opiekunka

Opiekunka do dziecka to bardzo odpowiedzialna praca. Mimo, że do wykonywania obowiązków nie są potrzebne ukończone specjalne studia to jednak niezbędne okazują się pewne cechy, umiejętności, predyspozycje, kwalifikacje, a także doświadczenie. Na co więc szczególnie zwrócić uwagę jeśli chcemy pracować w tym zawodzie? Podpowiadamy.

Jakie cechy powinna posiadać dobra opiekunka do dzieci?

Jedną z najważniejszych cech jest odpowiedzialność. Osoba, która opiekuje się dziećmi musi być dojrzała i umieć przewidzieć konsekwencje swoich czynów. Nic więc dziwnego, że przy zatrudnianiu nowej niani, rodzice zwykle żądają referencji od poprzedniego pracodawcy. W ten sposób można łatwo się przekonać czy opiekunka jest osobą godną zaufania.

Kreatywność to kolejna ważna cecha. Zadaniem opiekunki nie jest tylko sprawowanie kontroli nad dzieckiem, ale także sprawienie tego, że mała pociecha się nie nudzi. Istotne w takim przypadku jest wynajdywanie ciekawych zabaw dostosowanych do wieku malucha.

Osoba zajmująca się dziećmi musi być odporna na stres, otwarta i serdeczna, a także zaangażowana w swoją pracę. Musi mieć predyspozycje do tego, aby szybko zyskiwać sympatię u maluchów. Najlepsza droga do tego z pomocą odpowiedniej dawki humoru. Jeśli uda się szybko przełamać strach dziecka i niechęć do nowej osoby to taka opiekunka bardzo szybko zaskarbi sobie sympatię również u rodziców, którzy chętnie nawiążą z nią długoterminową współpracę.

Jakie kwalifikacje powinna posiadać opiekunka do dzieci?

Jeśli chcemy liczyć na wysokie zarobki i możliwość pracy stałej to warto zainteresować się ofertami pracy w Kielcach lub w innym większym mieście, gdzie istnieje możliwość zatrudnienia się w żłobku lub w przedszkolu. Aby móc pracować w takiej instytucji potrzebne jest ukończenie studiów pedagogicznych, na przykład na kierunku pedagogika wczesnoszkolna.

Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa. Takie firmy stawiają konkretne wymagania dotyczące na przykład w ilości lat doświadczenia i niekaralności. Może to wiązać się także z sezonową pracą za granicą.

Warto także zauważyć, że w wielu przypadkach taka praca związana jest także z zajmowaniem się domem. Zakres obowiązków opiekunki do dziecka może dotyczyć więc również sprzątania, przygotowania obiadów, mycia naczyń i robienia zakupów. W takiej sytuacji przydają się inne umiejętności, na przykład te związane z gotowaniem. Warto jednak już na początku ustalić w umowie z rodzicami konkretne warunki wykonywania obowiązków, aby móc działać bez przeszkód, według ustalonego harmonogramu w ciągu dnia.