kobieta łapie się za policzek i cierpi z powodu bolącego zęba

Gdy pojawia się ból zęba nasze codzienne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione. Normalne czynności wydają się być nie do wykonania – ból zęba jest na tyle dokuczliwy, że nie potrafimy skupić się na prostych zadaniach. Jak nie doprowadzić do bólu zębów, a gdy już się pojawi – jak z nim walczyć?

Skuteczne sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Zawsze gdy poczujemy niepokojący ból zęba w pierwszej kolejności należy umówić się do stomatologa. Nigdy nie ignorujmy takiego bólu, nawet wówczas, gdy stosunkowo szybko minie. Może on bowiem wrócić po jakimś czasie ze zdwojoną siłą, a wtedy wyleczenie jego przyczyny będzie już dużo trudniejsze, niż na samym początku dolegliwości.

Zanim dostaniemy się do lekarza, warto wypróbować proste sposoby, które pomogą nam uśmierzyć dokuczliwy ból. Naturalną metodą jest wykorzystanie ziół. Letnim naparem ziołowym, na przykład z szałwii czy rumianku, płuczmy regularnie naszą jamę ustną. Ból złagodzić mogą także goździki. Żucie ich pozytywnie wpłynie na nasz stan, gdyż działają one przeciwbólowo. Jeśli bólowi towarzyszy opuchlizna, warto do policzka przyłożyć zimny okład, na przykład woreczek z lodem owinięty w delikatną szmatkę. Pozwoli to nieco złagodzić opuchliznę oraz ból.

Gdy dolegliwości są silne, możemy wspomóc się lekami przeciwbólowymi, które zakupimy w każdej aptece bez recepty. Świetnie zadziałają takie środki jak na przykład Apap, Nurofen czy Anapran. Gdy ból staje się coraz silniejszy, a opuchlizna coraz bardziej widoczna, spróbujmy dostać się do lekarza bez kolejki. Przy tak poważnych dolegliwościach należy działać jak najszybciej. Zbagatelizowany ból zęba może przynieść w późniejszym czasie wiele powikłań.

Profilaktyka – jak ustrzec się przed bólem zębów?

Aby zniwelować ryzyko pojawienia się bólu zębów warto przede wszystkim dbać codziennie o prawidłową higienę naszej jamy ustnej. Najważniejsze jest oczywiście szczotkowanie zębów. Róbmy to przynajmniej dwa razy na dzień.

Nasze zęby będą w jeszcze lepszym stanie jeśli będziemy myć je po każdym posiłku. Regularnie używajmy też nici dentystycznej. Warto także pomyśleć o płukaniu jamy ustnej specjalnym płynem, lecz pamiętajmy, aby nie był on wyprodukowany na bazie alkoholu. Gdy chcemy aby nasze zęby były w dobrej kondycji nie zapominajmy o kontrolnych wizytach u naszego stomatologa.

Wiele osób udaje się do lekarza dopiero wtedy, gdy coś ich boli. Jest to jednak błąd. Bardzo wielu dolegliwościom moglibyśmy bowiem zapobiec, gdybyśmy odpowiednio zadbali o profilaktykę.