw następuje konsultacja lekarska i po badania dermatoskopem można określić charakter zmiany. Chirurgicznie usuwane są kaszaki, czyraki, tłuszczaki i włókniaki twarde – wszystkie zmiany przednowotworowe i nowotworowe. Obligatoryjnie podejrzany wycinek trafia do badania histopatologicznego, a wynik jest dostępny po 2-3 tygodniach. Warto wiedzieć, że zabieg dermatochirurgii odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zatem wszyscy, którzy obawiają się narkozy mogą spać spokojnie. Za pomocą cienkiej igły lekarz wprowadza pod skórę środek znieczulający. Zmiana jest wycinana i zakładane są szwy. Jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta i trwa od 30 do 60 minut w zależności od tego czy usuwana jest jedna zmiana czy też kilka zmian.

Ile trwa rekonwalescencja i jakie są zalecenia pozabiegowe?

Czas gojenia, czyli rekonwalescencja zazwyczaj trwa około 3 tygodni, jednak po 7-14 dniach należy zgłosić się na zdjęcie szwów. Po zabiegu nie należy się opalać, wystawiać skóry na słońce, należy unikać sauny, ćwiczeń. Konieczne jest stosowanie maści przyspieszających gojenie. Należy również unikać baseny, z powodu możliwości podrażnienia skóry i rany. Po zabiegu może pozostać ślad, choć chirurg wykonuje go na tyle precyzyjnie, że powinien być on niewielki.

Jaka jest alternatywa dla chirurgii dermatologicznej?

Nie wszystkie zmiany kwalifikują się do chirurgii dermatologicznej. Brodawki, brodawki łojotokowe, włókniaki i prosaki, ziarniaki naczyniowe, mięczaki zakaźne, drobne kaszaki i tłuszczaki, a także kępki żółte czy kłykciny kończyste można usunąć za pomocą zabiegu lasera chirurgicznego. Zaletą tego zabiegu jest fakt, że najczęściej nie pozostaje blizna i często wystarczy jeden, by osiągnąć pożądany efekt. Znieczulenie jest tutaj podawane w formie kremu lub zastrzyku, zatem jest miejscowe podobnie jak w przypadku dermatochirurgii. Dermatoskopia to badanie, które poprzedza laserowe usuwanie zmian w dermatologii. Poprzez dermatochirurgię można usunąć zmiany podejrzane, natomiast te kwalifikowane jako łagodne usuwane są przy użyciu wiązki lasera CO2. Energia lasera zostaje pochłonięta przez uwodnioną komórkę i następuje jej odparowanie, a także wytworzenie strefy koagulacji. Podczas zabiegu nie dochodzi do termicznego uszkodzenia tkanek, w związku z tym rekonwalescencja trwa kilka dni.

Czy po zabiegu dermatochirurgii pozostają blizny i jak można się ich pozbyć?

Niewątpliwie dermatochirurgia jest zabiegiem bardziej inwazyjnym od medycyny estetycznej z użyciem wiązki lasera. Mogą pozostać po nim niewielkie blizny. Jednak nie jest to koniec świata, w końcu korzystając z usług kliniki możesz umówić się na konsultację w ramach rekonwalescencji, a lekarz doradzi Ci kiedy i w jaki sposób można bliznę zniwelować przy użyciu lasera frakcyjnego ablacyjnego. Najważniejsze, by wynik histopatologii był negatywny, co oznacza brak komórek nowotworowych, bo kwestie estetyczne zawsze można w jakiś sposób rozwiązać.

Widząc nietypową zmianę skórną na swoim ciele, warto skonsultować się z dermatologiem. Jeśli jest większa niż 6 cm lub gwałtownie rośnie, to jest to absolutnie konieczne. Podobnie rzecz ma się ze zmianami o ciemnym i niejednorodnym zabarwieniu. Szybkie działanie może uratować życie w przypadku stwierdzenia czerniaka. W przypadku zmian łagodnych można pozbyć się wstydliwego problemu czy kompleksu, dlatego warto umówić się na wizytę w klinice medycyny estetycznej.