kobieta cierpi z powodu bolesnych hemoroidów

W dzisiejszych czasach siedzący tryb życia jest standardem dla wielu osób. Związane jest to najczęściej z wykonywaną przez nich na co dzień pracą. Tymczasem siedzący tryb życia może przyczynić się do wielu uciążliwych problemów ze zdrowiem. Przykładem mogą być choćby hemoroidy, czyli żylaki odbytu.

Hemoroidy – dlaczego powstają?

Żylaki odbytu to dolegliwość, która dotyka najczęściej osoby, które w codziennym życiu przez większość czasu zmuszone są siedzieć. Jest tak w przypadku wykonywania wielu zawodów, takich jak np. kierowca. Praca biurowa również wiąże się z dużą dawką siedzenia w miejscu.

Aby zmniejszyć ryzyko powstania hemoroidów, warto podczas pracy robić sobie częste, kilkuminutowe przerwy od siedzenia przy biurku. Na hemoroidy narażone są osoby właściwie w każdym wieku, lecz częściej zapadają na nie osoby starsze. Powstawaniu żylaków odbytu sprzyjać mogą również długotrwałe zaparcia. Dlatego też zaleca się, aby w przypadku częstych zaparć zmodyfikować swoją dietę na taką, która będzie zawierać dużo błonnika.

Dzięki temu możemy choć w pewnym stopniu zmniejszyć ten problem. Żylaki odbytu często powstają także u kobiet w ciąży. Po porodzie jednak zwykle zmniejszają się i niekiedy znikają samoistnie. Częściej na hemoroidy chorują osoby otyłe, które stronią od aktywności fizycznej. W takim przypadku zalecana jest modyfikacja diety, a także włączenie do codziennego życia sportu.

Warto na początku zacząć chociażby od codziennych, krótkich spacerów. Z czasem aktywność fizyczna powinna być coraz bardziej intensywna i dłuższa.

Czy maść na hemoroidy wystarczy?

Hemoroidy zwykle postrzegane są jako dolegliwość dość wstydliwa. Tymczasem nie ma tu żadnych powodów do krępowania się. Na żylaki odbytu cierpi bowiem coraz więcej osób. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym lepiej. Hemoroidy rozwijają się długo, aczkolwiek jak każda dolegliwość są łatwiejsze do wyleczenia w początkowym ich stadium.

Leczy się je wówczas miejscowo takimi produktami, jak na przykład maść na hemoroidy. Środek taki można obecnie dostać właściwie w każdej aptece bez recepty. Dobrze, aby maść na hemoroidy zawierała w swoim składzie wyciąg z kory kasztanowca, który sprawi, że nasze naczynia krwionośne zostaną wzmocnione. Szukajmy także takich produktów, które będą zawierały środki przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz znieczulające.

Dzięki temu choć w pewnym stopniu ulżymy sobie w nieprzyjemnych objawach, które dają żylaki odbytu. Na przypadłość tę poleca się także ciepłe kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku.