Palety to opakowania transportowe wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim do transportu towarów, a także do magazynowania. W zależności od ich przeznaczenia i rodzaju przewożonych produktów, a także środków transportu można skorzystać z palet typowych, a także palet nietypowych. Na rynku dostępne są także różne rodzaje palet, w tym najbardziej rozpowszechnione palety drewniane. Palety metalowe wykorzystywane są przeważnie jedynie w określonych gałęziach przemysłu ze względu na to, że są dość ciężkie i dość drogie. Palety drewniane są natomiast najczęstszym wyborem przedsiębiorców poszukujących środka do transportu i przechowywania swoich towarów. Dzieje się tak dlatego, że sprawdzają się w różnych sytuacjach, a oprócz tego są stosunkowo tanie. Zakupione u sprawdzonego producenta palety drewniane są też bardzo wytrzymałe i mogą służyć w firmie przez długi czas. Dodatkowo drewno jest materiałem ekologicznym, co współcześnie nie pozostaje bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji biznesowych.

Rodzaje palet drewnianych

Najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej używanym rodzajem palet są palety drewniane. Na rynku ostatnimi czasy pojawiają się także palety plastikowe i palety metalowe. Pośród standaryzowanych palet drewnianych najbardziej popularna jest europaleta, która umożliwia swobodny transport towarów na terenie Europy. Powstanie europalety było wynikiem rozwoju branży logistycznej, która potrzebowała normalizacji w tym zakresie.

Europaleta to nie tylko paleta o określonych z góry wymiarach, ale także paleta wytworzona przy zastosowaniu odpowiednich kryteriów, gwarantujących odpowiednią jej jakość, wytrzymałość i możliwość bezproblemowej obsługi czy przechowywania. W niektórych przypadkach jednak, to paletę należy dostosować do przewożonego towaru czy środków transportu. Wówczas doskonale sprawdzają się palety nietypowe, charakteryzujące się nieregularnym układem klocków oraz desek.

Zastosowanie palet drewnianych

Najważniejszą funkcją, jaką pełnią palety drewniane, jest transport towarów. Dzięki ich specyficznej budowie, na powierzchni palet można swobodnie układać mniejsze opakowania z produktami, a później swobodnie je podnosić za pomocą wózków widłowych, co ułatwia załadowanie towaru do transportu. Palety doskonale sprawdzają się również w przechowywaniu towarów, pozwalając na bezpieczne, pewne i wygodne magazynowanie produktów. Jest to zatem doskonały wybór dla sklepów, hurtowni czy innego rodzaju przemysłu, w który wpisane jest przechowywanie dużej ilości towarów.

Użytkownicy palet przechodzą samych siebie w kwestii znajdowania kolejnych zastosowań palet – w katalogach, na blogach, portalach takich jak blonie24.pl  czy we wnętrzach domów, kawiarni i klubów można znaleźć meble, dodatki, huśtawki, a nawet parkiet czy schody zbudowane z palet.

Meble z palet drewnianych

Meble z palet używanych cieszą się ogromną popularnością w ostatnich latach. Pozwalają nie tylko na generowanie dużych oszczędności, ale okazują się świetnym pomysłem na wykorzystanie niepotrzebnych już nikomu drewnianych palet. Najlepszymi paletami drewnianymi najchętniej wykorzystywanymi do produkcji mebli pozostają palety euro, w tym najczęściej palety EPAL, charakteryzujące się standardowym kształtem, dużą wytrzymałością konstrukcją oraz niesłabnącą popularnością rynkową. Tego rodzaju palety z powodzeniem posłużą do stworzenia nie tylko wyjątkowo funkcjonalnych mebli, ale również bardzo designerskich. Do tego palety przemysłowe, a nawet jednorazowe świetnie sprawdzą się jako stelaże lub blaty dekoracyjne do stolików salonowych.

palenty na meble

Meble z palet to doskonały sposób na ciekawą aranżację wnętrza. Sprawdzają się w mieszkaniach urządzonych w stylu minimalistycznym, eko czy pop-art. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w kwestii mebli z palet jest oryginalny stolik – palety dobrej jakości wystarczy przykryć taflą szkła, aby stworzyć prawdziwą ikonę designuMeble z palet to prosty i tani sposób na stworzenie oryginalnych mebli w stylu eko. Ich prostota sprawia, że pasują one również do minimalistycznych wnętrz i równie dobrze sprawdzają się jako meble na taras czy balkon.

Wybór palet na meble

Wybór palety powinniśmy uzależnić od pomysłu na mebel. Dopiero jeśli podejmniemy decyzję, jaki mebel chcemy wykonać i jakie będą jego rozmiary możemy przystąpić do wyboru palety. Jej rozmiar nie jest bez znaczenia – do najbardziej popularnych należą tzw. europalety o wymiarach 1200×800×144 mm, ważące ok. 25 kg. Inne popularne rozmiary palet drewnianych to 800×600×144 mm i znacznie większe 1200×1200×144 mm, jednak te wymiary znalazły dużo mniejsze zastosowanie niż popularne europalety.

Palety z których chcemy zrobić meble nie muszą być nowe, jednak aby służyły przez długi czas, powinny być bez ubytków, zgnilizny oraz śladów, które sugerują, że drewno jest spenetrowane przez szkodniki. Należy wybierać palety suche, czyste i kompletne.

Wykańczanie i malowanie mebli z palet

Każdą paletę należy wyczyścić, w tym celu przyda się szczotka ryżowa oraz szlifierka bądź papier ścierny. Dzięki nim wygładzimy wierzch i boki desek. Następnie całość musimy odpylić przy pomocy odkurzacza. Tak przygotowaną paletę drewnianą można pomalować np. lakierobejcą żelową Premium Wood Design lub emalią Acrylic Enamel 12 lat marki Bondex. Warto pamiętać, że deski palety maluje się pędzlem wzdłuż słojów, uwzględniając wierzch i boki. W celu uzyskania pełnego krycia poleca się naniesienie 2-3 warstw w odstępie 3 lub 6 godzin. Na stolik dobrze jest położyć dużą taflę szkła jako blat, która zapewni trwałą, gładką i łatwo zmywalną płaszczyznę, a na siedzisko pled bądź poduchę. Przygotowane meble będą funkcjonalne, a oprócz tego będą stanowić źródło inspiracji i oryginalną ozdobę każdego domu czy kawiarenki w przemysłowym stylu.

Wniosek

Palety drewniane są znakomitym surowcem do produkcji ekologicznychniedrogich mebli. Meble z palet to doskonały sposób na ciekawą aranżację wnętrzasprawdzające się w różnych stylach i pomieszczeniach. Odpowiedni wybór paletyjej przygotowanie i wykończenie pozwala na stworzenie funkcjonalnychtrwałych i designerskich mebliktóre będą stanowić niepowtarzalną ozdobę każdego domu.

Wykorzystanie palet drewnianych do stworzenia oryginalnych, a zarazem użytecznych mebli to rosnący trend, który zyskuje coraz większą popularność. Tego typu meble nie tylko wyróżnią się na tle standardowych rozwiązań, ale również pozwolą wprowadzić do wnętrza niepowtarzalny klimat i styl. Dzięki przemyślanym zabiegom, takim jak odpowiedni wybór palety, jej oczyszczenie oraz wykończenie, możesz stworzyć zarówno praktyczne, jak i estetyczne meble, które staną się centralnym punktem każdego pomieszczenia.

Podsumowując, palety drewniane stanowią doskonałe tworzywo do stworzenia ekologicznych, niedrogich, a zarazem wyjątkowych mebli. Wystarczy dokonać odpowiedniego wyboru, solidnie je przygotować i wykończyć, aby uzyskać meble, które będą służyć przez długi czas, a także stanowić niebanalną ozdobę każdego wnętrza.

FAQ

Co to są palety?

Palety to opakowania transportowe wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim do transportu towarów, a także do magazynowania. Dostępne są różne rodzaje palet, w tym najbardziej rozpowszechnione palety drewniane.

Jakie rodzaje palet drewnianych istnieją?

Najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej używanym rodzajem palet są palety drewniane. Na rynku ostatnimi czasy pojawiają się także palety plastikowe i palety metalowe. Wśród standaryzowanych palet drewnianych najbardziej popularna jest europaleta.

W jaki sposób można wykorzystać palety drewniane?

Najważniejszą funkcją palet drewnianych jest transport towarów. Palety doskonale sprawdzają się również w przechowywaniu towarów, pozwalając na bezpieczne, pewne i wygodne magazynowanie produktów. Użytkownicy palet przechodzą samych siebie w kwestii znajdowania kolejnych zastosowań tego produktu – w katalogach, na blogach czy we wnętrzach domów, kawiarni i klubów można znaleźć meble, dodatki, huśtawki, a nawet parkiet czy schody zbudowane z palet.

Jak można wykorzystać palety do produkcji mebli?

Meble z palet używanych cieszą się ogromną popularnością w ostatnich latach. Pozwalają nie tylko na generowanie dużych oszczędności, ale okazują się świetnym pomysłem na wykorzystanie niepotrzebnych już nikomu drewnianych palet. Najlepszymi paletami drewnianymi najchętniej wykorzystywanymi do produkcji mebli pozostają palety euro, w tym najczęściej palety EPAL.

Jakie są zastosowania mebli z palet?

Meble z palet to doskonały sposób na ciekawą aranżację wnętrza. Sprawdzają się w mieszkaniach urządzonych w stylu minimalistycznym, eko czy pop-art. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest oryginalny stolik – palety dobrej jakości wystarczy przykryć taflą szkła, aby stworzyć prawdziwą ikonę designu.

Jak wybrać odpowiednią paletę na meble?

Wybór palety powinniśmy uzależnić od pomysłu na mebel. Najpopularniejsze rozmiary palet drewnianych to 1200×800×144 mm, 800×600×144 mm i 1200×1200×144 mm. Palety, z których chcemy zrobić meble, nie muszą być nowe, ale powinny być bez ubytków, zgnilizny oraz śladów, które sugerują, że drewno jest spenetrowane przez szkodniki.

Jak przygotować i wykończyć meble z palet?

Każdą paletę należy wyczyścić, w tym celu przyda się szczotka ryżowa oraz szlifierka bądź papier ścierny. Następnie całość należy odpylić przy pomocy odkurzacza. Tak przygotowaną paletę drewnianą można pomalować np. lakierobejcą żelową lub emalią. Na stolik dobrze jest położyć dużą taflę szkła jako blat, a na siedzisko pled bądź poduchę.

xp9000@vp.pl'

Napisane przez

Agata Romanowska

Uwielbia pisać i dzielić się wiedzą o wszystkich nurtujących, kobiecych sprawach. Prywatnie dziennikarka oraz fanka zdrowego lifestyle'u. Pisze dla nas w dziale Dom, Lifestyle i Różności.