Spis treści
Rak szyjki macicy to jeden z najpopularniejszych nowotworów występujących wśród pań. Atakuje kobiety w średnim wieku, czyli pomiędzy 35, a 65 rokiem życia. Bardzo rzadko dotyka osób poniżej 20 roku. Tutaj ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.
W przypadku większości osób to złośliwy rak płaskonabłonkowy. Zdecydowanie mniejszą grupę stanowią kobiety z innym rodzajem nowotworu – rak gruczołowy, czy nienabłonkowy (mięsaki).
Wykryć tę chorobę pomogą w zasadzie tylko i wyłącznie regularne badania cytologiczne. Dlatego powinno się je wykonywać co najmniej co 3 lata. Zdiagnozowanie raka we wczesnym stadium zwiększa szansę na całkowite wyleczenie pacjentki.
Rak szyjki macicy – przyczyny
Ryzyko wystąpienia tego rodzaju raka niestety, zwiększa wiele czynników, między innymi palenie papierosów, a także więcej, jak 5 porodów. Ponadto wczesne rozpoczęcie współżycia, duża liczba partnerów, czy też dysplazja szyjki macicy. Wpływ na zachorowanie mogą mieć także przebyte choroby narządów rodnych, na przykład wirus opryszczki, tudzież rzeżączka, tak samo, jak wirus HIV.
Dieta uboga w antyoksydanty, niedobór witaminowy (głównie witaminy C), obniżenie odporności oraz wieloletnie przyjmowanie środków antykoncepcyjnych – to może znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na ten typ raka.
Rak szyjki macicy – objawy
W pierwszej fazie choroby rzadko kobiety pojawiają się jakiekolwiek objawy. Dlatego wykryć nowotwór pomoże jedynie systematyczne badanie cytologiczne. Póki co innego skutecznego sposobu nie ma. Profilaktyka jest kluczowa. Oprócz tego lekarz zleci badania laboratoryjne, głównie morfologię. W razie konieczności poszerzy diagnostykę, na przykład o RTG.
Dopiero później występują pierwsze symptomy, ale już w postępującej chorobie. Będzie to przede wszystkim krwawienie między okresami, jak i po współżyciu, czy po badaniu ginekologicznym. Podkrwawiania pojawiają się też u pań, które okres przekwitania mają dawno za sobą. Za to bolesne miesiączki są znacznie dłuższe, albo bardziej obfite niż zwykle.
Zdarzają się także upławy o brzydkim zapachu, jak i ropne, do tego silny ból w podbrzuszu oraz podczas stosunku. Niekiedy trudności w oddawaniu moczu i stolcu. Bywają też nasilone bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Rak szyjki macicy leczenie i rak szyjki macicy badania
Bolesne miesiączki mogą być przesłanką, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Warto udać się do ginekologa i wykonać cytologię. Jak wygląda to badanie? Lekarz pobiera materiał specjalną szczoteczką z tarczy szyjki macicy, następnie umieszcza go na czystym szkiełku podstawowym i zabezpiecza specjalnym płynem. Po krótkim czasie otrzymujemy wynik.
Innym rozwiązaniem jest badanie kolposkopowe, czyli jest to oglądanie tarczy szyjki macicy przez mikroskop o bardzo małym powiększeniu.
W przypadku wykrycia jakiś nieprawidłowości wykonuje się biopsję. Wycina się tkankę w formie stożka z szyjki macicy. Zazwyczaj to badanie robi się w znieczuleniu miejscowym.
W przypadku zaawansowanej choroby lekarz wyklucza przeżuty i zleca szczegółowe badania, między innymi RTG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub laparoskopię.
Leczenie raka szyjki macicy zależy od stadium choroby i od tego, czy są przeżuty. Na podstawie badań, a także stanu pacjentki lekarz dobiera odpowiednią metodę.
Leczenie oszczędne w tym przypadku, to między innymi wypalanie chorej tkanki (elektrokauteryzacja), kriochirurgia (wymrażanie tkanki), chirurgia laserowa, metoda LEEP (wycięcie z użyciem elektrycznej pętli), albo konizacja – wycięcie tkanki w kształcie stożka wokół kanału szyjki macicy. To mało agresywne sposoby, które mają na celu pozbycie się nowotworu z jak najmniejszym uszczerbkiem na zdrowiu.
Gdy rak szyjki macicy jest w fazie zaawansowanej potrzebne są bardziej zdecydowane, agresywne działania. Będzie to radioterapia, radiochemia, hipertermia, immunoterapia bądź leczenie operacyjne. Wszystko zależy od postępowania oraz tego, jak bardzo nowotwór się rozprzestrzenił w organizmie.