ubior na sanki

Dzieci uwielbiają zabawy w śniegu i kiedy wreszcie pojawi się biały puch, chętnie wychodzą na zewnątrz. Mniej lubią ten moment mamy, które nie są pewne, jak ubrać maluchy na tę nieczęstą okazję. Z jednej strony mamy ujemne temperatury i większą niż zwykle podatność na przeziębienia, z drugiej zaś wyjątkową aktywność dziecka na dworze. Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych zasad, określających jak ubrać dziecko na sanki, tak aby go nie wyziębić ani nie przegrzać. 

Kilka warstw wygodnych ubrań

Dziecko, które aktywnie się bawi, nie potrzebuje ogromnej kurtki, w której ledwo może się ruszać. Lepiej sprawdzi się kilka warstw elastycznych ubrań, które w razie potrzeby można zdjąć lub dołożyć. Najważniejsze, by warstwa przylegająca do ciała malucha była zrobiona z naturalnych, oddychających materiałów. Jeśli wybierzesz tkaninę, która szybko się poci i nie odprowadza wody, to dziecko będzie zmuszone do biegania w mokrym podkoszulku, a to szybki sposób na wyziębienie. U młodszych dzieci można wykorzystać rajstopki, jako pierwszą warstwę pod spodniami, u starszych dzieci dobrze sprawdzą się legginsy narciarskie. Na krótsze wycieczki na wierzch wystarczy zimowa kurtka, która nie przepuszcza wiatru i wody, na dłuższe lepiej nada się całościowy kombinezon, który zapewni dziecku doskonałą termoizolację.

Czapka, szalik, rękawiczki

Nie bez powodu mówi się, że należy chronić uszy przed przeziębieniem. Przez głowę ucieka duża część ciepła z organizmu, dlatego odpowiednia czapka to absolutny niezbędnik zimowych wypraw. W przypadku sanek dobrze sprawdzi się czapka wraz z kaskiem, który dodatkowo ochroni dziecko w przypadku bardziej szalonych zjazdów. Zarówno kask, jak i inne ubrania na sanki dla dzieci, znajdziesz w sklepie Decathlon, którego asortyment skupia się na sportowych akcesoriach i odzieży. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam wytrzymałą i praktyczną odzież.

Podczas wyprawy na sanki, dziecko z pewnością będzie chciało dotykać śniegu. Z tego względu warto zaopatrzyć się w grube, nieprzemakalne rękawiczki lub wziąć dwie pary zwykłych, tak, aby podczas powrotu do domu założyć suchą parę i nie wychładzać dziecięcych palców. Zwłaszcza że to one często ulegają odmrożeniom, o które u dzieci nietrudno.

W przypadku również niezbędnej ochrony szyi najlepiej wybrać długi, przylegający komin, który ma znacznie mniejszą szansę na wysunięcie się spod kurtki podczas zabawy, niż klasyczny, wiązany szalik.

Obuwie odporne na śnieg

Buty powinny być wysokie, najlepiej do połowy łydki, dzięki czemu będą dobrze trzymać spodnie i dziecko nie wsypie sobie śniegu do stóp. Oczywiście powinny być także nieprzemakalne, wyłożone ciepłym materiałem i posiadać dosyć grubą, izolującą podeszwę. Dobrze, jeśli są przyczepne i tym samym chronią dziecko przed pośliźnięciem się na lodzie. Równie istotne, aby w środku były dość szerokie i umożliwiały maluchowi swobodne poruszanie palcami. Mocno przylegające do stopy obuwie, to obuwie, w którym dziecko szybciej zacznie marznąć. Pamiętaj również o nałożeniu ciepłych, długich skarpetek.

Jak widać, zimowy ubiór dla dziecka ma być przede wszystkim wygodny i nieprzemakalny. Dzięki niemu wyprawa na sanki będzie niezapomnianą zabawą!