dziecko siedzi na kanapie

“Mamo, tato, nudzi mi się!” – na pewno każdy rodzic usłyszał nie raz takie słowa od swojego dziecka. Niesprzyjająca pogoda za oknem czy choroba znacznie ogranicza możliwość dziecięcej zabawy.

Jak mądrze zająć pociechę bez telewizora, komputera czy telefonu? Jak kreatywnie i rozwojowo zorganizować dziecku czas w domu? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najlepsze sposoby na nudę w domu.

Gry zręcznościowe – rozwój umiejętności manualnych

Ringo, dart, łowienie drewnianych rybek i kaczuszek czy wyścig z jajkiem na łyżce to tylko niektóre gry zręcznościowe dla dzieci. Zabawa nimi nie wymaga towarzystwa dorosłego, więc jeśli potrzebujesz chwili tylko dla siebie lub musisz się zająć ważnymi sprawami w domu, ten wybór będzie dla Ciebie idealny. Gry zręcznościowe dla dzieci rozwijają zdolności manualne, ćwiczą koncentrację i koordynację ruchową.

Gry planszowe – rozrywka dla całej rodziny

Wszyscy uwielbiają gry planszowe – i dzieci, i dorośli. Na rynku znajdziesz bardziej tradycyjne, takie jak szachy, warcaby, chińczyk, monopol i nowoczesne: “Gąski, gąski do domu”, “Catventures”, “Puk, puk, tu lisek”, czy “Skarby w ogrodzie”. To idealna rozrywka dla całej rodziny. Każda gra jest dostosowana do wieku – pamiętaj, aby nie kupować zbyt trudnych, ponieważ najmłodsi szybko się zniechęcą, a zabawa nie sprawi im wielkiej frajdy. Dzięki planszówkom dzieci rozwijają zdolności poznawcze, myślenie strategiczne i uczą się zasad dobrej rywalizacji. Jeżeli szukasz gier planszowych wspierających dziecięcy rozwój, sprawdź sklep z zabawkami Edukatorek.

Zabawy plastyczne – kreatywne spędzanie czasu

Nie ma ciekawszego sposobu na nudę niż zabawy plastyczne. W tym przypadku ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia rodziców i dzieci. Aby powstało arcydzieło, nie potrzeba nawet farb, pędzli czy papieru. Poniżej znajdziesz inspiracje do zabaw plastycznych z dziećmi:

  • lepienie figurek z masy solnej,
  • budowanie wież i zamków z rolek po papierze toaletowym,
  • malowanie na brystolu bez użycia pędzla,
  • tworzenie zabawek z szyszek i kasztanów,
  • kolaż ze zdjęć z gazet,
  • maski zwierząt do domowego teatru.

Domowe obowiązki – nauka odpowiedzialności przez zabawę

Prace w domu wcale nie muszą się kojarzyć dzieciom negatywnie. Sprzątanie pokoju może być niezwykłą frajdą, jeżeli je odpowiednio przedstawisz swoim pociechom. Zaproponuj wyścigi – kto pierwszy uporządkuje półkę albo kto pozbiera więcej zabawek.

Taka rywalizacja na pewno sprawi dziecku frajdę. Gotujesz obiad, a Twoja pociecha cały czas Ci przeszkadza? Poproś ją o pomoc w obieraniu warzyw lub krojeniu składników – większość dzieci uwielbia pomagać w kuchni.

Przestrzeń na własną inwencję

Nie zawsze musisz główkować i organizować czas swojemu dziecku. Nuda rozbudza kreatywność, fantazję i wyobraźnię – dzięki niej tworzą ciekawe historie, postaci czy alternatywne rzeczywistości. Pozwalając dziecku na zagospodarowanie czasu, uczysz go samodzielności i przejmowania inicjatywy – są to cechy, które sprawią, że jako przyszły dorosły chętnie weźmie odpowiedzialność za swój rozwój, budowanie kariery czy rodziny.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.