testowanie gier

Testerzy gier pracują dla firm technologicznych, dokładnie badając gry, aby upewnić się, że są wolne od błędów i usterek. Ich zadaniem jest poruszanie się po nich, badając i przechodząc przez każdy ich poziom, przeglądając wszystkie menu i wykorzystując wszelkie odmiany postaci w celu wykrycia wad systemu. Oczekuje się, że osoba taka podejmie szereg działań w celu zidentyfikowania problemów o małej i dużej skali. Jak zacząć pracę w tym zawodzie? Podpowiadamy.

Wejście do branży

Najważniejszym kryterium decydującym o tym, czy mamy szansę rozpocząć karierę w branży testowania gier, jest znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2, czyli takim, który pozwala nam się swobodnie komunikować. Jest to konieczne, ponieważ jest on używany do programowania gier. Ważna jest również znajomość ogólnych zagadnień dotyczących branży IT. Niewątpliwą zaletą jest, choć minimalna wiedza z zakresu programowania lub powstawania gier. Z pewnością przydatne będą studia w zakresie inżynierii oprogramowania, projektowania i tworzenia gier, informatyki i innych tego typu kierunków, oferowanych w formatach niestacjonarnych jak i stacjonarnych w całym kraju. Więcej o tym w jakim języku pisane są gry komputerowe znajdziemy w artykule: https://amiga.net.pl/2021/10/21/w-jakim-jezyku-pisane-sa-gry-komputerowe/.

Umiejętności i zdolności testera gier

Istnieje wiele podstawowych umiejętności i zdolności potrzebnych do rozpoczęcia kariery testera gier. Jednym z najważniejszych atrybutów jest wcześniejsze doświadczenie z grami. Posiadanie szerokiej wiedzy o ich gatunkach, wiedza o tym, co składa się na dobrą grę i rozumienie podstaw rozgrywki, to kilka początkowych powodów, dla których warto wejść do tej branży. Umiejętność pisania w sposób jasny i zwięzły przydaje się podczas zgłaszania usterek i sposobu ich znalezienia. Jasne pisanie i komunikacja da programistom bezpośrednią ścieżkę do rozwiązania problemu i naniesienia poprawek. O ile rozwiązywanie konkretnych problemów w grze nie jest celem tej pracy, o tyle testerzy muszą odtworzyć, często dziesiątki razy, konkretną sekwencję, która doprowadziła do usterki. Znalezienie błędu może być proste, ale odtworzenie kroków prowadzących do wyniku może być wyzwaniem. Ogromnym atutem może być szeroka znajomość gier wideo. Posiadanie umiejętności w wielu różnych typach gier i na wielu różnych platformach — od konsol do gier po urządzenia mobilne — zapewnia więcej możliwości w tej dziedzinie.

Cechy osobiste testera gier

Wysokiej jakości tester gier będzie zwracał uwagę na szczegóły. Wymagana jest biegłość w grach, ale testerzy posuwają się jeszcze dalej, dostrzegając usterki tak małe, że przeciętny gracz nigdy ich nie zauważy. Tester gry będzie musiał wykryć te szczegóły i wskazać je deweloperowi. Osoby na tym stanowisku mogą być zmuszone do ciągłego grania na jednym poziomie, próbując wykonać każde możliwe zadanie lub wchodzić w interakcje z każdą postacią komputerową, przechodząc przez wszystkie możliwe działania, aby upewnić się, że działają poprawnie, dlatego muszą wykazać się wysoką tolerancją na powtarzanie pewnych czynności.